Stavební spoření je jedním z nejoblíbenějších finančních produktů na českém trhu. Jen v polovině roku bylo mezi lidmi přes 3 miliony platných smluv. Přesto stále přežívají některé mýty, které se týkají jeho fungování. Seznamte se s těmi největšími.
V prvním letošním pololetí měli Češi na stavebním spoření uložených přes 350 miliard korun. Spořitelny navíc v druhé půlce roku lákaly nové zájemce pomocí dalších slev a noví klienti tak například nemuseli řešit poplatky za založení „stavebka”.
Přesto u něj spousta lidí hledá zádrhele. A to i tam, kde nejsou. Proto jsme vybrali 6 věcí, ve kterých zájemci o spoření nejčastěji tápou.
Řada lidí si myslí, že si smějí zřídit jen jedno stavební spoření. Tak to ale není. Můžete jich mít i víc. A naspořit si na nich, kolik chcete.
Jeden háček tu však je. Vyšší počet stavebních spoření totiž neznamená vyšší státní podporu. Každý klient má nárok na celkový příspěvek od státu maximálně 2 000 korun ročně.
Pokud tedy máte víc spoření, rozdělí se státní podpora mezi ně. Přednost přitom má nejstarší spoření. Když na něj vložíte alespoň 20 000 korun za rok, putuje celý státní příspěvek tam. I když na dalším „stavebku” máte za rok naspořeno třeba 40 000 korun.
Když na své nejstarší stavební spoření vložíte méně, dá vám k němu stát přesně 10% z naspořené částky za daný rok. Pokud jste na něj tedy poslali například 10 000 korun, získáte 1 000 korun navíc. Stejný poměr, tedy 10%, dostanete i na další spoření – až do vyčerpání limitu 2 000 korun.
Je pravda, že samotný úrok na stavebním spoření není nijak závratný. Aktuálně se pohybuje okolo 1–1,5%. Přesto se „stavebko” vyplatí.
Důvodem je už zmíněný státní příspěvek. Ten činí až 10% ročně. Díky tomu se zhodnocení vložených peněz blíží ke 4%. Dokáže si tak poradit i s inflací, která v listopadu přesáhla 3%.
Pojištění vkladů vám navíc zaručuje, že o své peníze nepřijdete. Díky tomu je stavební spoření v současnosti nejvýhodnějším opravdu bezpečným zhodnocením peněz.
Také toto je pravda jen napůl. Státní příspěvek sice opravdu dostanete automaticky, ale jen v případě, že jste v daném roce něco naspořili.
Anebo když jste v předešlém roce na stavební spoření vložili víc než 20 000 korun. Úspory přesahující tuto částku se totiž z hlediska státní podpory počítají do následujícího roku.
Obecně platí, že pro maximální příspěvek od státu potřebujete každý rok naspořit už zmíněných 20 000 korun. Hodnota příspěvku je limitovaná:
Pokud tedy chcete dosáhnout nejvyššího zhodnocení, potřebujete každý měsíc spořit 1 667 korun. Anebo jednou za rok poslat na účet 20 000 korun.
Nezapomeňte ale, že peníze musí být na účtu připsané do konce roku. Jestli jste je tedy letos ještě neposlali, máte nejvyšší čas. Pokud chcete mít jistotu, že přijdou v termínu, pošlete je nejpozději v pátek 27. 12.
Řada lidí se také bojí, že na stavebním spoření nebude mít ke svým penězům přístup. A to 6 let od založení „stavebka”. Tak dlouhá je totiž jeho vázací doba.
Ve skutečnosti si můžete své úspory vybrat kdykoliv. Musíte ale počítat s jednou věcí – když nedodržíte vázací dobu, přijdete o státní příspěvek. Zůstanou vám jen vložené peníze s připsaným úrokem, na kterém jste se dohodli se spořitelnou.
A právě tady je kámen úrazu. Jak už jsme zmínili, úroky na stavebním spoření se v současnosti pohybují mezi 1–1,5%. Takové zhodnocení nepřekoná ani inflaci. Proto je lepší vázací dobu dodržet a stavební spoření předčasně vybrat jen v opravdu nutných případech.
Ani toto tvrzení neplatí. Pokud jste stavební spoření založili na jméno svého potomka, patří uložené peníze jemu. A vy s nimi nesmíte jen tak manipulovat.
Jestli je chcete vybrat, musí se na tom shodnout všichni zákonní zástupci nezletilého. Když se nedohodnou, řeší vybrání úspor opatrovnický soud.
A jakmile je vašemu synovi nebo dceři 18 let, rozhoduje o stavebním spoření sám.
Jakmile úspory vyberete, je pouze na vás, jak je využijete. Jestli vám skutečně pomohou k pořízení nového bydlení, k rekonstrukci toho stávajícího nebo si za ně třeba koupíte nové auto.
Obvykle přitom lidé peníze používají k opravám a rekonstrukcím. Díky úvěru ze stavebního spoření se ale nemusíte bát ani větších investic. Třeba do nákupu nového domu či bytu. Pokud za půjčku ručíte nemovitostí, dostanete srovnatelné podmínky s bankovními hypotékami.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Jen jedno spoření nebo malý výnos. Podívejte se na 6 největších mýtů o stavebním spoření
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.