Kalkulačka daně z nabytí nemovitosti 2025

Jak je to v současnosti s daní z nabytí nemovitosti neboli daní z převodu nemovitosti? Platí se, nebo se neplatí? To je otázka, kterou si pokládá řada lidí uvažujících o koupi nemovitosti. Připravili jsme si pro vás proto přehledné shrnutí klíčových informací o dani z nemovitosti.
Platí se v současné době daň z nabytí nemovitosti, nebo byla zrušena?
Daň z nabytí nemovitosti byla v České republice zrušena k 31. březnu 2020, takže se v současnosti už neplatí. V Česku se však stále platí daň z nemovitých věcí, kterou musí každý rok hradit vlastník nemovitosti. Termín podání daňového přiznání k nemovitosti je zpravidla do 31. ledna zdaňovacího období. Více o dani z nemovitosti pro rok 2025.
Kdo musel daň platit před jejím zrušením?
Před zrušením daně z nabytí nemovitosti musel daň zaplatit nabyvatel, tedy osoba, která získala k nemovitosti vlastnické právo.
Které právní předpisy a novely danou problematiku upravují?

„Povinnost platit daň z nabytí nemovitosti byla před jejím zrušením zakotvena v zákoně č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Daň z převodu nemovitosti se vztahovala na takzvané úplatné převody, typicky tedy koupi bytu, domu nebo pozemku. Osvobození od daně z nabytí nemovitosti se naopak týkalo bezúplatných převodů nemovitosti, nejčastěji darování nebo dědictví,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Jak a kdy se musela daň přiznat finančnímu úřadu?
Daň z nabytí nemovitosti byla splatná do konce třetího měsíce, který následoval po měsíci, během něhož došlo k zápisu nemovitosti do katastru nemovitostí.
Jak se liší daň z nabytí nemovitosti od daně z příjmu při prodeji?
Daň z nabytí nemovitosti a daň z příjmu při prodeji nemovitosti se liší v několika ohledech:
- Předmět zdanění: Daň z nabytí nemovitosti byla jednorázovou daní, která se vypočítávala z kupní ceny nemovitosti a platila pro ni jednotná sazba 4 %. Daň z příjmu z prodeje se vztahuje na zisk z prodeje nemovitosti, tedy na rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou nemovitosti. Tento zisk se zahrnuje do daňového přiznání jako součást příjmů.
- Zdanitelný základ a sazba: U daně z nabytí se základní hodnota stanovovala podle kupní, případně tržní hodnoty nemovitosti, a sazba byla fixně 4 %. U daně z příjmů se vypočítává skutečný zisk, který je zdaněný sazbou odpovídající dani z příjmů fyzických osob (zpravidla 15 nebo 23 %).
Co je dobré vědět pro budoucí plánování nákupu nemovitosti, pokud by se daň vrátila?

Pokud by se daň vrátila, je důležité při plánování nákupu tuto nemalou položku započítat do celkového finančního plánu a také zohlednit tuto částku při vyjednávání o ceně nemovitosti s prodávajícím.
Kalkulačka daně z nabytí nemovitosti
Zajímá vás, kolik byste za daň z nemovitosti zaplatili v případě, že by se platila i dnes? Sazba daně z nemovitosti činila 4 % z kupní nebo odhadní ceny nemovitosti. Výpočet daně z nabytí nemovitosti tedy probíhal tak, že se vzala jako základ kupní cena nemovitosti (případně tržní cena) a ze základu se uplatnila jednotná sazba 4 %. Daň se uplatňovala ze všech nemovitostí, bez ohledu na jejich hodnotu. Pokud například nemovitost stála 6.000.000 Kč, daň činila 240.000 Kč.