Inflace ovlivňuje hodnotu vašich peněz a může vám sebrat více, než si uvědomujete. Jak rychle rostou ceny, stejně rychle klesá kupní síla vašich úspor. Čím vyšší je inflace, tím méně si za své úspory můžete koupit. Na této stránce zjistíte, jak inflace zasáhne váš rodinný rozpočet a jak se můžete bránit. Spočítejte si, kolik vám inflace sebere, a najděte způsoby, jak ochránit své finance před jejím vlivem.
Naše kalkulačka inflace vám vypočítá hodnotu peněz v budoucnosti, v konkrétním roce. A to za předpokladu, že každý rok proběhne stejně vysoká inflace.
Buďme konkrétnější:
Do jednotlivých políček zadejte čísla, s nimiž chcete pracovat:
Inflace je ekonomický jev, kdy dochází k růstu cenové hladiny. Měří se pomocí indexu spotřebitelských cen. Ten sleduje změny cen tzv. spotřebního koše (vybraného zboží a služeb), oproti stejnému koši v předchozím období. Jednoduše řečeno je inflace plošným zdražováním.
„Inflace průběžně snižuje kupní sílu vašich úspor. Když rostou ceny zboží a služeb, za stejnou částku si koupíte méně než dříve. Například při 10% inflaci ztratí úspory za jeden rok desetinu své reálné hodnoty. Peníze na spořicích účtech sice získávají úrok, ale pokud je nižší než míra inflace, úspory stále ztrácejí hodnotu. Zkrátka: inflace úsporám nesvědčí. Proto se doporučuje dlouhodobé úspory investovat tak, aby jejich výnos překonával inflaci. Způsoby mohou být různé – od státních dluhopisů přes podílové fondy (akciové, dluhopisové, peněžního trhu, nemovitostní), až po komodity nebo (u vysokých úspor) nemovitosti,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz.
Aktuální inflace v ČR se pohybuje kolem 2 %, což představuje výrazný pokles oproti předchozím rokům, kdy dosahovala i dvouciferných hodnot. Inflace 2024 už je v inflačním cíli ČNB.
Osobní inflaci si můžete spočítat tím, že sledujete změny cen ve svém spotřebním koši: u položek, které skutečně nakupujete.
K růstu inflace přispívá kvantum faktorů. K nejcitelnějším patří: nárůst množství peněz v oběhu, růst cen energií, měnová politika centrální banky, růst průměrného příjmu, ale i globální ekonomické vlivy.
Dlouhodobé dopady inflace na ekonomiku jsou protichůdné. U vysoké nebo kolísající inflace je to nejistota při plánování, snížení konkurenceschopnosti, narušení úspor a investic, narušení ekonomické stability. Na druhou stranu: mírná a stabilní inflace (2–3 %) je ekonomickým motivátorem.
Spočítejte si vaši čistou mzdu pro rok 2025: Výpočet čisté mzdy - kalkulačka
Prognóza inflace od ČNB předpokládá stabilizaci kolem 2 %, ale přesný vývoj nikdy nelze předpovědět.
Inflace si lze bránit několika způsoby: diverzifikací majetku, investováním do více druhů aktiv, sledováním úrokových sazeb na spořicích produktech a aktivním řízením osobních financí.
Inflace ovlivňuje výši důchodů a mezd především skrze jejich reálnou hodnotu. Čím rychleji roste inflace, tím rychleji klesá váš příjem, ať už ve formě mzdy nebo důchodu.
Ztratili jste práci a nevíte, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti? Případně byste rádi věděli, jak bude vysoká a jak dlouho ji budete moci pobírat? V naší kalkulačce podpory si snadno spočítáte, kolik peněz můžete od státu dostávat a kolik to bude v celkovém součtu. Ukážeme, co potřebujete k úspěšnému vyřízení žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
Potřebujete zjistit, zda máte nárok na přídavky na děti? V naší kalkulačce si snadno ověříte, jestli na tuto sociální dávku dosáhnete a v jaké výši vám může být vyplácena. Ukážeme vám také, jaké podmínky musíte splnit a jak o přídavky požádat.
Hrozí vám srážky ze mzdy, nebo už je zaměstnavatel provádí? Jistě si chcete ověřit, kolik peněz vám má ze mzdy zůstat. V naší kalkulačce srážek ze mzdy si můžete rychle spočítat, jaká částka se vám má skutečně strhnout. Zjistíte také, kolik peněz vám musí po srážkách zůstat na živobytí, ať už jde o srážky na exekuce, na výživné anebo na insolvenci.
Kupujete nemovitost? Řešíte vypořádání dědictví? Anebo prodáváte firmu nebo její podíl? V těchto a dalších situacích, kdy je nutné zajistit bezpečné a transparentní uschování peněžních prostředků mezi dvěma stranami, se využívá bankovní úschova. Jak funguje, jaká je cena bankovní úschovy a jaké jsou její výhody a možné nevýhody?
České obchody nabízejí zákazníkům pestrou paletu platebních metod. K platbě kartou sáhnou tři ze čtyř Čechů raději než po hotovosti. Mladší generace už dává přednost mobilním platbám. Starší věkové skupiny zůstávají věrné klasické plastové kartě, jak ukazují statistiky platebního stylu České národní banky a také Index prosperity, zpracovávaný Českou spořitelnou, ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR.
KOMENTÁŘE k článku Kalkulačka inflace 2025: Spočítejte si své ztráty
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.