Ztratili jste práci a nevíte, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti? Případně byste rádi věděli, jak bude vysoká a jak dlouho ji budete moci pobírat? V naší kalkulačce podpory si snadno spočítáte, kolik peněz můžete od státu dostávat a kolik to bude v celkovém součtu. Ukážeme, co potřebujete k úspěšnému vyřízení žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
Podpora v nezaměstnanosti je finanční pomoc od státu pro ty, kteří přišli o práci nebo ukončili podnikání (OSVČ). Nárok na podporu vzniká po splnění několika základních podmínek: odpracování alespoň 12 měsíců v posledních 2 letech, registrace na Úřadu práce a aktivní hledání nového zaměstnání. Žadatel o podporu v nezaměstnanosti nesmí zároveň pobírat starobní důchod. Povolen je ale například důchod pozůstalostní.
Pamatujte, podmínky podpory říkají, že jakmile obdržíte výpověď od zaměstnavatele pro zvlášť hrubé porušení pracovních povinností (v době kratší než 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání), nevznikne vám nárok na podporu v nezaměstnanosti.
"Délka podpory v nezaměstnanosti se liší podle věku žadatele o tuto podporu, a to v době, kdy o dávku v nezaměstnanosti žádá. Základní délka podpory je pak trojí:
Do kalkulačky zadejte následující údaje:
Po vyplnění těchto údajů vám kalkulačka zobrazí
Zkontrolujte si, zda vám snížení příjmu způsobené ztrátou zaměstnání založí nárok na příspěvek na bydlení nebo na přídavky na děti.
Výpočet podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání. První 2 měsíce dostanete 65 % průměrného čistého měsíčního výdělku, další 2 měsíce 50 % a po zbytek tzv. podpůrčí doby už je to jen 45 %. Jestliže jste ukončili práci dohodou nebo vlastní výpovědí bez vážného důvodu, náleží vám pouze 45 % po celou dobu.
Věděli jste, že i podpora v nezaměstnanosti je zabavitelným příjmem?
Při pobírání podpory v nezaměstnanosti si můžete přivydělat, ale pouze formou tzv. nekolidujícího zaměstnání. To znamená práci s výdělkem maximálně do poloviny minimální mzdy měsíčně. Zároveň musíte tuto činnost nahlásit na úřad práce a nadále aktivně hledat hlavní pracovní poměr.
K žádosti o podporu budete potřebovat:
Nově se však můžete na Úřadu práce zaevidovat i online, prostřednictvím aplikace Jenda od Ministerstva práce a sociálních věcí. Ve stejné online aplikaci také požádáte o podporu v nezaměstnanosti. Ušetříte si tím osobní návštěvu úřadu a čekání ve frontě.Některé pobočky Úřadu práce v menších městech končí, ale jejich služby nově nabízí Česká pošta. Pokud ve vašem městě nenajdete ani pobočku Úřadu práce, ani poštu s těmito službami, musíte navštívit okresní pracoviště Úřadu práce.
Ztratili jste práci a nevíte, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti? Případně byste rádi věděli, jak bude vysoká a jak dlouho ji budete moci pobírat? V naší kalkulačce podpory si snadno spočítáte, kolik peněz můžete od státu dostávat a kolik to bude v celkovém součtu. Ukážeme, co potřebujete k úspěšnému vyřízení žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
Potřebujete zjistit, zda máte nárok na přídavky na děti? V naší kalkulačce si snadno ověříte, jestli na tuto sociální dávku dosáhnete a v jaké výši vám může být vyplácena. Ukážeme vám také, jaké podmínky musíte splnit a jak o přídavky požádat.
Hrozí vám srážky ze mzdy, nebo už je zaměstnavatel provádí? Jistě si chcete ověřit, kolik peněz vám má ze mzdy zůstat. V naší kalkulačce srážek ze mzdy si můžete rychle spočítat, jaká částka se vám má skutečně strhnout. Zjistíte také, kolik peněz vám musí po srážkách zůstat na živobytí, ať už jde o srážky na exekuce, na výživné anebo na insolvenci.
Kupujete nemovitost? Řešíte vypořádání dědictví? Anebo prodáváte firmu nebo její podíl? V těchto a dalších situacích, kdy je nutné zajistit bezpečné a transparentní uschování peněžních prostředků mezi dvěma stranami, se využívá bankovní úschova. Jak funguje, jaká je cena bankovní úschovy a jaké jsou její výhody a možné nevýhody?
České obchody nabízejí zákazníkům pestrou paletu platebních metod. K platbě kartou sáhnou tři ze čtyř Čechů raději než po hotovosti. Mladší generace už dává přednost mobilním platbám. Starší věkové skupiny zůstávají věrné klasické plastové kartě, jak ukazují statistiky platebního stylu České národní banky a také Index prosperity, zpracovávaný Českou spořitelnou, ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR.
KOMENTÁŘE k článku Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2025
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.