Plánujete požádat o příspěvek na bydlení a chcete si spočítat jeho možnou výši? Příspěvek je určen rodinám i jednotlivcům s nízkými příjmy, kteří za bydlení vydávají (podle normativu) více než 30 % svých příjmů. Na této stránce si můžete spočítat, na jaký příspěvek máte nárok, když splníte podmínky příspěvku na bydlení.
Státní příspěvek na bydlení je sociální dávka, která pomáhá rodinám nebo jednotlivcům s nízkými příjmy pokrýt náklady spojené s bydlením. Závisí na výši příjmů rodiny a na nastavených „normativních nákladech“ na bydlení v dané lokalitě, typu bydlení a pro daný počet osob v domácnosti. Příspěvek na bydlení lze nárokovat až tři měsíce zpětně.
Abyste si příspěvek správně spočítali, musíte do kalkulačky zadat tyto údaje:
Po vyplnění těchto údajů se vám v kalkulačce ukáže:
Standardně se příspěvek vyplácí každý měsíc, přičemž k výplatě dochází po uplynutí kalendářního měsíce, za který příspěvek náležel. Úřad práce musí dávku vyplatit nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce. Ale: když měsíční příspěvek nedosahuje 100 Kč, vyplácí se čtvrtletně. Víte, že mimo příspěvek na bydlení, lze získat také doplatek na bydlení?
„Normativní náklady na bydlení jsou průměrné celkové náklady stanovené vládou pro rok 2024. Liší se podle typu bydlení a počtu osob v domácnosti. U nájemního bydlení se rozlišují tři kategorie podle velikosti obce. V Praze a Brně jsou nejvyšší – od 16 729 Kč pro jednu až dvě osoby, po 23 195 Kč pro čtyři a více osob. V ostatních velkých městech a menších obcích jsou částky nižší. Pro vlastnické a družstevní bydlení platí jednotné částky bez ohledu na lokalitu – od 8 932 Kč pro jednu až dvě osoby, po 13 568 Kč pro čtyři a více osob. U nájemního bydlení příspěvek může dosáhnout vyšších částek než ve stejném bydlení vlastnickém,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz.
Mohlo by vás zajímat: Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení.
Do výpočtu příspěvku se započítávají čisté příjmy z různých zdrojů. Patří mezi ně příjmy ze závislé činnosti, z podnikání, z pronájmu, dávky nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, přijaté výživné, rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Vědět byste měli, že se nezapočítávají příjmy ze závislé činnosti u nezaopatřených dětí (studentské brigády a úvazky).
Žádost o příspěvek můžete podat kdykoliv během roku. Příspěvek lze nárokovat maximálně tři měsíce zpětně od data podání žádosti. Žádost se podává na místně příslušném Úřadu práce, a to osobně, poštou, datovou schránkou nebo prostřednictvím Klientské zóny Jenda.
Podívejte se, jak správně požádat o příspěvek na bydlení.
Zde je přehled nejčastěji vyžadovaných dokladů k prokázání nároku na příspěvek na bydlení:
Spočítejte si také inflaci, životní minimum (doplatek na bydlení) nebo vyzkoušejte naši mzdovou kalkulačku.
Příspěvek na bydlení pro vlastníky a v družstevních bytech se počítá podle jiných normativních nákladů než pro nájemní bydlení. I proto se do kalkulačky uvádí, zda bydlíte v nájmu nebo ve vlastním/v družstevním. Vedle normativů se započítávají skutečné náklady na energie, služby a případně na pevná paliva. Výpočet příspěvku na bydlení pak vypadá takto: skutečné zjištěné náklady na bydlení mínus 30 % z příjmu domácnosti.
Veškeré podrobnosti o příspěvku na bydlení se dočtěte v tomto článku
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Nemocenská dávka je důležitým nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá lidem překlenout období pracovní neschopnosti. Ať už jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nemocenská zajišťuje finanční podporu v čase, kdy se nemůžete věnovat své práci. V tomto článku se dozvíte, kdo má na nemocenskou nárok, jaké jsou podmínky jejího získání, a co vše je s ní spojeno.
Máte nárok na vdovský důchod, ale nevíte, s jakou částkou můžete počítat? Výši vdovského důchodu můžete jednoduše vypočítat díky přehledné kalkulačce vdovského důchodu pro rok 2024. Přiblížíme vám také, jak výpočet vdovského důchodu probíhá, a poradíme, jak o něj zažádat.
Sportka, která je provozována společností Sazka, je jednou z nejpopulárnějších loterií v České republice. Je oblíbená zejména díky jednoduchému systému hry a také možnosti vyhrát vysoký jackpot. Jak Sportka funguje? Jaká jsou její pravidla a jaká je pravděpodobnost výhry v této loterii?
Plánujete rodičovskou dovolenou a zajímá vás, jaká finanční podpora vás čeká? Naše podrobná příručka k rodičovskému příspěvku pro rok 2024, a především kalkulačka pro jeho výpočet, vám poskytne všechny potřebné informace.
KOMENTÁŘE k článku Kalkulačka příspěvku na bydlení 2025: Zjistěte, zda máte nárok
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.