Plánujete požádat o příspěvek na bydlení a chcete si spočítat jeho možnou výši? Příspěvek je určen rodinám i jednotlivcům s nízkými příjmy, kteří za bydlení vydávají (podle normativu) více než 30 % svých příjmů. Na této stránce si můžete spočítat, na jaký příspěvek máte nárok, když splníte podmínky příspěvku na bydlení.
Státní příspěvek na bydlení je sociální dávka, která pomáhá rodinám nebo jednotlivcům s nízkými příjmy pokrýt náklady spojené s bydlením. Závisí na výši příjmů rodiny a na nastavených „normativních nákladech“ na bydlení v dané lokalitě, typu bydlení a pro daný počet osob v domácnosti. Příspěvek na bydlení lze nárokovat až tři měsíce zpětně.
Abyste si příspěvek správně spočítali, musíte do kalkulačky zadat tyto údaje:
Po vyplnění těchto údajů se vám v kalkulačce ukáže:
Standardně se příspěvek vyplácí každý měsíc, přičemž k výplatě dochází po uplynutí kalendářního měsíce, za který příspěvek náležel. Úřad práce musí dávku vyplatit nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce. Ale: když měsíční příspěvek nedosahuje 100 Kč, vyplácí se čtvrtletně.
„Normativní náklady na bydlení jsou průměrné celkové náklady stanovené vládou pro rok 2024. Liší se podle typu bydlení a počtu osob v domácnosti. U nájemního bydlení se rozlišují tři kategorie podle velikosti obce. V Praze a Brně jsou nejvyšší – od 16 729 Kč pro jednu až dvě osoby, po 23 195 Kč pro čtyři a více osob. V ostatních velkých městech a menších obcích jsou částky nižší. Pro vlastnické a družstevní bydlení platí jednotné částky bez ohledu na lokalitu – od 8 932 Kč pro jednu až dvě osoby, po 13 568 Kč pro čtyři a více osob. U nájemního bydlení příspěvek může dosáhnout vyšších částek než ve stejném bydlení vlastnickém,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz.
Mohlo by vás zajímat: Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení.
Do výpočtu příspěvku se započítávají čisté příjmy z různých zdrojů. Patří mezi ně příjmy ze závislé činnosti, z podnikání, z pronájmu, dávky nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, přijaté výživné, rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Vědět byste měli, že se nezapočítávají příjmy ze závislé činnosti u nezaopatřených dětí (studentské brigády a úvazky).
Žádost o příspěvek můžete podat kdykoliv během roku. Příspěvek lze nárokovat maximálně tři měsíce zpětně od data podání žádosti. Žádost se podává na místně příslušném Úřadu práce, a to osobně, poštou, datovou schránkou nebo prostřednictvím Klientské zóny Jenda.
Podívejte se, jak správně požádat o příspěvek na bydlení.
Zde je přehled nejčastěji vyžadovaných dokladů k prokázání nároku na příspěvek na bydlení:
Příspěvek na bydlení pro vlastníky a v družstevních bytech se počítá podle jiných normativních nákladů než pro nájemní bydlení. I proto se do kalkulačky uvádí, zda bydlíte v nájmu nebo ve vlastním/v družstevním. Vedle normativů se započítávají skutečné náklady na energie, služby a případně na pevná paliva. Výpočet příspěvku na bydlení pak vypadá takto: skutečné zjištěné náklady na bydlení mínus 30 % z příjmu domácnosti.
Plánujete požádat o příspěvek na bydlení a chcete si spočítat jeho možnou výši? Příspěvek je určen rodinám i jednotlivcům s nízkými příjmy, kteří za bydlení vydávají (podle normativu) více než 30 % svých příjmů. Na této stránce si můžete spočítat, na jaký příspěvek máte nárok, když splníte podmínky příspěvku na bydlení.
Inflace ovlivňuje hodnotu vašich peněz a může vám sebrat více, než si uvědomujete. Jak rychle rostou ceny, stejně rychle klesá kupní síla vašich úspor. Čím vyšší je inflace, tím méně si za své úspory můžete koupit. Na této stránce zjistíte, jak inflace zasáhne váš rodinný rozpočet a jak se můžete bránit. Spočítejte si, kolik vám inflace sebere, a najděte způsoby, jak ochránit své finance před jejím vlivem.
Víc než 80 000 Kč měsíčně. I tolik peněz můžete dostat díky zvýšení rodičovského příspěvku. Od roku 2024 totiž od státu získáte celkem 350 000 Kč za narození jednoho dítěte a 525 000 Kč, když se vám narodí dvojčata nebo vícerčata. Podívejte se, jak dlouho můžete nový rodičovský příspěvek pobírat a jak o něj požádat.
Plánujete rozjet vlastní podnikání, ale děsí vás vysoké počáteční náklady? Poslanecká sněmovna schválila příjemnou změnu, která vám může v začátku podnikání ušetřit desetitisíce korun. Od roku 2025 budou mít začínající OSVČ možnost odložit platby sociálního pojištění až o dva roky. Zjistěte, jaké podmínky musíte splnit a na co si dát pozor, abyste této výhody mohli využít. A od kdy to vůbec půjde?
Dobrá zpráva pro vaši peněženku! Připravte se na výrazné snížení účtů za energie v roce 2025. E.ON oznámil rekordní zlevnění o 18 %, což znamená roční úsporu až 12 000 Kč pro domácnosti s elektrickým vytápěním. A není jediný - i další dodavatelé chystají příjemnější ceny. Přečtěte si, kolik ušetříte právě vy a co pro to musíte (ne)udělat.
KOMENTÁŘE k článku Kalkulačka příspěvku na bydlení 2024: Zjistěte, zda máte nárok
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.