Uvažujete o koupi nemovitosti a přemýšlíte, kde si na to půjčit? V říjnu dosáhly úrokové sazby u hypoték nového dna a pětiletou fixaci lze nyní pořídit při refinancování za 1,99%. Které banky nabízejí nejnižší úroky a nulové poplatky?
Magická dvouprocentní hranice úrokových sazeb u hypoték je prolomena – to čekal málokdo. Většina analytiků potvrzovala dosažení dna úrokových sazeb již před půl rokem na hodnotách blízko 2,5%. Uběhlo několik málo měsíců, další kolo konkurenčního boje o klienty je za námi a sazby spadly o půl procenta níže. Nyní se zdá, že úroky skutečně dosáhly možného minima, neboť se pětileté fixace téměř rovnají variabilním sazbám kopírujícím PRIBOR + marže bank kolem 1,7-1,9%. S menší marží prozatím hypotéky evidentně prodávat nelze - uvidíme, s jakým delivery modelem přijde Air-Bank, která slibuje hypotéky do Vánoc, resp. dosáhne-li ještě nižších provozních nákladů, umožňujících srazit marži u hypoték pod úroveň, která je dnes považována za minimum.
Refinancování
Nový úvěr
Výše uvedené sazby platí pro pětiletou fixaci a bonitní klienty (s LTV do 70-90%, bez záznamech v registrech, s dostatečnými a doložitelnými příjmy). Nesmíme zapomenout, že o zaplacené úroky si je možné ponížit základ daně z příjmu, tedy můžeme odečíst dalších 15%, což např. sazbu 1,99% dostává na 1,69%. Úvěr na 3 miliony korun nás tedy vyjde na úrocích ročně pouze na necelých 51 tisíc Kč, což je ekvivalentní měsíčním splátkám spotřebitelských úvěrů, které si až příliš často berou klienti za daleko méně rozumným účelem, než je pořízení si vlastní střechy nad hlavou.
Zklamáním je mBank, která ještě před třemi lety udávala trendy v bankovnictví svými inovativními a levnými produkty (první hypotéka s offset mechanismem, nejnižšími úroky a bez poplatků) a dnes nabízí hypotéky s podobnými podmínkami jako tradiční velké banky a úrokem 2,69%. Překvapením jsou naopak právě ony velké tradiční banky (Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank), které příliš nezaostávají za výše zmíněnou čtyřkou bank a jejich sazby se reálně pohybují mezi 2,3-2,7%. Takto malý odstup tu dříve nebyl a není nereálný, neboť tyto banky sice musí pokrýt výrazně vyšší fixní náklady na svůj provoz (rozsáhlá pobočková sít, byrokracie, administrativa), ale zároveň lidem na úrocích u spořicích produktů dávají výrazně méně než štědré sazby Equa bank či Air-Bank.
Pro méně bonitní a problematické klienty (záznamy v registrech, nedoložitelný příjem, nedostatečná LTV) je stále jasnou volbou Hypoteční banka s úroky kolem 4% (jiné banky za těchto podmínek moc ochotné půjčovat nejsou). Americkou hypotéku pořídíte nejlevněji u Equa Bank, ale i v tomto případě se připravte na sazbu blízkou čtyřem procentům, přesněji 3,99%.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Kam pro hypotéku?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.