Spoření zažívá těžké časy, úrokové sazby se již přes rok nacházejí na naprostém minimu. I tak jsou na trhu mezi bankami velké rozdíly. Není problém nechat peníze úročit jedním procentem stejně jako pouhou desetinou procenta. Které banky nabízí nejlepší podmínky?
Do výběru produktu spořicí účet výše jsme zařadili pouze produkty bez výpovědní lhůty (peníze máme kdykoliv k dispozici), bez podmínek (netřeba mít u banky/záložny veden běžný účet, půjčky či plnit podmínky obratu), bez pásmového úročení (celý zůstatek je vždy úročen uvedenou sazbou) a dostupné všem (ne jen VIP klientům či dětem). Protože nám z takto nastaveného síta vypadlo několik málo taktéž zajímavých produktů, uvádíme jejich výčet níže.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Kam pro spořicí účet
Equa Bank spořící účet 1,5%, Komentoval(a): Tomáš Vlasák
Spořící účty stále nabízí nižší a nižší sazby, ale nyní přibyla další možnost a to equabank se spořícím účtem HIT, který má úrok 1,5% avšak ten se skládá z fixního úroku 1% a bonusového úroku 0,5%, který získáte pouze v měsíci, kdy Vám na běžný účet přijde alespoň 10 000 Kč, což je velmi snadná podmínka. Zároveň equa odstranila podmínky pro bezplatné vedení účtu, takže nyní je účet zdarma vždy a navíc lze získat bonus 150 Kč za založení.
klamavá reklama u spořících účtu, Komentoval(a): Martina
Reaguji na Titulek: Equa Bank spořící účet 1,5%. Nachytají vás na slibný úrok, ve skutečnosti jde o úrok p.a., čili roční!!! Ne měsíční! Hází před vás jeden sazebník za druhým, ale jen u HITu vám na sazebník dolu do rohu malinkatým písmem napíšou, že úrok je p.a. A na stránkách Equa mají přímo titulek:
"Kdy získám bonusovou sazbu za aktivitu?
Stačí provést tři platby bezkontaktní kartou u obchodníka nebo si na svůj běžný účet v Kč poslat měsíčně minimálně 10 000 Kč. Pokud toto splníte, připíšeme vám v průběhu následujícího měsíce bonusový úrok 0,50 %." Nikde vám za procenta nezmíní, že je to p.a.
Re: , Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, všechny úroky (ze spoření i z úvěrů) se vždy uvádějí ve formátu p.a., čili na roční bázi. Toto není třeba spotřebiteli jakkoliv zdůrazňovat a poznámka malým písmem pod čarou jde zde téměř nadbytečná (spíše pro klid duše, kdyby se přece jen našel někdo, kdo by si myslel, že dostane úrok 18% p.a. :) ). V tomto bych nic nestandardního neviděl. Naopak se mi nelíbil před lety počin ČS, která u tehdejšího Zlatého vkladu slibovala na plakátech 3% a malým písmem pod čarou uváděla "za 2 roky", tedy ročně 1,5% p.a. Aktuální přehled spoření zde: http://www.banky.cz/prehled-a-porovnani-sporici-ucet