Pokud potřebujete bankovní kartu, musíte o ni požádat. Vaše banka vám po splnění všech náležitostí pošle kartu běžnou poštou, stejně jako při výměně karty, kterou už máte, za novou.
Naleznete-li na výpisu transakci provedenou vaší kartou, kterou nepoznáváte, poskytne vám banka podrobnější informace - pokud ji o ně požádáte. V některých případech bude od vás potřebovat vysvětlení nebo důkaz, že jste skutečně danou transakci neautorizovali.
Pokud vám potvrdí, že transakce skutečně nebyla vámi autorizována, vrátí vám plnou částku, pokud se nejednalo o vaše podvodné jednání nebo o hrubé zanedbání péče o vaši kartu.
Na vašem výpisu se případně objeví pouze provizní sazba nebo poplatek (pokud nějaký je), který se účtuje za transakce s kartou v cizí měně.
Vaše banka vám odděleně od vaší karty zašle PIN (personal identification number). A nesdělí jej nikomu jinému.
Banka vám sdělí informace o způsobu jak si zvolit či změnit váš PIN, pokud možnost změny PINu poskytuje. Toto opatření vám zajisté usnadní zapamatování vašeho PINu.
Zeptejte se, pokud vám to pracovník banky sám nesdělí, na náhradní možnosti k 'čip a PIN', které jsou dostupné, když nejste schopni uplatnit PIN z důvodu nějakého handicapu nebo somatického stavu.
Dříve než se stanete klientem, vyžádejte si od vaší banky v souhrnném materiálu popis hlavních rysů kreditních karet.
Když o kreditní kartu požádáte, vaše banka vám sdělí, jaké vlastnosti karta má a předá vám podmínky smlouvy.
Dříve než vám banka stanoví úvěrový limit, vyhodnotí, zda budete schopni plnou výši úveru splatit.
Vaše banka vám může nabídnout zvýšení úvěrového limitu na vaší kreditní kartě. Vysvětlí vám také, přesně podle materiálu, který vám poslala, jak máte postupovat a také že můžete zvýšení limitu odmítnout. Vaše banka vám pošle oznámení, s jakým výsledkem vaše jednání skončilo.
K vaší kreditní kartě budete dostávat měsíční bankovní výpis. Pokud váš účet má nulový zůstatek a není používán, výpisy se většinou nezasílají. Měsíční výpis obsahuje informaci o transakcích uskutečněných od posledního výpisu, všechny předepsané úroky, minimální splátku a další užitečné informace včetně 'došlých plateb' a zůstatek úvěrového limitu pro příští období.
Banka stanovuje minimální splátku tak, aby pokryla více než jen měsíční úrok, částka bývá stanovena v předem stanovených procentech z dlužné částky.
Banka by vás měla upozornit, když doba platnosti úvodní nabídkové úrokové míry na vaší kreditní kartě dobíhá ke konci.
Pokud vybíráte hotovost prostřednictvím kreditní karty, je to z pohledu banky jako půjčka v hotovosti a může vám být naúčtován poplatek za vyřízení a úrok, vztahující se k půjčce v hotovosti.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Karty a PINy
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.