Podívaná to byla velkolepá, poslední podobný zásah v bance se samopaly a zakuklenci se odehrál v dávných dobách IPB. Navíc, obvykle se do bankomatů dobývá lupič v noci a ne policie za denního světla. Oberbank se proti jednání policie ohradila, stěžuje si na porušení práva a hrozí stížnostmi a dalšími právními kroky. O co přesně šlo a kdo byl v právu?
Edbusy byla podvodná společnost, která naoko nabízela výhodné úvěry a z důvěřivých klientů pouze tahala zálohy a jiné zprostředkovatelské poplatky. Takto nabyté peníze byly vyprány přes anonymní britskou společnost (která fakturovala Edbusy za fingovanou lustraci klientů) a zahraniční systém kont a následně se vracely do ČR. Úvěr žádný z klientů nikdy nezískal a soud toto jednání klasifikoval jako trestný čin podvodu a neoprávněné podnikání a ohodnotil ho poměrně vysokou sazbou odnětí svobody (7,5 a 8,5 let) pro oba hlavní aktéry kauzy. Celková škoda byla vyčíslena na 553 milionů korun za 11 500 podvedených klientů. V podobných kauzách se obvykle peníze ani majetek podvodníků zajistit nikdy nepodaří, podvodníci si odsedí za dobré chování pouze polovinu trestu (průměrně 3 roky) a ihned poté míří do zahraničí, kde tráví zbytek svých životů v naprostém luxusu, který je financován z tajně ukrytých (tedy soudem nezajištěných) výnosů z trestné činnosti. Podvedení klienti se nedomohou žádné náhrady a celý tento proces, který je naprosto v pořádku z pohledu české legislativy, je spíše pro oběti výsměchem než spravedlivým trestem odsouzeným.
V případě Edbusy se ale díky velké sebejistotě podvodníků (nechali si vyprané peníze přímo v ČR a ne pro tento účel v tradičnějších destinacích jako JAR) podařilo zajistit přes 200 mil. Kč a klientům svitla naděje na aspoň částečné odškodnění. Podvodníci obratně kontrovali s fiktivní pohledávkou na sto milionů korun od britské firmy za lustraci klientů, kterou bohužel mezinárodní arbitráž uznala, a ze zajištěných peněz už zůstalo jen necelých sto milionů korun…uložených u Oberbank. A přestože těchto necelých 100 mil. Kč bylo u Oberbank obstaveno soudem, tedy s nimi nesměl nikdo nakládat a v brzké době měly tyto peníze směřovat ke klientům coby odškodnění, Oberbank umožnila Edbusy tyto peníze převést do zahraničí. Jednání banky by tak šlo kvalifikovat v lepším případě jako maření výkonu úředního rozhodnutí a v horším jako samotné spolupachatelství (to prostě není náhoda, když malá banka umožní převést podvodníkům obstavené peníze do zahraničí). Policie tedy na nic nečekala a do banky si pro peníze ve výši soudně zablokované částky přišla osobně (tedy nechala Oberbank nést ztrátu ve výši částky, kterou neoprávněně umožnila převést do zahraničí). Banka argumentovala, že peníze na pobočkách a v bankomatech nejsou ty peníze náležící Edbusy, ale tento argument je samozřejmě více než úsměvný. Banka samozřejmě nemá v sejfu hromádky peněz s lístečky klientů - má je jednu hromadu zlaťáků, ze které vyplácí všem. Zásah protikorupční policie lze tak hodnotit jako novou naději a začátek éry, kdy navrch konečně nebude mít podvodník ani zkorumpované orgány, ale spravedlnost.
Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.
Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.
Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.
Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.
Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.
KOMENTÁŘE k článku Kauza Oberbank - Největší policejní zásah v bance od dob IPB
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.