Banky.cz Články Aktuálně Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?
14.10.2014 Aktuálně

Na počátku byly velké sliby právních kanceláří, jak dokáží bankám u soudu pořádně zatopit a klientům zajistit vrácení poplatků za hypotéky. Laciný populismus nevyšel, klienti nesmyslné soudní spory prohrávají a někdo bude muset zaplatit účet za tuto legraci. Kdo to nakonec bude?

REKLAMA

Právníci slibují

Populistická gesta soudní pře nevyhrávají (na rozdíl od voleb) a soudci zcela právem dávají za pravdu bankám. Když někdo dobrovolně souhlasí s placením bankovních poplatků (i když by úvěr mohl mít i zcela bez poplatků u konkurence), nelze později požadovat poplatky zpět. Je to jako koupit si televizi v prvním obchodě, pak přijít na to, že ve druhém obchodě je stejná televize levnější a následně první obchod žalovat za neférové obchodní praktiky a chtít rozdíl z ceny zpět.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Právní kanceláře vábily klienty na jasnou výhru sporů a navrch slibovaly, že v případě prohry (kterou si v žádném případě nepřipouštěly) zaplatí veškeré náklady na soudní řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany (banky) samy a po zastupovaných klientech nebudou nic chtít. Jenže těch prohraných sporů není málo stejně jako ještě běžících sporů (kterých je stále většina – již ukončených sporů je poměrně málo, ale všechny mají stejnou judikaturu) bez jakékoliv naděje na výhru. Soudy navíc zcela oprávněně přiznávají bankám náklady na právní zastoupení. Právní kanceláře si myslely, že pokud banku u soudu brání její interní právní oddělení, bance nevzniká žádný náklad. Ale to je z hlediska nákladového účetnictví samozřejmě omyl, resp. názor hodný myšlenkových pochodů soudruhů z dob bývalého režimu. Každý úkon zaměstnance něco stojí a náklad za tento úkon by měl co nejadresněji putovat na nákladové středisko produktu nebo služby, na kterém byl úkon proveden, aby se přesně vědělo, co který produkt/služba stojí. Pokud údržbář dopoledne vyměňuje zářivky a odpoledne čistí okna, tak víme přesně, že půlka jeho denní mzdy je náklad na čištěná oken a druhá půlka náklad na údržbu svítidel. A pokud se interní právní oddělení banky věnuje soudnímu sporu (navíc iniciovanému ne z vůle banky), je poměrně jednoduše vyčíslitelné, kolik to celé stálo, a kolik musí protistrana bance jako náklady na soudní řízení uhradit.

Klienti platí

Náklad na jeden prohraný spor je poměrně zanedbatelný (řádově desítky tisíc korun), ale platit ze svého všechny prohrané spory? Na tom by právní kanceláře prodělaly své kalhoty. A proto raději začínají slovíčkařit, co to přesně znamená „prohra“ a co „neprohra“. Již rozběhnuté spory jsou bez šance na výhru, a tak právní kanceláře doporučují zastupovaným klientům soudní spor ukončit s tím, že pokud v něm budou chtít pokračovat, musí si klienti hradit náklady na další své právní zastoupení sami. Klienti pochopitelně v souzení pokračovat nechtějí (a platit si náklady na své právní zastoupení u předem prohraných sporů už vůbec ne), a tak vcelku logicky souhlasí s ukončením sporů a stažením žalob. Jenže právní kancelář pak tvrdí, že stažení žaloby není prohra sporu (to je naprostá pravda) a tím pádem požadují po klientech zaplacení nákladů soudního řízení včetně nákladů na právní zastoupení protistrany, které musejí uhradit. Tedy klient má na výběr: buď platit teď méně, nebo více později. Není jak z toho ven. Z právního hlediska je samozřejmě vše v pořádku, a i když si právní kanceláře neudělaly na tomto sporu zrovna dobré jméno, aspoň nezkrachují. Ale z hlediska morálky či ochrany spotřebitele je to mírně řečeno podraz na běžné spotřebitele neorientující se v právních záležitostech. Je vcelku úsměvné, že původní žaloby na banky směřovaly právě do oblasti morálky a ochrany spotřebitele. 

Běžný účet bez poplatků

REKLAMA

ANKETA k článku Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Soudím se s bankou o poplatky za hypotéku?

Počet odpovědí: 249

KOMENTÁŘE k článku Kdo zaplatí účet za prohrané soudní spory o bankovní poplatky?

Přidejte nový komentář

Podraz - spíš podvod ne , Komentoval(a): Marek

29.12.2014 12:28:51

Nic nebudete platit a najednou dají na web čísla účtů kam a komu mají platit .-).

podraz?, Komentoval(a): Lenka

02.01.2015 08:36:28

Na zasílané maily s dotazem, jak je to s platbou za náklady řízení mlčí a jakou to mělo kampaň, když lákaly klienty....

je to děs, Komentoval(a): Verča

02.01.2015 11:45:16

Taky se mi vůbec neozývají. :-/ nevím co dělat dál. hrozí v mailech exekucí :-/

Jak se vyhnout exekuci, Komentoval(a): Jirka

02.01.2015 18:12:49

Na stránkách "Poplatků" jsou čísla účtů bank kam se prohrané soudní náklady platí. I já jsem musel platit přes čtyřku Hypoteční bance. Když to nezaplatíte, riskujete exekuci :-/. Napsal jsem přímo Tomanovi, že je chci proplatit, tak jak sliboval. Žádnou další smlouvu mu podepisovat nehodlám!!! Poslal jsem mu i výpis, kde uvidí, že jsem to platil a výpisy z Hypoteční banky po dobu sporu. Uvidím co dál. Jedině se s Tomanem pak soudit, jak mi radil právník...

Jak se vyhnout exekuci, Komentoval(a): Jirka

02.01.2015 18:12:54

Na stránkách "Poplatků" jsou čísla účtů bank kam se prohrané soudní náklady platí. I já jsem musel platit přes čtyřku Hypoteční bance. Když to nezaplatíte, riskujete exekuci :-/. Napsal jsem přímo Tomanovi, že je chci proplatit, tak jak sliboval. Žádnou další smlouvu mu podepisovat nehodlám!!! Poslal jsem mu i výpis, kde uvidí, že jsem to platil a výpisy z Hypoteční banky po dobu sporu. Uvidím co dál. Jedině se s Tomanem pak soudit, jak mi radil právník...

Toman, Komentoval(a): dopita

13.01.2015 20:21:23

Zaslal jsem Tomanovi mail, kam a v jaké formě zaslat doklad o úhradě a ti podvodníci vůbec nekomunikují.
Já do toho ty peníze dám a zajedu si do Prahy za ním a počkám si.

Čmela, Komentoval(a): Jiří

23.01.2015 14:02:46

Zcela spatne soudite situaci. Soudni rizeni pravni kancelare zacaly proto, ze verily ze mohou vyhrat, jako tomu bylo v jinych zemich. Nikoho z vas nenutily se pripojit, bylo to vase rozhodnuti i s rizikama. Vy jste vsichni pouze pocitali s tim ze na tom vydelate a jenom neco podepisete. Kazdy jste do toho sli s rizikem, za ktere se ted bohuzel plati... neni to vina pravnich kancelari, ktere nikdy netvrdily, ze budou neco vyplacet pokud by se soud prohral... je nespravne je oznacovat za podvodniky, nikoho nepodvedly, snazily se a bohuzel prohraly. Uvedomte si ze oni take plati za prohru ne jen vy. Neobracejte se proti tem co se za vas soudili pouze proto, ze prohrali..... neni to spravne.

ne poplatky, Komentoval(a): Karel

25.01.2015 09:26:13

Je to od samého začátku nesmysl. Přesně jak se tu píše, podepsané smlouvy za určitých podmínek, s kterými obě strany souhlasily a podepsaly, to nelze přeci dodatečně měnit. Opravdu ti právníci toto všechno pravděpodobně velmi dobře věděli a tedy jejich cílem, s největší pravděpodobností (která se vzhledem k právnímu vzdělání a zkušenostem těch lidí blíží 100%), nebylo pomoci lidem.

omyl, Komentoval(a): Jiří

26.01.2015 18:57:11

Karle, opravdu si myslim, ze jejich cilem bylo pomoci lidem. Jelikoz oni z toho nemeli jak vydelat, chteli si udelat reklamu a opravdu chteli vyhrat. Muzes mi rict jaky jiny cil by mohli mit? uvedomte si prosim ze oni na tom take prodelali. To ze prohrali jim NIJAK nepomaha a nepomohlo. Neni za tim zadna velka konspiracni teorie, proste smula...

omyl, Komentoval(a): matrix

27.01.2015 23:52:51

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

omyl, Komentoval(a): matrix

27.01.2015 23:52:52

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

omyl, Komentoval(a): matrix

27.01.2015 23:52:52

Není pravda, že by z toho nic neměli. Kdyby se vyhrálo tak by banky musely zaplatit právní zastoupení a to by byl pěkný výnos.

poplatky, Komentoval(a): kamil

05.02.2015 22:49:19

Taktéž jsem zaplatil soudní poplatky. Od té chvíle se mnou nikdo nekomunikuje!!!
Možná by nebylo na škodu udělat BSP popř. Tomanově kanceláři mediální reklamu.

zveřejnění v médiích, Komentoval(a): Pavel

05.03.2015 19:47:55

Dobrý den, točím o tématu reportáž pro ČT, nechce mi někdo z vás prosím o situaci promluvit na kameru - rozhovor by se předtáčel, přijeli bychom, kam by bylo třeba. Reakce prosím na mail: pavel.cyprich@ceskatelevize.cz Díky, Pavel Cyprich

Náhrada soudního řízení, Komentoval(a): Romana

18.03.2015 16:44:34

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jste dostali zpět proplacené náklady za ukončené soudní řízení v případě, že jste zaslali doklad o jejich úhradě na adresu BSP. Chystám se náklady bance uhradit, tak abych měla nějakou představu, zda tyto peníze dostanu zpět. Děkuji

Mozna neni vsem dnum konec ..., Komentoval(a): Mgr. M.R.

29.03.2015 11:00:11

Nejsem na veci zainteresovanej, zastupovat jsem se nenechal, jak ale kauzu znam z doslechu, byla tam docela medialni masaz ze strany BSP. Vse stoji a pada ne na tom, jake z toho mate dojmy vy coby klienti, ale jak je postavena vase smlouva s BSP. Pokud vam neni fuk ze to nakonec zaplatite, ozvete se na m.ilias@email.cz a pokusime se neco vymyslet. PS: Jsem profi pravnik, delam - tak jako kazdy normalni clovek - za odmenu, ale je mozne se rozumne dohodnout.

komentář k Mgr. M.R., Komentoval(a): Michal Švec

30.03.2015 04:20:17

Dobrý den, již jsem zaplatil, nechtěl jsem se dostat ještě do větších problémů. Jde mi spíš o to jestli mi cca 4500 vrátí. Psal jsem i finančnímu arbitru a ten mi odepsal něco ve smyslu, že bych měl peníze zpět dostat. Uvidíme. Je to takové čekání na Godota...

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

AirBank: Akce pro aktivní klienty

AirBank: Akce pro aktivní klienty

5.11.2024 Aktuálně

Air Bank od 1. 11. přináší akci pro aktivní klienty. Akce je poskytována ve dvou formách.

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

5.11.2024 Aktuálně

Úrokové sazby v říjnu klesaly jen velmi pozvolna. Platí to o nabídkových indexech i reálných úrokových sazbách.

Z naší bankovní poradny

Nechci platit úroky za úvěr na bydlení

Dobrý den, dcera si před 11ti lety vzala úvěr ze stavebního spoření. Řádně splácí. Má 2 děti a je na mateřské. Před 2 lety jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Po mateřské ji čeká invalidní důchod. Není schopna splácet, platím to za ni já jako její matka. Sama jsem invalida 3. stupně. Chtěla jsem úvěr doplatit, ovšem nám bylo sděleno, že stále ještě splácíme úroky. Za 11 let bylo zaplaceno 1 100 000 Kč. Smlouva byla od ČMSS, dnes ČSOB. Údajně máme splatit ještě 900 000 Kč. Smlouva nemá vyznačeno datum ukončení ani celkovou částku ke splacení. Dceři bylo 22 let když smlouvu podepisovala, byla nezkušená. Dnes je ohrožena chudobou při tom co po ní chtějí aby splácela. Na mě to působí jako klasická lichva. Sama mám invalidní důchod a představa že klasické bance máme zaplatit úrok před 800 000 Kč je šílená. Moc prosím o radu, jestli je nějaká cesta ven, zneplatnění úvěru? Moc děkuji Dobrý den, kolik si prosím dcera v roce 2011 půjčila peněz? Úroky z úvěrů ze stavebních spoření a hypoték jsou jedny z nejnižších, obvykle do 5%. Neúčelové půjčky mají vyšší sazby (až 10%), kreditní karty a kontokorenty 15-25%, nebankovní půjčky i stovky až tisíce procent. Pokud si dcera půjčila např. 2 mil. Kč, pak při úrokové sazbě 5% byly úroky cca 100 000 Kč ročně. Za 10-15 let mohou úroky činit třeba i 1 mil. Kč. O lichvu ani nic mimořádného nejde. Když si Vy půjdete uložit své peníze do banky, taktéž Vám banka bude platit úrok, aktuálně 4-5%. Pokud byste si do banky uložila 2 mil. Kč, banka by Vám platila s úrokem 4% ročně 80 000 Kč. A pokud si někdo jiný půjde do banky půjčit 2 mil. Kč, bude bance platit 5%, tedy 100 000 Kč. Z těchto 100 000 Kč banka vyplatí 80 000 Kč tomu, kdo si do banky uložil peníze. A zbylých 20 000 Kč si ponechá na pokrytí nákladů a tvorbu přiměřeného zisku.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena