Při prodeji nemovitosti vzniká příjem, který obecně podléhá dani z příjmů. Samozřejmě nikdo nechce platit daně, zvlášť pokud se jedná o prodej nemovitosti, kdy se obvykle jedná o relativně vysokou finanční částku. Proto se může vyplatit splnit podmínky pro osvobození od daně a tím se legálně vyhnout placení daně z příjmů.
Na úvod je nutno uvést, že je nezbytné rozlišovat:
Daň z nemovitých věcí platí pravidelně každý rok její majitel z důvodu jejího vlastnictví. Zatímco daň z příjmů se v této souvislosti platí v případě, že majitel nemovitost prodá a má z takového prodeje příjem.
Pokud majitel vlastní nemovitost alespoň 5 let, daň z příjmů z prodeje takové nemovitosti je osvobozená od daně. Majitel tak na dani nic neodvede a nemusí v této souvislosti daně nadále řešit.
Pokud však majitel vlastní nemovitost kratší dobu než 5 let, lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit za předpokladu, že v prodávané nemovitosti měl bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem. Pozor – pojem bydliště zde neznamená trvalé bydliště uvedené například v občanském průkazu. Bydliště je v této souvislosti nutné chápat tak, že zde opravdu majitel nemovitosti bydlel. Tedy že zde měl majitel trvalý byt s úmyslem se v tomto bytě zdržovat.
Příklad: Nemovitost byla zakoupena v roce 2016 a celou dobu byla někomu pronajímána (tedy majitel zde nebydlel). V případě, že by se majitel rozhodl v roce 2019 tuto nemovitost prodat, prodej by bylo nutno zdanit. Pokud by majitel chtěl dosáhnout osvobození, je nutné s prodejem počkat až do roku 2021.
Pokud nejsou splněny výše uvedené podmínky, lze dosáhnout osvobození ještě následujícím způsobem. Pokud jsou získané peníze z prodeje nemovitosti použity na následné uspokojení vlastní bytové potřeby - tedy koupi nemovitosti, ve které bude majitel bydlet - je příjem z prodané nemovitosti osvobozen od daně. Přijetí peněz za prodej nemovitosti je nutné oznámit vašemu finančnímu úřadu.
V případě převodu členských práv družstva nepodléhá tento příjem dani z příjmu fyzických osob stejně jako u bytu v osobním vlastnictví a to za podmínky, že členská práva družstva byla držena alespoň 5 let.
Pokud není splněna žádná z výše uvedených podmínek pro osvobození, je nutné příjem z prodeje zdanit. Takový příjem je nutné uvést mezi tzv. ostatní příjmy v daňovém přiznání a podat jej nejpozději do 1. dubna následujícího roku.
Od začátku roku 2024 se výrazně změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Limit pro daňové osvobození prudce klesl: z původního milionu korun na pouhých 50 tisíc. To znamená, že plno výherců bude muset začátkem roku 2025 nově podat daňové přiznání a odvést daň z příjmů. Netýká se to i vás?
Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovým prvkem daňového systému a významnou součástí podnikání. Odpočet DPH umožňuje plátcům daně snížit svou daňovou povinnost tím, že si odečtou DPH na vstupu od DPH na výstupu. Tím je zajištěno, že plátce zdaní pouze přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb.
Jak funguje vrácení DPH je otázka, kterou si klade mnoho podnikatelů působících v rámci Evropské unie. Vrácení DPH umožňuje registrovaným plátcům daně z přidané hodnoty získat zpět DPH za zboží a služby pořízené v jiných členských státech EU. Tento proces je zásadní pro optimalizaci nákladů a je řízen specifickými pravidly a podmínkami, které je třeba dodržovat.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
KOMENTÁŘE k článku Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.