Setkali jste se s nabídkou na bezúročnou půjčku, a těšíte na půjčku zdarma? Chyba. V čem? Úrok je jen jednou ze složek celkové ceny úvěru. Podívejte se, kolik stojí bezúročné půjčky, kde se dají získat a jestli jsou výhodnější než ostatní úvěry od bank a nebankovních společností. Ukážeme vám, jak se nenachytat na zdánlivě výhodnou nabídku a podle čeho se jednoduše a rychle zorientovat.
Co je bezúročná půjčka a jak se liší od dalších úvěrů
„Bezúročná půjčka vůbec nemusí být zdarma. Poskytovatel pouze avizuje, že za půjčené peníze nebude účtovat úroky. Jenže cena půjčky, to není jen úrok. Druhou složku ceny tvoří poplatky. Poplatky za službu: za vyřízení půjčky, za poskytnutí peněz, za inkaso splátek, za vedení úvěrového účtu atp. I poplatky se mohou vyšplhat vysoko. Vždycky si vzpomeňte, že orientovat se musíte podle celkového RPSN, nikdy jen podle úroků,“ připomíná Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Jak dlouho trvá bezúročná půjčka?
Délka trvání tohoto úvěru je různá. Od několika dní, až po několik měsíců. S nabídkou na delší dobu splatnosti než jeden rok se však potkáte jen zřídka.
Jak vybrat nejlepší bezúročnou půjčku
Ze srovnání bezúročných půjček se ukáže, že:
Ta nejlevnější bezúročná půjčka, tedy první půjčka zdarma, má nulové právě i poplatky za vyřízení a poskytnutí půjčky. Celkové RPSN tohoto úvěru je tedy 0 %. Ale pozor, doba splatnosti je extrémně krátká: maximálně 30 dní. Půjčené peníze musíte vrátit hned další měsíc, jinak nastoupí vysoké sankce z prodlení.
Setkat se naopak můžete s bezúročnými půjčkami, kde jsou poplatky extra vysoké. I stovky procent (vyjádřeno v ukazateli RPSN). Raději než po takto zpoplatněném úvěru, sáhněte po jiné nebankovní půjčce, či úvěru od banky.
Bezúročné půjčky občas nabídnou i banky. Poplatky si ale neodpustí, takže s přeplatkem za úvěr musíte počítat, přestože nebude nijak vysoký.
A která bude nejlepší? Půjčka od licencovaného poskytovatele. Pečlivě vybraná v online srovnání půjček. Se zohledněním nejen ceny, ale i možnosti předčasné splátky zdarma a odkladu/snížení splátky za co nejnižší poplatek. A proč v online srovnání? Tady máte naprostou jistotu, že půjčka bude s licencí ČNB.
Nejčastější druhy bezúročných půjček
bezúročná půjčka od státu
bezúročné půjčky pro začínající podnikatele
bezúročná půjčka zaměstnanci
bezúročné půjčky pro mladé
bezúročná půjčka pro OSVČ
bezúročná půjčka online
půjčka bez úroků
bezúročné půjčky pro studenty
bezúročné půjčky pro podnikatele
Kdy dát přednost bezúročné půjčce?
Bezúročný úvěr se vyplatí jen tehdy, když si poskytovatel nenaúčtuje nijak vysoké poplatky, takže zachová nižší cenu úvěru. A když vám vyhovují podmínky získání i podmínky splácení půjčky.
Jaké jsou podmínky pro získání bezúročné půjčky
Podmínky si nastavuje poskytovatel. Objevit se v nich může několik požadavků. K základním, s nimiž se setkáte vždycky, náleží:
„Bezúročná půjčka může být zcela zdarma. Ale také nemusí. Pokud je RPSN úvěru rovno nule, poskytovateli vrátíte jen tu částku, kterou jste si od něj vypůjčili. Tomuto typu bezúročné půjčky se také říká půjčka zdarma. Vedle nebankovní první půjčky zdarma k nim patří i bezúročné období na kreditní kartě. Ostatní bezúročné půjčky mohou být spojeny s poplatky, které s úrokem nemají nic společného. Ale uhradit je musíte, poskytovatel je musí uvést v RPSN,“ vysvětluje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Jak na správné nastavení splátek?
Zde je jediná možnost. Splátky si nechte nastavit tak, abyste i po jejich uhrazení měli dostatek prostředků na běžný život. Jde-li o mikropůjčku, netřeba se u splátek trápit s tvorbou finanční rezervy. Jestliže máte splácet déle, musíte být schopni po odeslání splátky ještě i spořit.
Bezúročná půjčka, pokud je spotřebitelským úvěrem, podléhá stejné regulaci jako ostatní spotřební půjčky. Poskytovat ji mohou jen licencované společnosti. Nikdy jednotlivec nebo firma bez licence ČNB.
Avízo bezúročnosti půjčky, přestože jsou u ní pak účtovány poplatky, je v pořádku. Legislativa definuje dva náklady půjčky: úrok a poplatky. Celková cena bezúročného úvěru se vždycky musí promítnout do RPSN (zde poplatky vynechat nelze).
Bankovní versus nebankovní bezúročné půjčky
Zda dáte přednost půjčce u banky, či u nebankovní společnosti, je na vás. Z pohledu legislativy jde o stejné poskytovatele úvěru se stejnými požadavky na průběh úvěrování. Půjčky se liší v podmínkách získání (ty nebankovní jsou méně přísné), v podmínkách splácení (flexibilitě) a v ceně. Vy už víte, že bezúročnost neznamená automaticky „půjčku zdarma“.
Často se ptáte
Co je bezúročná půjčka a jak funguje?
Bezúročná půjčka je takové, kde si poskytovatel neúčtuje žádný úrok. Úroková míra půjčky je tedy 0 %. Ale pozor, úrok je jen jednou ze dvou složek ceny úvěru. Proto i bezúročnou půjčku můžete přeplatit, a ne málo. Vždycky se rozhodujte až podle RPSN (celkové ceny půjčky).
Jaké jsou podmínky pro získání bezúročné půjčky?
Podmínky jsou stejné jako u dalších úvěrů. Závisí vždycky na obchodní politice poskytovatelů. U bank patří podmínky k přísnějším, u nebankovních společností (většinou) k méně náročným. Vždycky budete dokládat své osobní údaje (identifikace), příjem a nutné výdaje. Můžete být požádáni i o podrobnější odpovědi, například o počtu vyživovaných osob, o způsobu bydlení (vlastní vs. nájem), o dosaženém vzdělání nebo o majetkovém zázemí.
Kde mohu získat bezúročnou půjčku?
Bezúročné půjčky nabízejí banky i nebankovní společnosti. U nebankovních poskytovatelů si vždycky zkontrolujte licenci. Pokud vybíráte úvěr v online srovnávači, máte předem jistotu, že všechny zde uvedené půjčky jsou licencované.
Jak získat bezúročnou půjčku
Stačí si vybrat v online srovnávači a odtud zvoleného poskytovatele také oslovit. Slouží k tomu jednoduchý online formulář, který je umístěn přímo ve srovnávači.
Jsou bezúročné půjčky opravdu bez úroků?
Ano, jsou opravdu bez úroků. Ale pozor, mohou se k těmto půjčkám vázat poplatky. Pokud stojíte o půjčku zdarma, musíte najít takovou, kde je nulové i celé RPSN (celková cena půjčky).
Jaké jsou výhody a nevýhody bezúročných půjček?
Výhody a nevýhody těchto úvěrů najdete výše v textu, kde jsou přehledně vypsány.
Co se stane, když poruším podmínky?
U bezúročných půjček je porušení podmínek sankcionováno stejně jako u každé jiné půjčky. Většinou si poskytovatel naúčtuje úrok z prodlení, pokutu za porušení smlouvy a náklady na vymáhání neuhrazené splátky (splátek).
Přesné následky porušení smlouvy najdete vždycky ve smlouvě o úvěru. Vzorovou smlouvu o půjčce musí mít poskytovatel vždycky vyvěšenu na svých stránkách a v ní následky porušení smlouvy vždycky srozumitelně vypsat.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
KOMENTÁŘE k článku Kdy zvolit bezúročnou půjčku a jak ji získat
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.