Banky.cz Články Půjčka Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní
26.8.2020 Půjčka

Zhruba o 7 000. O tolik klesl ve druhém letošním čtvrtletí počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Vyplývá to z dat, která zveřejnila společnost SOLUS. Podle jejích údajů ve druhém letošním čtvrtletí dlouhodobě nesplácelo své dluhy 553 000 lidí v České republice. V první čtvrtině roku to přitom bylo 560 000.

Oproti minulému roku je rozdíl ještě větší. Od té doby totiž ubylo víc než 30 000 dlužníků, kteří nezvládali splácet své závazky.

Podle sdružení SOLUS je tento trend dlouhodobý. Počet lidí, kteří se v rejstříku objevují právě kvůli problémům se splácením dluhů, klesá už 6. čtvrtletí. Naposledy tak jejich počet rostl v roce 2018.

Rejstřík dlužníků SOLUS je největší v České republice. Data získává nejen od bank a úvěrových společností, ale také například od dodavatelů energií a telefonních operátorů. Do negativní části tohoto registru se dostávají klienti, kteří dluží alespoň 500 korun a zároveň dluh nesplácí minimálně 3 měsíce.

Nejpoctivější jsou lidé na Vysočině

Údaje z registru SOLUS také ukázaly, že celkový nesplácený dluh byl koncem června 47,8 miliardy korun. V předchozím čtvrtletí to přitom bylo o 400 000 milionů víc.

Zajímavé jsou i rozdíly mezi jednotlivými regiony. Například na Vysočině a ve Zlínském kraji jsou v negativní části registru SOLUS, která dlužníky eviduje, jen zhruba 4 % obyvatel. Pod 5% hranici se navíc dostala také Praha a Jihomoravský kraj.

Naopak v Karlovarském kraji dluhy dlouhodobě nesplácí téměř 11 % lidí. A v Ústeckém kraji dokonce víc než 12 %.

Odklad splátek získal každý 8. dlužník

Současnému poklesu dlouhodobě nesplácených dluhů pomohla i možnost bezplatného odkladu splátek, o kterou mohli lidé žádat kvůli pandemii koronaviru COVID-19. Jen do konce července tuto možnost využilo zhruba 370 000 lidí.

Většinu žádostí poskytovatelé schválili – víc než 334 000. Odklad tak dostalo zhruba 12–13 % klientů, kteří využívají bankovní či nebankovní úvěry.

Celkový objem půjček, u kterých klienti požádali o odklad, je 250 miliard korun. Většinu z této částky pak tvoří hypotéky. A to i přesto, že častěji lidé žádali o odklad splátek u spotřebitelských úvěrů – přibližně ve dvou třetinách případů. Tyto půjčky jsou ale výrazně nižší než úvěry na bydlení.

Situaci zkomplikuje růst nezaměstnanosti

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Už za několik týdnů ale dluhové moratorium skončí. A dlužníci, kteří odklad splátek využili, tak musí opět počítat s vyššími výdaji.

Na řadu lidí přitom koronavirová pandemie, a zejména vládní opaření proti jejímu šíření, tvrdě dopadla. Potvrzují to například rostoucí počty nezaměstnaných z posledních měsíců. Jen od března do konce července stoupla nezaměstnanost ze 3 % na 3,8 %.

Roste navíc už čtyři měsíce v řadě a meziročně se zvýšila o 1,1 procentního bodu – z 2,7 % v červenci 2019 na už zmíněných 3,8 %.

Analytici navíc předpokládají, že v příštích měsících stoupne ještě výrazněji. Podle některých odhadů už na podzim překoná 5% hranici.

Jasno bude příští rok

Dá se předpokládat, že vyšší nezaměstnanost se projeví také na schopnosti lidí splácet půjčky. Odklad splátek totiž žadatelům skončí nejpozději koncem října. Je proto pravděpodobné, že od listopadu problémy se splácením porostou.

Nedá se však čekat, že se čísla v registrech dlužníků zvýší okamžitě. Registry totiž evidují klienty, kteří nesplácí několik měsíců v řadě. Důležité tak budou zejména údaje z prvního čtvrtletí příštího roku. Teprve z nich půjdou vyčíst důsledky koronavirové pandemie.

Nespoléhejte jen na úrok

Zároveň není jasné, jestli nepřijde ještě další vlna zmíněného onemocnění. A jak budou vypadat případná opatření proti jejímu šíření.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Myslete na to i v případě, že úvěr teprve plánujete. Půjčku proto vybírejte opatrně. A zaměřte se u ní zejména na RPSN. Do této hodnoty je započítaná jak úroková sazba, tak veškeré poplatky spojené s půjčkou. Přesně tak říká, o kolik úvěr přeplatíte.

Nezapomeňte si zkontrolovat také maximální dobu splatnosti a výši splátek. Ať máte jistotu, že si se splácením vždy poradíte.

Poté jen stačí podle těchto parametrů porovnat jednotlivé nabídky a vybrat tu nejvýhodnější.

Aby to bylo co nejjednodušší, připravili jsme pro vás přehled a porovnání půjček a úvěrů, ve kterém najdete všechny potřebné údaje. A protože data pravidelně aktualizujeme, máte jistotu, že nesáhnete vedle. Pozor na vysoce úročené nebankovní půjčky.

Vždy sledujte aktuální údaje

Právě aktuální data jsou při výběru půjčky naprosto zásadní. Tím spíš, že kvůli koronavirové krizi se dostali do problémů i nebankovní poskytovatelé úvěrů. Někteří z nich museli dokonce sáhnout k propouštění.

Je tedy možné, že se to projeví na výši úrokové sazby a RPSN jejich produktů. Proto si vždy předem ověřte aktuální podobu jednotlivých nabídek. Jen tak máte jistotu, že vyberete ten nejvýhodnější úvěr.

ANKETA k článku Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Žádali jste v době krize koronaviru o odklad splátek?

Počet odpovědí: 114

KOMENTÁŘE k článku Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

17.1.2025 Půjčka

Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

31.12.2024 Půjčka

Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.

Jak funguje protiúčet: Praktický průvodce krok za krokem

Jak funguje protiúčet: Praktický průvodce krok za krokem

31.12.2024 Půjčka

Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.

Půjčka od soukromé osoby

Půjčka od soukromé osoby

29.12.2024 Půjčka

Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?

Jak správně vypočítat splátku úvěru

Jak správně vypočítat splátku úvěru

27.12.2024 Půjčka

Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena