Pokud máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření, máte možnost odečíst si příspěvky od daně z příjmů. Díky tomu mohou zaměstnanci obvykle očekávat daňovou vratku na konci roku, podnikatelé pak nižší daňovou povinnost.
Zákon umožňuje snížení základu daně o vklady u penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření maximálně o částku 24 000 Kč za rok. Nicméně do této částky se zahrnují až vklady, na které se nevztahuje státní příspěvek. Prakticky to znamená, že u vkladů do 1 000 Kč/měsíc přispívá stát, tedy daňová úspora u těchto vkladů není žádná. Daňová úspora se projeví až u vkladů nad 1 000 Kč/měsíc. Maximální daňovou úsporu lze dosáhnout u vkladů ve výši 3 000 Kč/měsíc (36 000 Kč/rok). Přičemž je úplně jedno, zda jsou příspěvky zasílány pravidelně každý měsíc nebo například jednorázově ke konci roku.
Lze proto
doporučit hlídat si výši zaslaných vkladů v průběhu roku. Pokud však
zapomenete, pozitivní je, že penzijní společnosti velmi často zasílají klientům
před koncem roku informaci, jakou částku mohou do konce roku na svoji smlouvu
ještě zaslat tak, aby dosáhli maximálního státního příspěvku a daňové úspory.
Od základu daně lze odečíst vklady na soukromé životní pojištění až do výše 24 000 Kč. To znamená, že k využití plného odpočtu 24 000 Kč je nutné zaplatit na soukromé životní pojištění celkem 24 000 Kč za rok (2 000 měsíčně).
Po skončení roku pojišťovny nebo penzijní společnosti často zasílají potvrzení o provedených úhradách. Toto potvrzení předají zaměstnanci na mzdové oddělení, které v rámci ročního zúčtování provedenou odpočet daně a zaměstnanci se následně mohou těšit na daňovou vratku.
Pokud jste podnikatelé nebo zaměstnanci podávající daňové přiznání, je nutné celkovou výši vkladů na penzijní připojištění (spoření) anebo životní pojištění uvést v části odčitatelné položky. Obdržené potvrzení od pojišťovny nebo penzijní společnosti je nutné přiložit k daňovému přiznání. Pokud tak neučiníte, s největší pravděpodobností budete kontaktováni finančním úřadem, který bude toto potvrzení dodatečně vyžadovat.
Jak si zajistit co největší daňovou úsporu? S využitím všech slev na poplatníka, na které máte podle české legislativy nárok. Za rok 2024 si můžete odečíst slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč. Jaké další slevy můžete využít a jak je uplatnit?
Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani? Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny. Zaměříme se i na změny daně z nemovitosti 2025.
Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2024 v roce 2025? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Od začátku roku 2024 se výrazně změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Limit pro daňové osvobození prudce klesl: z původního milionu korun na pouhých 50 tisíc. To znamená, že plno výherců bude muset začátkem roku 2025 nově podat daňové přiznání a odvést daň z příjmů. Netýká se to i vás?
Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovým prvkem daňového systému a významnou součástí podnikání. Odpočet DPH umožňuje plátcům daně snížit svou daňovou povinnost tím, že si odečtou DPH na vstupu od DPH na výstupu. Tím je zajištěno, že plátce zdaní pouze přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb.
KOMENTÁŘE k článku Kolik přispívat na penzijní a soukromé životní pojištění k využití maximálních daňových úspor?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.