Pokud máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření, máte možnost odečíst si příspěvky od daně z příjmů. Díky tomu mohou zaměstnanci obvykle očekávat daňovou vratku na konci roku, podnikatelé pak nižší daňovou povinnost.
Zákon umožňuje snížení základu daně o vklady u penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření maximálně o částku 24 000 Kč za rok. Nicméně do této částky se zahrnují až vklady, na které se nevztahuje státní příspěvek. Prakticky to znamená, že u vkladů do 1 000 Kč/měsíc přispívá stát, tedy daňová úspora u těchto vkladů není žádná. Daňová úspora se projeví až u vkladů nad 1 000 Kč/měsíc. Maximální daňovou úsporu lze dosáhnout u vkladů ve výši 3 000 Kč/měsíc (36 000 Kč/rok). Přičemž je úplně jedno, zda jsou příspěvky zasílány pravidelně každý měsíc nebo například jednorázově ke konci roku.
Lze proto
doporučit hlídat si výši zaslaných vkladů v průběhu roku. Pokud však
zapomenete, pozitivní je, že penzijní společnosti velmi často zasílají klientům
před koncem roku informaci, jakou částku mohou do konce roku na svoji smlouvu
ještě zaslat tak, aby dosáhli maximálního státního příspěvku a daňové úspory.
Od základu daně lze odečíst vklady na soukromé životní pojištění až do výše 24 000 Kč. To znamená, že k využití plného odpočtu 24 000 Kč je nutné zaplatit na soukromé životní pojištění celkem 24 000 Kč za rok (2 000 měsíčně).
Po skončení roku pojišťovny nebo penzijní společnosti často zasílají potvrzení o provedených úhradách. Toto potvrzení předají zaměstnanci na mzdové oddělení, které v rámci ročního zúčtování provedenou odpočet daně a zaměstnanci se následně mohou těšit na daňovou vratku.
Pokud jste podnikatelé nebo zaměstnanci podávající daňové přiznání, je nutné celkovou výši vkladů na penzijní připojištění (spoření) anebo životní pojištění uvést v části odčitatelné položky. Obdržené potvrzení od pojišťovny nebo penzijní společnosti je nutné přiložit k daňovému přiznání. Pokud tak neučiníte, s největší pravděpodobností budete kontaktováni finančním úřadem, který bude toto potvrzení dodatečně vyžadovat.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
Pokud jste studentem a současně pracujete, měli byste vědět o možnosti využít daňovou slevu na studenta. Daňová sleva na studenta činí 4 020 Kč za rok, což může být významná úspora ve vašem daňovém přiznání. Tato sleva je určena studentům do věku 26 let (případně 28 let u prezenční formy doktorského studia).
Paušální daň je jednoduchý a efektivní způsob, jak mohou podnikatelé řešit své daňové povinnosti. Tento nový systém, který platí od 1. ledna 2021, usnadňuje placení daně z příjmů tím, že nahrazuje tradiční způsoby výpočtu daní a snižuje administrativní zátěž. Podnikatelé s příjmy do 2 milionů korun mohou využít paušální daň a výrazně tak ušetřit čas a náklady spojené s daňovou agendou.
Sleva na manželku je jednou z mnoha možností, jak si čeští daňoví poplatníci mohou snížit daňovou povinnost. Tato sleva umožňuje manželům či partnerům ušetřit téměř 25 tisíc korun ročně, pokud splní specifické podmínky. Pro rok 2024 platí, že druhý z manželů musí mít roční příjem do 68 000 Kč a může obdržet určité výjimky, jako jsou sociální dávky nebo rodičovský příspěvek.
KOMENTÁŘE k článku Kolik přispívat na penzijní a soukromé životní pojištění k využití maximálních daňových úspor?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.