Plánujete cestu autem do zahraničí? Ať už se chystáte na krátký výlet nebo delší dovolenou, je důležité mít správné pojištění, které vás ochrání před nečekanými událostmi v cizině. V tomto článku se podíváme na různé typy pojištění auta do zahraničí, důležitá připojištění a jak si vybrat to nejlepší pojištění pro vaše potřeby. Vždycky zohledněte, kam cestujete, jak dlouho budete pryč a v čem všem chcete mít krytá záda.
Pravidla pojištění aut v EU říkají, že pojištění vozu, sjednané v některé z členských zemí, platí také ve všech zemích EU a EHP. Pojištění auta mimo EU už je pak většinou nutné sjednat zvlášť. Některá pojištění pokrývají i země sousedící s Evropskou unií, z tradice i Velkou Británii, pravidlem to však není. Proto si územní platnost vždycky zkontrolujte.
Typy pojištění auta do zahraničí
„Cesta do zahraničí je skvělou příležitostí pro revizi vašeho autopojištění a jeho případnou aktualizaci nebo úplnou výměnu. Ani v zahraničí se neobejdete bez povinného ručení (a raději si vezměte vytisknutou zelenou kartu s sebou). A vyjíždět byste neměli bez havarijního pojištění s rozšířenou asistencí,“ upozorňuje Miroslav Čejka, online specialista pojištění Hyponamiru.cz.
Pojištění auta je obsáhlou kapitolou takzvaného majetkového pojištění. Každý majitel auta by měl vědět, jaké jsou možnosti a pravidla pojištění vozidel v ČR. Na cesty do zahraničí se vztahují následující pojištění:
Povinné ručení
Stejně jako v České republice, i v zahraničí je nutné sjednat si povinné ručení. A to jak v zemích EU (kde platí české povinné ručení), tak při cestách za hranice EU.
Jestliže cestuje do země (a přes země), kam už české povinné ručení nesahá, sjednejte si lokální pojištění: nejsnáze online. A s dostatečným předstihem tak, abyste si doklady od pojištění zvládli vytisknout. Někde totiž elektronickou verzi ještě neakceptují.
Havarijní pojištění
V zahraničí se havarijní pojištění velmi hodí. Především v zemích, kde je obecně dráž než u nás. Plus v případech, kdy by vám porouchané nebo nehodou rozbité auto značně zkomplikovalo nejen pobyt, ale třeba i práci nebo návrat zpátky do ČR.
Proto je u pojistek do zahraničí velmi důležité, jaká připojištění si ke svemu běžnému havarijku sjednate, viz níže. Jinými slovy: běžné české havarijní pojištění je dobré, pro účely zahraniční cesty, dostatečně rozšířit.
Mnoho majitelů aut nevyužívá havarijko vůbec. V takovém případě se nabízí tzv. krátkodobé havarijní pojištění. Sjednat se dá na kratší dobu než 1 rok, takže netřeba platit celoroční pojistku. Využívá se jako sezónní pojištění, či na dlouhodobější pobyt v zahraničí, než je běžná dovolená.
Cestovní pojištění auta do zahraničí
Auto do zahraničí můžete pojistit i v rámci cestovního pojištění. Pak jde o pojištění s přesným ohraničením počtem dní, max. na jeden měsíc. Nabídnout dokáže plnohodnotné krytí z havarijka i asistenci.
„Pro cesty do zahraničí se vyplatí sjednat si (třeba i krátkodobé) havarijní pojištění. Sjednejte jej tak, abyste pokryli nejen případné škody na vašem voze (živel, zvěř, vandalismus, vlastní havárie), ale i asistenci, odtah nebo servis automobilu. A to včetně náhradního ubytování či náhradní dopravy, když by měl servis zabrat delší čas, anebo když by auto už nebylo opravitelné. Možnosti pojištění auta v zahraničí jsou dnes poměrně široké a asistence je po telefonu dostupná nonstop,“ doporučuje Alice Tomanová, ředitelka úseků Pojištění a Rozvoje partnerů Broker Trust.
Jak si pojistit auto do zahraničí?
Základní zásada zní následovně: přidejte vhodná připojištění a nastavte si dostatečné limity. Co to znamená v praxi?
Nejprve si zjistěte, co kryje zelená karta povinného ručení, které teď máte sjednáno. Všechno ostatní si připojistíte v rámci havarijního pojištění nebo pojištění cestovního. Limity pojistného krytí volte buď neomezené, nebo v co nejvyšších částkách, s nimiž se na trhu setkáte.
Vhodná připojištění pro cestu autem do zahraničí
Jestliže vyjíždíte za hranice ČR, ke svému pojištění vozu přidejte následující připojištění (nebo si u nich navyšte limity):
rozšířené asistenční služby
pojištění pro případ havárie, poruchy, živelní události, odcizení části vozidla, poškození vozu zvěří, srážky se zvěří, poškození pneumatik, či třeba vybití autobaterie
pojištění odtahu auta do servisu, případně až do ČR
Máte celoroční havarijko? Do zahraničí se jen připojistěte
Jestliže máte své havarijní pojištění i v ČR, jen si jej pro cesty do zahraničí vhodně rozšiřte. Nejlépe o všechny kategorie, které jsme vedli o kapitolku výše.
Rozdíly v cenách pojištění jsou obrovské
Pamatujte, že u pojistek do zahraničí panují podobné cenové rozdíly jako u všech dalších typů pojištění. Nespokojte se s první nabídkou, kterou potkáte, nebo jakou vám připraví na přepážce vaší současné pojišťovny. Vždycky se zajímejte o celý trh, nejlépe online.
Jak lze srovnat nabídky pojišťoven online
K porovnání nabídek pojišťoven online nejlépe poslouží srovnávač pojištění. Na jednom místě vám zobrazí aktuální možnosti pojištění auta do zahraničí od jednotlivých pojišťoven. Zahrne i právě probíhající akce u pojišťoven, ale hlavně: výsledné ceny zde vždycky budou nižší než na stránkách pojišťoven, či na jejich kamenných pobočkách.
Proč je tomu tak? Online srovnávač pojištění, jako je ten náš, je pro pojišťovny významným zprostředkovatelem. Proto nám pojišťovny poskytují hromadnou slevu. Sjednáním pojištění přímo v online srovnávači můžete využít hromadných slev, na jaké byste coby jednotlivý zákazník nikdy nedosáhli.
Než vyjedete na cestu za hranice ČR, vytiskněte si všechny doklady o pojištění. Počínaje zelenou kartou, přes kartičku cestovního pojištění, až po pokyny pro klienty, co dělat v případě nehody.
Pamatujte na mezinárodní formuláře pro záznam o nehodě, nebo na formulář povinný v zemi mimo EU, kam právě míříte. Vytisknout můžete i pojistné krytí - seznam pojištěných událostí a sjednaných výšek pojistného plnění.
Co dělat v případě nehody nebo škody na vozidle v zahraničí?
Okamžitě volejte asistenční službu své pojišťovny. Na telefonní lince budou hovořit česky a provedou vás vším, co bude nutné udělat. Dostanete kontakty na smluvní servisy a na případné další služby, včetně ubytování, bude-li nutné.
Jak to shrnout?
„Pamatujte, že povinné ručení sjednané v ČR a s českou pojišťovnou, platí jen na omezeném území EU, EHP a případně v několika dalších zemích. Územní platnost povinného ručení se může lišit napříč pojišťovnami. Proto pokud s autem míříte mimo EU, zkontrolujte si platnost pojistky, případně si v zemích, kudy budete projíždět a kam míříte, s předstihem, a hlavně ještě v klidu, online sjednejte jejich povinné ručení. Vše si vytiskněte a vezměte s sebou,“ shrnuje problematiku pojištění auta pro cesty do zahraničí Miroslav Čejka, online specialista pojištění Hyponamiru.cz.
Často se ptáte
Jaké jsou výluky v pojištění auta pro zahraničí?
I když budete mít sjednáno to nejkomplexnější pojištění pro sebe i svůj vůz, jsou situace, kdy od pojišťovny buď neuvidíte ani korunu, nebo vám pojistné plnění značně zkrátí. Stejně jako u ostatních druhů pojištění, i u pojištění vozu totiž platí výluky. Především:
alkohol a návykové látky
nepřivolání policie v situaci, kdy to bylo povinné, a nevyplnění správných dokumentů
nekontaktování asistenční služby pojišťovny (jediná situace, kdy vám pojišťovna odpustí, že jste nekontaktovali asistenční linku, je vážný úraz)
oprava auta v jiném než smluvním servisu
nehoda mimo pozemní komunikace
nezpůsobilost řidiče nebo jeho auta
uvedení nepravdivých údajů o události
Jaké jsou právní požadavky na pojištění v populárních destinacích?
V posledních letech jsou populárními destinacemi pro dovolenou autem především Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko, Polsko Itálie, Rakousko, Francie a Španělsko. Pracovně také často jezdí do Německa. Ve všech zemích se setkáte s následujícími právními požadavky na pojištění vozu:
povinné ručení - je povinné ve všech těchto zemích. Pokud cestujete v rámci EU, české povinné ručení je zde platné a postačuje. Je však důležité mít s sebou vytisknutou zelenou kartu jako doklad o pojištění
havarijní pojištění - není povinné, ale důrazně doporučené. Kryje škody na vašem vlastním vozidle v případě nehody, nutnosti vyproštění, krádeže, vandalismu, poruchy nebo živelné pohromy
asistenční služby - velmi užitečné v případě poruchy nebo nehody. Zajistí vám odtah, opravu, náhradní vozidlo nebo ubytování. V zahraničí jsou doporučeny v té nejširší možné verzi, jakou pojišťovny nabízejí.
Mám nárok na vrácení části pojistného, pokud jsem nevyužil pojištění během cesty?
Nikoliv, nárok na vrácení pojistného nevzniká. Po celou dobu cesty jste byli pojištěni, což je ta služba, za niž jste si zaplatili.
Je výhodnější sjednat si krátkodobé havarijní pojištění nebo rozšířit stávající?
To záleží na možnostech, které vaše stávající pojištění jako rozšíření nabízí. nic ale nebrání tomu, abyste měli sjednána dvě havarijní pojištění, z toho bude jedno účelově pro cestu do zahraničí. Nebo jedno havarijko (české) a k němu cestovní pojištění, do nějž zahrnete i pojistku auta.
Co dělat, když ztratím zelenou kartu v zahraničí?
Co nejdříve vyhledejte místo, kde si budete moci znova vytisknout.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
KOMENTÁŘE k článku Kompletní průvodce pojištěním auta pro cesty do zahraničí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.