V prosinci 2014 byla schválena novela Zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, která de facto zavádí spoluúčast klientů 10% při krachu záložny. Nová pravidla hry začínají platit 1/7/2015. Budou klienti ochotni snášet toto riziko nebo záložny definitivně skončí?
U družstev (bytových, spořitelních, atd.) se vždy předpokládalo, že sami družstevníci budou mít na fungování svého družstva velký zájem a tedy se postarají i o pečlivou kontrolu všech aktivit svého podniku (nenechají si družstvo vytunelovat). I proto jsou dnes družstevní záložny oproti bankám méně regulované. Původně dobrá myšlenka či ideál v realitě tvrdě narazily (nespočet vytunelovaných družstev spořitelních i bytových). Zatímco náklady na krach bytového družstva nesou v plné výši družstevníci (ztratí svou střechu nad hlavou), náklady na krach spořitelních a úvěrních družstev jde z velké části na vrub Fondu pojištění vkladů, který má zákonnou povinnost uhradit ztrátu vkladů (100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR, tedy zhruba 2,7 mil. Kč) všem družstevníkům. Situace posledních let (malý krach Vojenské družstevní záložny a velké krachy Unibonu, WPB Capital a MSD) se nelíbila ani Fondu pojištění vkladů ani ČNB, která nad záložnami vykonává dohled. Výsledkem je zavedená spoluúčast družstevníků střadatelů za krach záložny ve výši 10%.
Od 1/7/2015 budou moci družstevní záložny úročit klientům jen takovou výši vkladu, která není vyšší než desetinásobek členského vkladu do družstva. Klient se základním členským vkladem 1 000 Kč tedy bude mít úročen vklad jen do výše 10 000 Kč (ano, klientovi se základním členským vkladem 1 Kč se bude úročit max. 10 Kč).
Možná řešení:
Pravidlo 1:10 začne platit 1/7/2015 pro všechny nově otevřené spořicí a terminované vklady. Pro stávající vklady (účty založené do 30/6/2015) bude platit až do 31/12/2017 přechodné období s těmito podmínkami:
Mimo dva výše uvedené body aplikuje každá záložna dodatečné kosmetické podmínky, které závisí na specifikaci konkrétních spořících produktů (výpovědní lhůty, změny dalších parametrů, atd.) – ve vlastním zájmu doporučuji pečlivě nastudovat.
Od 1/1/2018 se již pravidlo 1:10 bude vztahovat na všechny vklady pouze s jedinou výjimkou: pokud majitel účtu založeného před 30/6/2015 navýší svůj členský vklad v družstvu aspoň na 20 000 Kč a nadále nebude na svůj spořicí účet či termínovaný vklad přikládat peníze, bude se mu úročit i nadále celá částka bez omezení.
Během následujících dvou a půl let se toho příliš nezmění. Podmínky přechodného období pro zamezení aplikace pravidla 1:10 lze splnit velmi snadno, tedy si stačí dávat pozor a střadatelé mají až do konce roku 2017 vystaráno. Následně se najde část dlouhodobých střadatelů, kteří budou ochotni navýšit svůj základní členský vklad na 20 000 Kč (riziko ztráty 20 000 Kč není tragédie) a tedy se pro ně nebude nic měnit i nadále. Nicméně počet těchto střadatelů bude klesat, neboť mít dlouhá léta na účtu statisíce až miliony korun není nejrozumnější – i přes slušný úrok peníze dlouhodobě ztrácejí na hodnotě. A většina z nás takto velké peníze šetří za konkrétním účelem (nákup nemovitosti, atd.) a ne pro to, aby seděla na pytli zlatek. Tedy postupem času bude takovýchto střadatelů ubývat a nastoupí tvrdě pravidlo 10% spoluúčasti.
Z dnešního pohledu, kdy záložny dávají na úrocích jen o desetiny procenta více než nejlepší banky, není riziko ztráty 10% vkladů přijatelné. Tedy s tím jak záložnám začne docházet hotovost na půjčování, bude muset nutně dojít ke zlepšení podmínek u spořicích produktů – navýšení úroků. Toto navýšení bude muset být natolik výrazné, aby motivovalo k podstoupení rizika ztráty 10% úspor (to dnešní odstup od nejlepších bank do půl procenta není).
Na trhu máme 6 družstevních záložen poskytujících služby retailu: Akcenta, ANO SD, Artesa, Creditas, Moravský peněžní ústav a Peněžní dům. Rozumné a motivující podmínky v současné chvíli nabízejí pouze ANO SD (aktuálně nejlépe úročené termínované vklady ve všech kategoriích) a Moravský peněžní ústav (dlouhodobě přijatelná politika úrokových sazeb). Zbytek za konkurencí notně zaostává a současným rušením spořicích účtů a terminovaných vkladů s výpovědní lhůtou pod 3 roky spíše vyklízí pozice dravější konkurenci či se možná připravuje na odchod z trhu.
Od 1/1/2018 začnou platit pro družstevní záložny i 3 další omezení:
Zatímco stanovení min. výše členského vkladu je spíše formalitou (reálně to budou do 2018 stejně splňovat všichni na základě pravidla 1:10), omezení bilanční sumy bude činit problém zejména MPU (aktuálně přesahuje 10 mld. Kč), který se však dlouhodobě snaží o transformaci na banku (tedy teď k tomu má velmi dobrou motivaci). Omezení výše úvěru je sice po zkušenostech z tunelováním Unibonu, MSD a WPB krok logickým směrem, nicméně v praxi to může působit férově podnikajícím záložnám nemalé problémy. Se zvýšenými nároky na úroky u spořicích produktů se záložny z podstaty věci musí na trhu zajímat o méně standardní a rizikovější úvěry, které bývají velmi často ve výši nad 30 mil. Kč.
Do roku 2018 tipuji dokončenou transformaci MPU na banku a opuštění retailového trhu min. jednou záložnou z tria Akcenta, Artesa, Creditas. Ambice Peněžního domu nepřekračují hranice Uherského Hradiště, tedy na celostátní úrovni nám v retailovém trhu můžou za tři roky reálně zůstat pouze 2-3 záložny. Vznik zcela nových záložen za současných podmínek nasyceného trhu a limitující legislativy je velmi nepravděpodobný.
Výběr správné banky je důležitým rozhodnutím, které může mít významný vliv na vaše finance. V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které byste měli zvážit při hledání té nejlepší banky pro vaše potřeby. Článek jsme koncipovali jako soubor otázek a odpovědí spojených s výběrem banky. Po přečtení článku budete mít jasno, co od banky chtít. A na co se zaměřit při výběru bankovního domu, který se bude nabízenými službami nejvíce blížit vašim potřebám.
Komerční banka ohlásila změnu v oblasti bankovních výpisů. Jako první velká banka v Česku ruší zasílání papírových a e-mailových výpisů z účtu. Co to znamená pro vás, jste-li jejími klienty? Jak se změní přístup k informacím o vašich financích? Přidají se i ostatní banky?
Chystaná fúze Max banky a Banky CREDITAS je tu! Bývalá Expobank CZ (nyní Max banka) se 1. října 2024 definitivně začlení do Banky Creditas: stane se její součástí. Tím získají klienti Max banky možnost využívat okamžité platby. Ale pozor: vedle bank se s prvním říjnem sloučí i limity pro pojištění vkladů (ovlivní klienty, co mají účty u obou bank). Stávající kód Max banky 4000 zůstane funkční ještě dalších šest měsíců.
Československá obchodní banka (ČSOB) představila nový věrnostní program, který nabízí klientům možnost získávat digitální mince nazvané Kate Coiny (KTC). Tyto mince lze následně vyměnit za různé slevy a odměny. Program je dostupný pouze prostřednictvím bankovní aplikace ČSOB Smart a přináší mnoho výhod pro stávající i nové klienty banky.
Air Bank a O2, dva významní hráči na českém trhu se spojují pod značkou Unity, aby svým klientům nabídli více výhod. Program, do kterého se později zapojí i další partneři ze skupiny PPF, přináší slevy a benefity pro ty, kteří aktivně využívají služby obou společností.
KOMENTÁŘE k článku Konec družstevních záložen v Čechách?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.