Je konec. Zlevňování hypoték končí, sotva začalo. V dubnu totiž po třech měsících opět stoupla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů. A to z 5,86 % na 5,89 %. Podle všeho tak hypoteční sazby našly svou stabilní výši, okolo které se budou pohybovat i v příštích měsících.
V prvních třech měsících letošního roku přitom hypotéky zlevňovaly. Ještě loni v prosinci si lidé brali hypoteční úvěry s průměrným úrokem 6 %, poté ale sazba klesla na:
Experti však celou dobu upozorňovali, že pokles nepotrvá dlouho a nebude nijak výrazný.
A v dubnu se to potvrdilo. Vyplývá to z aktuálních údajů Hypomonitoru, které každý měsíc zveřejňuje Česká bankovní asociace.
Pohyb je jen minimální
Podle Hypomonitoru v dubnu stouply průměrné sazby u nových hypotečních úvěrů na 5,89 %. Oproti březnu vzrostly sice jen o 0,03 procentního bodu, přesto je tento vývoj důležitý.
Jasně totiž ukazuje, že žádný výrazný pokles s největší pravděpodobností nepřijde. A že se úroková sazba bude i nadále pohybovat okolo hodnoty 5,9 %.
V její blízkosti je už víc než půl roku – přesně od loňského září. Tehdy se průměrný úrok poprvé vyhoupl na hodnotu 5,85 % a od té doby se stabilně drží mezi touto hranicí a 6 %.
Hlavní tahoun zdražení? Vysoká repo sazba
Stabilizaci hypotečních sazeb nahrává i fakt, že se nemění ani výše repo sazby, kterou stanovuje Česká národní banka. Právě tato sazba je pod prudkým růstem úroků z předchozích let výrazně podepsaná.
Centrální banka ji začala zvyšovat před dvěma lety, aby zbrzdila rychle rostoucí inflaci. A z původních 0,25 % se repo sazba postupně vyšplhala až na 7 %.
Naposledy přitom Česká národní banka tuto sazbu zvýšila loni v červnu. Banky ale na její vývoj reagují s několikaměsíčním zpožděním – proto jejich úroky rostly ještě na konci minulého roku.
Jak najít výhodnou hypotéku
Poslední rok zůstává repo sazba stejná. Žádné zásadní výkyvy úroků u hypoték se proto nedají čekat.
I kdyby navíc Česká národní banka na některém ze svých dalších zasedání repo sazbu snížila, opět potrvá několik měsíců, než to poskytovatelé ve své nabídce zohlední.
To vše musíte vzít v úvahu, pokud plánujete nový hypoteční úvěr. Nebo vás čeká refinancování toho stávajícího.
Odkládání této půjčky (případně refinancování hypotéky) vám totiž lepší podmínky nepřinese.
Přesto můžete i v současnosti získat zajímavé nabídky s úrokem hluboko pod průměrem. Stačí využít hypoteční kalkulačku.
S její pomocí snadno najdete ty nejvýhodnější hypoteční úvěry, které jsou právě na trhu.
Ušetřit můžete při financování energeticky úsporné stavby - více info v článku Zelená hypotéka.
Zájem o hypotéky dál klesá
Současné úrokové sazby se přitom pohybují na nejvyšší úrovni za posledních 20 let. Výrazně ovlivňují zájem o nové hypotéky.
Zatímco ještě loni v dubnu banky klientům půjčily 14,2 miliardy korun a o rok dřív dokonce 31,8 miliardy, letos ve stejném měsíci to bylo jen 8,8 miliardy.
Ještě v březnu se zdálo, že by hypoteční trh mohl mírně ožít. Celkový objem nových hypoték v tomto měsíci stoupl na 10,3 miliardy korun. A poprvé od loňského června překonal 10 miliardovou hranici.
Nyní však objem nových půjček na bydlení spadl. Stejně jako jejich počet – zatímco v březnu klienti podepsali 3 485 hypotečních smluv, v dubnu jich bylo jen 2 914.
V první polovině minulého roku se přitom průměrný počet nových hypoték pohyboval okolo 6 000 za měsíc.
Naopak roste průměrná výše hypotéky, která se v dubnu vyšplhala na 3 miliony korun. Na této úrovni byla naposledy loni v červenci.
Nejvíc si však lidé půjčovali v listopadu 2021, kdy průměrná hypotéka dosáhla částky 3,45 milionu korun.
Mírnější podmínky? ČNB rozhodne v červnu
I když hypoteční trh už skoro rok stagnuje, možná se blýská na lepší časy. Česká národní banka totiž uvažuje o zmírnění podmínek pro získání hypotéky.
Aktuální info v článku Jak se změnily podmínky pro čerpání hypotéky
Jejich současná podoba platí od loňského dubna, kdy centrální banka:
Také tyto podmínky se spolu s rostoucími úroky podílely na tom, že se hypotéky staly pro spoustu lidí nedostupné. A že zájem o půjčky na bydlení prudce klesl.
Představitelé centrální banky proto uvažují o tom, že zmíněné požadavky zmírní. Rozhodnout o tom chtějí na svém dalším zasedání, které mají na programu ve čtvrtek 1. června.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Konec poklesu, hypotéky našly stabilní hladinu. Úroky se drží na 5,9 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.