Od roku 2019 se možná zruší super-hrubá mzda a zavedou se 2 sazby pro daň z příjmu (19% a 23%). Kdo a kolik na malé daňové reformě ušetří? A komu se naopak daně zvýší? Poradíme, jak spočítat čistou mzdu.
Sazba daně z příjmu dnes činí 15% ze super-hrubé mzdy, která je 1,34 násobkem hrubé mzdy. Reálně tak na daních platíme 20,1%. Osoby s příjmem nad čtyřnásobek průměrné mzdy platí solidární daňovou přirážku 7% (pouze z části příjmu nad touto hranicí, která byla pro rok 2017 stanovena na 1 355 136 Kč).
Zaměstnavatel za nás zaplatí 40 200 Kč a my na účet obdržíme 20 670 Kč čistého. Stát si dohromady bere necelých 50% (s daňovými slevami a nízkým příjmem méně).
Vláda navrhuje zrušení výpočtu daně z příjmu ze super-hrubé mzdy. Nově by se daň měla počítat z hrubé mzdy. Sazba daně by se zvýšila na 19%. Solidární přirážka by byla nahrazena druhým daňovým pásmem ve výši 23% (původně se navrhovalo 24%).
Průměrnému pracujícímu se sníží reálná sazba daně z příjmu o 1,1%, což při hrubé mzdě 30 000 Kč dělá čistou úsporu 330 Kč měsíčně.
Kdo splácí hypotéku, spoří si na penzi či je pravidelným dárcem krve, toho čeká ještě výhodnější snižování základu daně o 4%. Dnes dostaneme za zaplacené úroky z hypotéky ve výši 100 000 Kč na daních zpět 15% (15 000 Kč). Nově to bude 19% (19 000 Kč). Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2017.
Až doposud dobré, snížení daně z příjmu pro všechny. Má to však jeden háček, resp. plně nezodpovězenou otázku. Jak se budou danit všechny ostatní příjmy, pro které dnes platí sazba 15%? Pracující na DPP do 10 000 Kč/měsíc, DPČ do 2 500 Kč/měsíc, příjmy z pronájmu, kapitálového majetku (akcie, dividendy), z úroků (stavební spoření, spořící účty, termínované vklady, penzijní a životní pojištění), ostatní příležitostné příjmy, zisk z prodeje nemovitého a jiného majetku (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou), atd. Budou všechny tyto příjmy daněny zvýšenou sazbou 19%? Pokud ano, pak by na malé daňové reformě vydělal reálně málokdo. V ekonomicky aktivní populaci (5 mil. lidí) není mnoho osob, které si nespoří na penzi, nebrigádničí, či nemají jiné příjmy bokem.
Vláda navrhuje zrušení super-hrubé mzdy. Nebylo by ale lepší zrušit současnou hrubou mzdu, která je spíše polo-hrubou mzdou? Každý by měl mít na očích aspoň jednou měsíčně (při pohledu na výplatnici), že stát si celkem bere polovinu z našeho výdělku. I po této daňové reformě totiž zůstaneme zemí, která má 8. nejvyšší zdanění práce v rámci OECD.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
Pokud jste studentem a současně pracujete, měli byste vědět o možnosti využít daňovou slevu na studenta. Daňová sleva na studenta činí 4 020 Kč za rok, což může být významná úspora ve vašem daňovém přiznání. Tato sleva je určena studentům do věku 26 let (případně 28 let u prezenční formy doktorského studia).
Paušální daň je jednoduchý a efektivní způsob, jak mohou podnikatelé řešit své daňové povinnosti. Tento nový systém, který platí od 1. ledna 2021, usnadňuje placení daně z příjmů tím, že nahrazuje tradiční způsoby výpočtu daní a snižuje administrativní zátěž. Podnikatelé s příjmy do 2 milionů korun mohou využít paušální daň a výrazně tak ušetřit čas a náklady spojené s daňovou agendou.
Sleva na manželku je jednou z mnoha možností, jak si čeští daňoví poplatníci mohou snížit daňovou povinnost. Tato sleva umožňuje manželům či partnerům ušetřit téměř 25 tisíc korun ročně, pokud splní specifické podmínky. Pro rok 2024 platí, že druhý z manželů musí mít roční příjem do 68 000 Kč a může obdržet určité výjimky, jako jsou sociální dávky nebo rodičovský příspěvek.
KOMENTÁŘE k článku Konec super-hrubé mzdy?
, Komentoval(a): Mlénská
Když doposud mohli zaměstnanci platit super hrubou mzdu 21 %, proč by nemohli i ostatní platit od 2021 taky daň ze mzdy 21% - nebylo by to spravedlivé??? Když doposud museli s menšími platy platit 21% a bohatí jen 15%.
Re:, Komentoval(a):
Dobrý den, nyní se platí daň z příjmu ve výši 15% ze super-hrubé mzdy (což je to samé, jako kdyby se platilo 20,1% z hrubé mzdy). Bohatí navíc platí solidární přirážku ve výši 7% (v roce 2020 od příjmů 139 340 Kč). Lidé s menšími příjmy neplatí daně téměř žádné, neboť s využitím daňových slev (na poplatníka, na děti, za hypotéku atd.) bývá jejich výsledná daňová povinnost často nulová.
Od roku 2021 se navrhuje snížení daně z příjmu na 15% z hrubé mzdy a pro bohaté by byla zavedena sazba 23%. Bohatí již nyní platí více a i dle návrhu od roku 2021 budou nadále platit více. I kdyby byla pouze jedna sazba pro všechny stejná (např. 20%), lidé s vyššími příjmy zaplatí vždy více (20% ze 100 000 Kč je 20 000 Kč, 20% z 30 000 Kč je pouze 6 000 Kč).