Banky.cz Články Půjčka Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím
8.1.2020 Půjčka

Pomoc s řešením nečekaných výdajů, nákupem auta nebo s pořízením vlastního bydlení. To jsou některé úkoly půjček, které nabízí bankovní i nebankovní poskytovatelé. Každý typ úvěru se přitom hodí v jiné situaci. Podívejte se na ty nejoblíbenější.

Podle aktuálních údajů Evropské unie je Česká republika jednou ze zemí, kde je nejnižší zadluženost domácností. A to i přesto, že obyvatelé Česka mají k dispozici řadu úvěrových produktů a poskytovatelé přicházejí stále s dalšími.

Jenže ne každý ví, kdy po jaké půjčce sáhnout.

Vybrali jsme proto 5 nejčastějších a nejoblíbenějších úvěrů a popsali jejich výhody, nevýhody i rozdíly.

1. Mikropůjčky

S nebankovní půjčkou se minimálně prostřednictvím reklam setkal asi každý. Poskytovatelé v nich nabízí několikatisícový úvěr, který klientovi poskytnou prakticky obratem a bez ohledu na to, k čemu jej využije.

Vyplatí se vám zejména v případě, že máte před výplatou a nutně potřebujete peníze například na opravu nebo nákup nové pračky či lednice.

Zároveň ale skrývá několik nástrah. Obvykle mezi nimi bývají:

  • splatnost do několika týdnů
  • vysoké pokuty při problémech se splácením
  • poměrně velký úrok
  • a hlavně vysoká hodnota RPSN

Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a kromě úroků jsou do ní započítané také veškeré poplatky. Přesně tak říká, o kolik půjčku přeplatíte. U některých mikropůjček to přitom jsou i stovky procent! Proto se vyplatí dobře vybírat. A také zvážit, jestli ji opravdu potřebujete.

Přesto je v současnosti situace na trhu s mikropůjčkami výrazně lepší než před několika lety. Od roku 2016 totiž platí novela zákona o spotřebitelském úvěru, která zpřísnila podmínky pro poskytovatele a zprostředkovatele úvěrů.

2. Spotřebitelské úvěry

Pod spotřebitelskými úvěry si většina lidí představí klasické půjčky. Ať už s přesně daným účelem nebo bez něj.

Obecně se do této kategorie řadí úvěry nad 5 000 korun (tedy větší než mikropůjčky) bez ohledu na to, jestli si za ně pořídíte nové auto nebo třeba kuchyňské vybavení. Zároveň mezi ně spadají i nákupy na splátky v obchodech a e-shopech.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Obvykle platí, že když je předem jasně daný účel půjčky, můžete počítat s nižšími úroky. V posledních měsících však klesly úrokové sazby také u neúčelových úvěrů. Tím pádem často získáte srovnatelné podmínky. A to i v případě RPSN.

Právě pokles úroků nahrává také refinancování či konsolidaci spotřebitelských úvěrů. S největší pravděpodobností totiž získáte lepší podmínky, než když jste si půjčku brali.

3. Kreditní karta

Také kreditní karta je druh půjčky. V tomto případě se ale bavíme o revolvingovém úvěru. Tedy o takovém, který postupně splácíte a znovu čerpáte.

Právě možnost čerpat půjčku kdykoliv a bez opakovaného schvalování je jednou z hlavních výhod kreditní karty. K dispozici přitom máte i statisíce korun.

Nevýhodou jsou naopak vysoké úroky a RPSN, jejichž výše několikanásobně převyšuje hodnoty u spotřebitelských úvěrů.

Zároveň se jim ale můžete snadno vyhnout. Kreditní karty totiž nabízejí bezúročné období, které se obvykle pohybuje od 45 do 55 dní. Pokud v tomto termínu půjčenou částku vrátíte, žádné úroky neplatíte.

Některé kreditky svým držitelům poskytují také různé slevy a bonusy. Můžou tak být zajímavým pomocníkem i při běžných nákupech.

4. Kontokorent

S revolvingovými úvěry souvisí také kontokorent, který banky zpravidla nabízejí k běžnému účtu. Klientům dává možnost kdykoliv „jít do mínusu”. A to i několik set tisíc korun.

Ani v tomto případě navíc nemusíte procházet opakovaným schvalováním. Stačí pouze úvodní schválení žádosti o kontokorent.

Na rozdíl od kreditky slouží hlavně jako rezerva pro případ nečekaných výdajů. Pomůže vám tedy například s opravou auta či elektrických spotřebičů, případně se zaplacením trvalých příkazů v případě, že jste veškeré peníze zrovna dali na zmíněné opravy a výplata ještě nepřišla.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Také u kontokorentu musíte počítat s poměrně vysokými úroky. Běžně se pohybují i nad 15%. Oproti kreditní kartě ale obvykle nemáte k dispozici žádné bezúročné období, a proto se tato půjčka řadí k těm dražším.

5. Hypotéka

Mezi nejčastější úvěry patří také hypotéka. Je to účelová půjčka, kterou dostanete na nákup nového domu či bytu, případně na jeho výstavbu nebo rekonstrukci.

Její nevýhodou je, že musíte ručit nemovitostí. Zpravidla to bývá ta samá, kterou kupujete.

Na oplátku dostanete víc peněz i mnohem nižší úroky a RPSN než u ostatních úvěrů. Koncem minulého roku byla průměrná úroková sazba dokonce pod 2,4%. A zároveň si můžete splátky rozložit až na 40 let.

Požádat můžete také o neúčelovou variantu této půjčky. Říká se jí americká hypotéka a peníze z ní využijete, na cokoliv potřebujete. Musíte však počítat s vyšší úrokovou sazbou – běžně se pohybuje okolo 3-4%.

Také u americké hypotéky ručíte nemovitostí. Díky tomu získáte nižší úročení a větší půjčku než u klasického spotřebitelského úvěru. K dispozici máte často i víc než 1 000 000 korun.

Právě nízký úrok a vysoký limit dělají z americké hypotéky alternativu ke spotřebitelským půjčkám. Využijete ji tedy tam, kde vám jiné úvěry nepomůžou – například k pořízení pracovních strojů nebo na nákup družstevního bytu.

Základní pravidlo: hlídejte si RPSN

Přestože některé půjčky jsou na první pohled výrazně levnější než jiné, nedá se jednoznačně říct, že je nějaká lepší nebo horší. Záleží zejména na situaci, kterou řešíte.

V každém případě je důležité nepodcenit výběr. Sledujte proto zejména RPSN a u kreditních karet také bezúročné období.

ANKETA k článku Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Vybíráte při sjednávání úvěru banku dle výše RPSN?

Počet odpovědí: 126

KOMENTÁŘE k článku Kontokorent, mikropůjčka, hypotéka. Seznamte se 5 nejčastějšími typy půjček a jejich využitím

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

19.12.2024 Půjčka

Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

18.12.2024 Půjčka

Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

13.12.2024 Půjčka

Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

9.12.2024 Půjčka

Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

4.12.2024 Půjčka

Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena