Prázdné regály v obchodech, zrušení veřejných akcí nebo povinná karanténa nejsou zdaleka jedinými dopady pandemie koronaviru COVID–19. Její rychlé šíření ve světě se projevuje také na investicích. Někteří odborníci se dokonce obávají, že urychlí příchod světové ekonomické krize. Většina analytiků je ale klidná.
Koronavirus se v médiích nejčastěji spojuje se zdravotními riziky, omezováním kulturních a sportovních akcí a s panikou, která vede k vykupování zásob z obchodů. Jenže šíření této epidemie přináší také ekonomické důsledky. Karanténa v jednotlivých oblastech totiž vede k přerušení výroby ve firmách nebo k omezení přeshraničního obchodu.
A to se projevuje i na akciových trzích.
Právě investoři do akcií jsou tak v posledních týdnech značně nervózní. Velké akciové trhy totiž od začátku roku ztrácí. Například:
Ceny akcií tak výrazně padají. A podle některých odborníků může situace připomínat ekonomickou krizi v roce 2008.
Většina analytiků se ale zatím srovnání s rokem 2008 brání. Upozorňují mimo jiné na to, že akciové trhy v minulých letech výrazně rostly. A ceny některých akcií byly nafouklé. Současný pokles podle nich znamená pouze korekci trhu, která dřív nebo později musela přijít. A rozšíření koronavirové epidemie ji jen urychlilo.
Zásadní je hlavně další vývoj situace. Pokud se povede dostat pandemii brzy pod kontrolu, akciové trhy se podle expertů rychle vzpamatují. Nebo se alespoň podaří zastavit jejich propad.
Existují ale také horší scénáře. Podle těch nejčernějších se akciové trhy propadnou až o třetinu a recese dopadne i na světovou ekonomiku. Taková situace hrozí zejména v případě, že se šíření viru nepodaří zastavit. A že se pandemie výrazně projeví také ve Spojených státech amerických.
Zároveň je potřeba upozornit, že oslabení akciových trhů neznamená, že klesá cena všech akcií. Naopak je řada takových, které vám dokáží přinést zajímavý zisk. A pokud jste do nich vložili peníze už na začátku roku, můžete si teď mnout ruce spokojeností.
Týká se to hlavně společností spojených se zdravotnictvím. Výrazný růst hodnoty hlásí mimo jiné akcie:
Kromě nich současná situace nahrává například internetovým obchodům nebo firmám využívajícím ve velkém robotizaci či 3D tisk.
Na současném vývoji vydělávají také opatrnější investoři. Zejména ti, kteří mají ve svém portfoliu zlato. Právě o něj bývá v období krize či nejistoty velký zájem. A přesně to se projevilo i nyní.
Zatímco na začátku roku se jeho cena pohybovala pod 1 530 dolary za unci, v březnu se přiblížila k 1 700 dolarů. To znamená růst zhruba o 10%.
Kromě zlata stoupá v posledních týdnech také zájem o dluhopisy. A to i přesto, že s rostoucí poptávkou klesá jejich výnos. Zejména ověřené státní dluhopisy však investoři vnímají jako bezpečné uložení peněz, které je ochrání před znehodnocením hrozícím na akciových trzích.
Aktuální situace a propad akciových trhů můžou paradoxně nahrát také investicím do těch cenných papírů, které v současnosti ztrácejí. Díky možná až příliš prudkému růstu jejich hodnoty z posledních let pro ně současný propad ceny nemusí znamenat zdaleka takový problém, jako tomu bylo před 12 lety. Některé z nich se tím pouze dostanou na svou reálnou hodnotu.
Pokles hodnoty akcií vám navíc umožní vydělat na budoucím růstu jejich ceny. Pokud je daná firma životaschopná a ukrývá zajímavý potenciál, dá se čekat, že v budoucnu její akcie opět porostou. A vy můžete výrazně vydělat.
Nikdy ale nezapomínejte na několik základních pravidel investování. Zejména na to, které mluví o diverzifikaci investic.
Pokud své peníze vložíte do různých trhů, podniků a komodit, výrazně snížíte riziko ztráty. I v případě, že vám sázka na konkrétní akcie nevyjde, podrží vás například zlato, dluhopisy nebo nemovitostní fondy.
Zároveň se díky tomu připravíte na různé vývoje trhu. A budete mít jistotu, že i když jedna jeho část klesne, neproděláte na tom. Jednoduše proto, že jiné části vašeho portfolia zase porostou. A případnou ztrátu vám nahradí.
Bitcoin, často označovaný jako digitální měna budoucnosti, láká stále více. Vytvořili jsme pro vás komplexního průvodce vším, co potřebujete o bitcoinu vědět, než ho začnete využívat. Od původní myšlenky přes vývoj trhu s bitcoinem až po praktické aspekty investování a využití v každodenním životě. Dozvíte se, kde bitcoin koupit, jak ho bezpečně skladovat a jaká jsou rizika i příležitosti bitcoinu i dalších kryptoměn. O to snáz se pak můžete (nejen) o bitcoinu rozhodovat.
Investování je často spojováno s řadou mylných představ, které mohou ovlivnit rozhodování začínajících investorů. Tyto mýty mohou způsobit, že noví investoři váhají s prvním krokem, nebo se rozhodují na základě nesprávných informací.
Denně se
na něm proobchoduje více než na všech světových burzách dohromady. Zúčastnit se
přitom může každý, kdo má přístup k internetu a nějaký ten kapitál navíc.
Obchodování na Forexu je zkrátka fenomén, který učarovává stále větší části
Čechů.
Zdroj obrázku: Purple Trading
Kyblíková metoda spoření je finanční strategií, která se osvědčuje v různých ekonomických podmínkách. Zjednodušeně řečeno, tato metoda zahrnuje rozdělení úspor do několika kategorií, či „kyblíků“, podle časového horizontu, kdy budou peníze potřebné. Výhodou kyblíkové metody spoření je, že pomáhá lépe řídit rizika a zajistit stabilitu vašich finančních prostředků.
Projděte si analýzu výkonnosti fondů za rok 2024. Zatímco nejúspěšnější retailový fond dostupný v České republice dosáhl zhodnocení 45 %, ten nejméně úspěšný zaznamenal ztrátu téměř 29 %. Podrobná analýza podílových fondů, jak ji sestavil server Peníze.cz, ukazuje výrazné rozdíly mezi jednotlivými investičními strategiemi a připomíná rizika a výhody fondů.
KOMENTÁŘE k článku Koronavirus útočí na akciové trhy. Podle některých scénářů může přinést i ekonomickou krizi
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.