Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Vlastní úspory, provize RK, hypotéka, odhad zástavní hodnoty či poplatky na katastru. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí. Poradíme, na které výdaje se připravit, a kolik to dohromady bude.
Co si z článku odnést
- Při koupi nemovitosti přes realitní kancelář počítejte s provizí 2-7% z kupní ceny, což je jeden z největších jednorázových výdajů mimo samotnou kupní cenu.
- Pro hypotéku musíte naspořit většinou alespoň 20 %z ceny nemovitosti, případně můžete dát do zástavy jinou nemovitost.
- S hypotékou se pojí další poplatky: za sjednání (2-5 tisíc Kč), odhad nemovitosti (3-6,5 tisíc Kč), pojištění nemovitosti (1,5-5,5 tisíc Kč ročně), plus je dobré mít i životní pojištění (ale nezávislé na hypotéce).
- Nezapomeňte na administrativní poplatky - vklad do katastru nemovitostí (2 000 Kč osobně nebo 1 600 Kč online) a ověřování podpisů (50 Kč/ks).
Daně, provize a LTV
Málokdo má na účtu úspory ve výši milionů korun. Většina z nás si kupuje nemovitost na úvěr. Pro získání hypotéky je třeba mít naspořeno min. 10% z kupní ceny (u žadatelů do 36 let), většinou však alespoň 20 % z kupní ceny. Místo vlastních úspor můžeme dát bance do zástavy další nemovitost (trvale obyvatelná chata, druhý byt atd.), nebo situaci řešit půjčkou, třeba i ze stavebního spoření.
Při koupi nemovitosti přes realitní kancelář (RK) budeme platit poplatek za zprostředkování obchodu ve výši 2-7% z kupní ceny nemovitosti. Realitky vybírají tento poplatek obvykle při podpisu rezervační smlouvy, tedy je vhodné mít „předjednanou hypotéku“. Pokud bychom se o úvěr začali zajímat až po podpisu rezervační smlouvy, riskujeme propadnutí složené zálohy. Banky mohou náš příjem vyhodnotit jako nedostatečný či objevit záznam v registrech dlužníků. Proto vždy klientům doporučujeme si předem ověřit, kolik maximálně jim bude ochotna banka půjčit.

Poplatky za hypotéku
To byly ty „nejhorší poplatky“, které nás při koupi nemovitosti čekají. Další výdaje jsou spojené s hypotéčním úvěrem.
- Sjednání hypotečního úvěru (banka): 2 000 - 5 000 Kč
- Vedení hypotečního úvěru (banka): 50 - 150 Kč/měsíc (většina banka tento poplatek dnes již neúčtuje)
- Odhad zástavní hodnoty nemovitosti (banka nebo odhadce): byt 3 000 - 5 000 Kč, RD a pozemky 4 500 - 6 500 Kč
- Ověřování podpisů (Czech Point nebo notář): 50 Kč/ks
- Živelní pojištění nemovitosti (pojišťovna): 1 500 – 5 500 Kč/rok (pojišťovnu si obvykle můžeme vybrat sami, ale banka specifikuje rizika, která má pojistka krýt)
- Životní pojištění (pojišťovna): 0,5-1% z dlužné částky ročně (toto pojištění je dobrovolné, ale pokud si pojistku sjednáme přes banku, získáme slevu z úrokové sazby 0,2-0,5%)
Šikovný hypotéční poradce nám mnohdy dokáže vyjednat úplné prominutí poplatků za sjednání úvěru a odhad nemovitosti.
Poplatky za převod vlastnických práv
Zapomenout nesmíme ani na vklad vlastnického práva k nové nemovitosti na Katastr nemovitostí. V současnosti se za podání přímo na úřadě platí 2 000 Kč. Když využijete online cestu, sleví vám úřad 20 %. Zaplatíte tedy jen 1 600 Kč.
Zrušená daň z převodu nemovitostí uspoří 4 %
Dříve se do nákladů musela započítat ještě i 4% daň z převodu nemovitostí. Ta už je ale naštěstí zrušená. Kupující tím ušetří i stovky tisíc korun.
Co ovšem není zrušené, je daň z nemovitých věcí. Týkat se vás bude ovšem až v roce následujícím po roce koupě nemovitosti.
Na kolik to celkem přijde?
Na kolik přijde koupě staršího bytu za 2,5 mil. Kč přes RK? Nejprve je třeba si připravit provizi 125 000 Kč pro RK. Bance zaplatíme 3 000 Kč za zpracování úvěru a 5 000 Kč za odhad, dohromady 8 000 Kč. Katastr si řekne o dalších 2 000 Kč, podání online vyjde na 1 600 Kč. Nějaké drobné (100 Kč) si vyžádá ještě CzechPoint za ověření dvou podpisů.
A potřebujeme alespoň 20% z kupní ceny (500 000 Kč). Suma sumárum, banka nám půjčí 2 mil. Kč, zástava bude 2,5 mil. Kč a z naší kapsy půjde něco přes 635 000 Kč.