Vlastní úspory, provize RK, daň z nabytí nemovitosti, hypotéka, odhad zástavní hodnoty či poplatky na katastru. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí. Poradíme, na které výdaje se připravit.
Málokdo má na účtu úspory ve výši milionů korun. Většina z nás si kupuje nemovitost na úvěr. Pro získání hypotéky je třeba mít naspořeno min. 10% z kupní ceny (pro lepší úrok 20%). Resp. banka nám nemůže půjčit více než 90% zástavní hodnoty nemovitosti. Místo vlastních úspor tak můžeme dát bance do zástavy další nemovitost (trvale obyvatelná chata, druhý byt atd.).
Při koupi nemovitosti přes realitní kancelář (RK) budeme platit poplatek za zprostředkování obchodu ve výši 2-7% z kupní ceny nemovitosti. Realitky vybírají tento poplatek obvykle při podpisu rezervační smlouvy, tedy je vhodné mít „předjednanou hypotéku“. Pokud bychom se o úvěr začali zajímat až po podpisu rezervační smlouvy, riskujeme propadnutí složené zálohy. Banky mohou náš příjem vyhodnotit jako nedostatečný či objevit záznam v registrech dlužníků. Proto vždy klientům doporučujeme si předem ověřit, kolik maximálně jim bude ochotna banka půjčit.
Mimo realitky si „na své“ přijdete i stát v podobě 4% daně z nabytí nemovitosti. Daň je splatná do 3 měsíců od konce měsíce, ve kterém došlo k přepisu na katastru. Neplatí se při koupi družstevního bytu a u developerských projektů (od daně je osvobozen první převod novostavby po kolaudaci).
To byly ty „nejhorší poplatky“, které nás při koupi nemovitosti čekají. Další výdaje jsou spojené s hypotéčním úvěrem.
Šikovný hypotéční poradce nám mnohdy dokáže vyjednat úplné prominutí poplatků za sjednání úvěru a odhad nemovitosti.
Na kolik přijde koupě staršího bytu za 2,5 mil. Kč přes RK? Nejprve je třeba si připravit provizi 125 000 Kč pro RK. Další část si odebere stát coby daň z nabytí nemovitosti (100 000 Kč). Bance zaplatíme 3 000 Kč za zpracování úvěru a 5 000 Kč za odhad, dohromady 8 000 Kč. Katastr (včetně ověření podpisů) si řekne o dalších 2 060 Kč. A potřebujeme alespoň 20% z kupní ceny (500 000 Kč), abychom dostali lepší úrokovou sazbu. Suma sumárum, banka nám půjčí 2 mil. Kč, zástava bude 2,5 mil. Kč a z naší kapsy půjde celkem 735 060 Kč.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?
Obyvatelé Pardubického kraje se podle průzkumů cítí mezi nejvíce přetíženými v oblasti výdajů na bydlení. Skutečnost se však ukazuje až diametrálně odlišná. V porovnání s jinými kraji je ve výdajích na bydlení Pardubický kraj relativně levný. Subjektivní pocit přetížení je ovšem na Pardubicku vysoký. Proč? Na pocitu přetížení se podepisuje řada faktorů. Které to jsou, a proč tak silně působí zrovna v relativně levném Pardubickém kraji? A které kraje jsou pro bydlení opravdu drahé?
KOMENTÁŘE k článku Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?
kupa bytu v Prahe, Komentoval(a): Daniel
Dobry den prajem, mam otazku pre vas? Chcem kupit byty v Prahe, jeden do osobneho vlastnictva a druhy do prenajmu. Zijem uz dlhe roky v zahranici a nepoznam zakony v Ceskej Reublike, co sa tykaju ohladom kupy nehnutelnosti. Vidim ze realitky nie su lacne. Moja otazka je, lepsie si najst privatneho maklera alebo spolupracovat s realitkou? Byt chcem vyplatit v hotovosti, neptrebujem hypoteku. Ak mi mozte poradit aka je najlepsia cesta kupit nehnutelsnost v Prahe ked to vyplatim v hotovosti? Chcem kupit novy byt cez nove projecty kde vas niekedy oslobodia splatenim dane. dakujem ak mi pomozete s tymito otazkami. Vopred vam dakujem za vase informacie.
Re: Koupě bytu v Praze, Komentoval(a):
Dobrý den, daň z nabytí nemovitosti (4%) byla v roce 2020 zrušena, tedy nyní můžete bez daně nakupovat všechny nemovitosti. Nemáte-li čas vše řešit osobně, doporučuji využít služeb dobrého realitního makléře (poptávku můžete zadat v sekci reality).