Půjčka, u které nepřeplatíte ani korunu. A máte ji neustále po ruce. To jsou nejčastější argumenty bank, proč byste si měli pořídit kreditní kartu. Tyto kousky plastu ale mají kromě řady zajímavých výhod i několik nástrah. Seznamte se proto s jejich plusy a minusy.
V první řadě musíme upozornit na jednu zásadní věc – kreditní karta je něco jiného než klasická platební (neboli debetní) karta.
Zatímco u platební karty využíváte peníze, které máte na účtu, kreditka je v podstatě automaticky prodlužovaný úvěr. Tedy půjčka, kterou můžete průběžně čerpat a splácet.
Přestože zájem o kreditní karty v České republice v posledních letech klesá, stále je to pro spoustu lidí zajímavý produkt. Díky němu totiž máte vždy po ruce půjčku ve výši i několikaset tisíc korun. Bez opakovaného žádání a schvalování.
Také proto si kreditky ve světě získaly velkou popularitu.
Zároveň se u kreditních karet musíte připravit na několik nevýhod.
Patří mezi ně například poměrně vysoké poplatky. U některých poskytovatelů zaplatíte jen za vedení karty 30, 50 i víc korun. A o podobnou částku přijdete také ve chvíli, kdy si pomocí kreditky vyberete peníze z bankomatu.
Kromě toho musíte počítat s vysokými úrokem. Běžně se pohybuje okolo 20 % a víc. A RPSN jde ještě výš – výjimkou není ani 30%. V porovnání s běžnými půjčkami tak vychází kreditní karta na první pohled dost draho.
Proč ji tedy jen u nás mají skoro 2 000 000 lidí? Odpověď je jednoduchá: kreditní karta nabízí i spoustu výhod. A ty nad jejími minusy často převažují.
Pravděpodobně největší výhodou je bezúročné období na kreditní kartě. Tedy doba, ve které můžete půjčené peníze splatit bez jakéhokoliv navýšení. Vrátíte jen to, co jste si půjčili.
Tato doba se u jednotlivých poskytovatelů a karet liší. Aktuálně se bezúročné období na kreditní kartě pohybuje přibližně v rozmezí 45–55 dní.
Na splacení půjčky tak máte poměrně dost času. A tím pádem získáte úvěr, který máte stále po ruce a zároveň ho nepřeplatíte ani o korunu.
Zvlášť pokud sáhnete po některé z kreditek, které nemají poplatky za vedení.
Kreditní kartu oceníte také v případě, že hodně cestujete. Díky ní získáte přístup k některým službám, na které debetní karta nestačí. Například k půjčení auta.
Půjčovny si totiž z karty rovnou strhávají depozit pro případ, že byste měli nehodu a auto poškodili. A na to debetní karta obvykle nestačí.
Placení kreditkou v zahraničí je navíc zpravidla výhodnější než platba hotovostí. Získáte totiž lepší kurz, než kdybyste si peníze vybírali z bankomatu.
Spousta lidí si pořizuje kreditní kartu také kvůli různým bonusům, které nabízí. V posledních letech jich sice ubylo, ale přesto stojí za pozornost.
Tím nejtypičtějším je vrácení části peněz z každého nákupu neboli cashback. Obvykle to bývá 0,5–1%. I když některé banky vám pošlou zpět až 3%.
Zároveň bývá tato částka limitovaná absolutní hodnotou, kterou můžete každý měsíc dostat zpět. Zpravidla je to 500 korun.
Existují také nebankovní poskytovatelé, kteří slibují vrácení i větší části peněz. Obvykle se se to ale týká nákupu jen ve vybraných obchodech. Pokud tedy o takové kreditce uvažujete, pečlivě si projděte slíbené výhody a ujistěte se, že je opravdu využijete.
Další bonusy už jsou specifičtější a liší se podle konkrétních karet i jejich poskytovatelů. Setkáte se mezi nimi například se slevou na pohonné hmoty nebo s cestovním pojištěním.
Opět proto předem zvažte, které výhody se vám vyplatí nejvíc. A vezměte to v úvahu při finálním výběru kreditky.
Pamatujte ale, že platí následující pravidlo: čím víc výhod kreditní karta nabízí, tím víc za její vedení zaplatíte. Pokud vás tedy láká karta se spoustou slev, cestovním pojištění do celého světa a přístupem do VIP salonků na letištích, spočítejte si, jestli dokážete nabízené výhody opravdu využít. Ideálně tak, aby předčily poplatky za kartu.
Pokud ne, hledejte takovou kreditku, kterou plně využijete. A všechny poplatky se vám ve výsledku vrátí. Nejlepší kreditní karta je totiž taková, na které vyděláte.
Komu se tedy kreditní karta vyplatí? V první řadě disciplinovaným klientům, kteří dokáží půjčky bez problémů zaplatit v bezúročném období. Získají tak půjčku, za kterou nezaplatí ani korunu navíc. A k tomu možnost vydělávat na různých bonusech.
Stejně tak ji oceníte v případě, že často cestujete. S kreditkou ušetříte nejen za platby v zahraničí, ale také za cestovní pojištění nebo za pohonné hmoty. Stačí jen srovnat poplatky a odměny, které kreditní karty nabízí, a vybrat podle nich tu nejlepší kreditní kartu.
Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.
Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.
Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.
Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.
Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.
KOMENTÁŘE k článku Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí
Kreditní karty , Komentoval(a): Antonín Sysel
Velmi přehledné a užitečné informace . Děkuji
Dluh, Komentoval(a): Josef Šantrůček
Pokud člověk vlastní kreditní kartu je v tu chvíli automaticky dlužníkem, při žádosti o hypotéku je vlastník viděn jakožto dlužník. Celková dlužná částka je rovna maximálním finančím prostředkům na kreditce. Pokud máte na kreditce k dispozici až 100 000Kč jste automaticky dlužni tuto částku.