Banky.cz Články Půjčka Kreditní karty - velké porovnání

Kreditní karty - velké porovnání

Kreditní karty - velké porovnání
25.4.2015 Půjčka

Půjčit si peníze přes kreditní kartu je možné s úrokem pod 15% stejně tak jako s úrokem převyšujícím 25%. Rozdíl v úrokových sazbách přes 10% by nás měl dostatečně motivovat k pečlivému výběru konkrétního produktu. Které banky nabízí nejlepší podmínky?

Dobrý sluha, zlý pán

Kreditní karta

Kreditní karty mohou velmi dobře posloužit těm, kteří je využívají moudře ke svému prospěchu. Základním pravidlem kreditních karet je platit s nimi pouze to, co jsem schopen bez problémů splatit do konce bezúročného období. Například:

  • Služební cesta: jsem na služební cestě v zahraničí (tedy pravděpodobně vybaven ne osobní ale firemní kreditní kartou), kde momentální výdaje za letenky, hotel a dopravu třeba i přesahují výši mého českého platu. Zaměstnavatel mi všechny výdaje uhradí ex post začátkem dalšího kalendářního měsíce, tedy není problém dluh splatit před koncem bezúročného období.
  • Výlety do zahraničí: v některých zemích (např. USA) má kreditní karta oproti kartě debetní větší váhu. Na debetní kartu je obtížnější až nemožné sehnat ubytování či si půjčit auto. Platit vše kreditkou tedy mnohdy není otázkou volby.
  • Nečekaný výdaj: porouchá se mi pračka, potřebuji ihned koupit novou a finanční rezervu na náhlé výdaje mám uloženou na dobře úročeném spořicím účtu. Místo výběru ze spoření raději hradím nečekaný výdaj kreditkou, neboť vím, že dluh splatím s další výplatou, tedy s rezervou před koncem bezúročného období.

A naopak místo benefitu přinesou kreditky problémy nerozvážným jedincům, kteří je berou jako univerzální možnost rychlé půjčky (mnohdy bez dostatečného ověření bonity žadatele o kartu). Opět několik příkladů:

  • Zamítnutí žádosti o řádnou půjčku: místo jiného řešení zaměřeného na zvýšení své bonity volím nejjednodušší cestu pomocí kreditní karty – většinou mě při žádosti o kreditní kartu ani pořádně neprolustrují, a tudíž mi půjčí i tehdy, když pravděpodobně nebudu schopen plnit své závazky.
  • Nechci si sjednat řádnou půjčku: kupuji ojeté auto, ale nechce se mi v bance sjednávat řádnou půjčku (s úrokem zhruba 10%) a jdu si k prvnímu bankomatu vybrat hotovost z kreditní karty (platím vysoký poplatek za výběr hotovosti v řádu % z vybírané částky a následně úrok nad 20%).
Nejlevnější půjčka od Air Bank

Kreditní karty slouží pouze k velmi krátkodobému překlenutí nedostatku vlastních financí. I proto jsou půjčky z kreditních karet po uplynutí bezúročného období úročeny velmi vysoce, povětšinou nad 20%, neboť banky příliš nepočítají s tím, že by někdo peníze v rámci bezúročného období nestihl splatit. Či aspoň chtějí klienty ke včasnému splacení silně motivovat.

Úrok

porovnání úroků

Top 5 karet dle výše úroku p.a. – nízký úrok je ovšem vykoupen vysokým poplatkem za vedení karty (49-350 Kč měsíčně). Vyplatí se těm klientům, kteří půjčku nestihnou splatit před koncem bezúročného období.

  • Raiffeisenbank – De Luxe karta: 14,64%
  • mBank – tarif 3: 14,8%
  • UniCredit Bank – Visa Credit Gold: 15,96%
  • Raiffeisenbank – Syte karta: 17,00%
  • ČSOB – Master Card platinum: 17,88%

Poplatek za vedení karty

6 kreditních karet s nulovými poplatky za vedení karty – kompenzováno velmi vysokým úrokem (20,99-25,08% p.a.). Vyplatí se těm klientům, kteří půjčku stihnou splatit před koncem bezúročného období.

Nejlevnější půjčka od Zonky

  • ZUNO – Kreditka: 0 Kč
  • Raiffeisenbank – Easy karta: 0 Kč
  • mBank – tarif 1: 0 Kč
  • Sberbank – Fér kreditní karta: 0 Kč
  • Citibank – Citi karta: 0 Kč
  • GE Money Bank – Money Card Gratis: 0 Kč

Bezúročné období

Nebankovní poskytovatelé úvěrů

Jednooký mezi slepými králem, aneb na tak dobré podmínky jako u bank nedosáhneme.  Nicméně, první místo patří Cofidis (úrok 21,71%, poplatek 33 Kč měsíčně) a na dalších příčkách se nachází Cetelem (úrok 22,68%, poplatek 69 Kč měsíčně) a Home Credit (úrok 26,28%, poplatek 49 Kč měsíčně).

Více informací k nalezení v našem srovnávači kreditních karet.

ANKETA k článku Kreditní karty - velké porovnání

Stihnu vždy splatit dluh z kreditní karty včas?

Počet odpovědí: 198

KOMENTÁŘE k článku Kreditní karty - velké porovnání

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

19.12.2024 Půjčka

Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

18.12.2024 Půjčka

Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

13.12.2024 Půjčka

Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

9.12.2024 Půjčka

Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

4.12.2024 Půjčka

Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena