Banky.cz Články Půjčka Kreditní karty – velké porovnání květen 2017

Kreditní karty – velké porovnání květen 2017

Kreditní karty – velké porovnání květen 2017
11.5.2017 Půjčka

Chcete kreditní kartu zdarma? Nebo Vám nevadí podmínka minimální útraty a rádi dostáváte odměny za provedené platby? Banky.cz Vám přináší velké porovnání kreditních karet.

Na trhu je k mání přes 30 kreditních karet. Některé jsou bez poplatků, jiné s nižším úrokem a další vrací klientům % z provedených plateb či nabízejí cestovní pojištění. Pro každého je vhodná trochu jiná karta. Příležitostní uživatelé kreditek budou preferovat nulové poplatky za vedení karty. Kdo kartou platí často a hodně, uvítá bonusy (% z plateb, pojištění atd.). A pokud vždy stíháme dluh vyrovnat v rámci bezúročného období, nemusí nás příliš trápit výše úroků.

Bez poplatku za vedení

poplatky

Kreditních karet bez poplatku za vedení a podmínky minimální útraty bohužel moc na trhu není. Odmyslíme-li si končící ZUNO a ČSOB, která kreditky zdarma nabízí jen studentům, zůstávají nám ve hře pouze dvě banky, Sberbank a Raiffeisenbank, s téměř identickými parametry, a nebankovní Diners Club. Sberbank nabízí vyšší max. úvěrový rámec (až 300 000 Kč oproti RB 100 000 Kč) a levnější výběry z bankomatů (0,25-1,75% z vybírané částky vs. RB 3,5%). K těmto kartám žádné další bonusy nezískáme. Výrazně zajímavější je tak nabídka Diners Club, kde kromě bezkonkurenčně nízkého úroku získáme z plateb až 5% do bonusového programu. 

Bezplatné kreditní karty se hodí nejlépe pro občasné a nepravidelné platby.

  • Diners Club (Pure): úrok 9,90%, bezúročné období až 55 dnů
  • Sberbank (Fér kreditní karta): úrok 23,90%, bezúročné období až 45 dnů
  • Raiffeisenbank (Kreditní karta EASY): úrok 23,99%, bezúročné období až 45 dnů
  • ČSOB (Kreditní karta pro studenty): úrok 21,90%, bezúročné období až 55 dnů
  • ZUNO (Kreditka): úrok 20,99%, bezúročné období až 55 dnů (banka končí a nové kreditky již neposkytuje)

Nízký úrok

Ač se na první pohled úroky v rozmezí 10-20% mohou zdát závratně vysoké, na poli kreditních karet se jedná o podprůměrné hodnoty a Diners Club/KB s 9,90% atakují nejlepší půjčky. Nic ovšem není zadarmo. Nízké úroky bývají obvykle doménou prémiových karet, za které se platí – a ne málo. Výjimku tvoří pouze nabídka Diners Club a MONETA Money Bank s poplatkem o řád nižším než konkurence (Diners Club zcela bez poplatku) a možností prominutí i tohoto poplatku při měsíční útratě min. 3 000 Kč. Prémiové karty nenabízejí % vratky z útraty, ale mají v cenách zahrnuta prémiová cestovní pojištění (jinou cestou jdou opět lidová MONETA s Diners, kde místo pojištění můžeme měsíčně získat až 500 Kč zpět z provedených plateb, resp. 5% do bonusového programu). 

Kreditní karty - nízké úroky
Nejlevnější půjčka od Air Bank

Prémiové karty se vyplatí se především náročným cestovatelům, kteří výměnou za vyšší poplatek ušetří na jinak mnohdy nezbytném pojištění. Nízký úrok může být zajímavou alternativou pro ty, kteří nestihají hradit své závazky v rámci bezúročného období (úrokový rozdíl až 10% může vykompenzovat i stokorunové poplatky za vedení produktu).

  • Diners Club (Pure): úrok 9,90%, poplatek za vedení karty 0 Kč
  • Komerční banka (Prémiová karta Platinum): úrok 9,90%, poplatek za vedení karty 541 Kč/měsíc
  • UniCredit Bank (Visa Credit Gold): úrok 15,96%, poplatek za vedení karty 120 Kč/měsíc
  • MONETA Money Bank (MoneyCard Fix): úrok 17,88%, poplatek za vedení karty 49 Kč/měsíc (zdarma při měsíční útratě nad 3 000 Kč)
  • ČSOB (Kreditní karta platinum): úrok 17,90%, poplatek za vedení karty 450 Kč/měsíc
  • ZUNO (Platinová kreditka): úrok 18,99%, poplatek za vedení karty 128 Kč/měsíc (banka končí a nové kreditky již neposkytuje)

Výběry z bankomatů

Kreditní karty nejsou primárně určeny k výběrům z bankomatů. Když už ale kreditky využíváme především jako rychlý zdroj hotovosti, vyplatí se čtveřice karet níže, která nabízí bezplatné výběry z bankomatů v tuzemsku i v zahraničí. Takto poskytovanou službu zdarma si banky i nebankovky kompenzují poplatky za vedení karty nebo vyšším úrokem 22-26%. Většina ostatních bank si účtuje za výběry z bankomatů % z vybírané hotovosti.

  • mBank (mKreditka): poplatek za vedení karty 29 Kč/měsíc (zdarma při měsíční útratě nad 500 Kč), úrok 23,80%
  • Cetelem (Kreditní karta): poplatek za vedení karty 69 Kč/měsíc, úrok 22,68%
  • Home Credit (Šikovná karta): poplatek za vedení karty 59 Kč/měsíc, úrok 26,28%
  • Komerční banka (Prémiová karta Platinum): poplatek za vedení karty 541 Kč/měsíc, úrok 9,90%

Odměny

Poplatky za výběr z bankomatu
Většina zpoplatněných kreditních karet nabízí % z plateb zpět (obvykle 1% s měsíčním limitem v řádu stokorun). Ojediněle to může být u vybraných plateb i více (mBank 2% z online a zahraničních plateb, MONETA až 5% u vybraných partnerů). Jiné banky nabízejí pojištění různých rozsahů. Zajímavostí je sleva Poštovní spořitelny/ERA 0,4 Kč/l na tankování u EuroOil, volitelný systém bonusů od Cetelem (která se právě nyní transformuje na Hello Bank) či Sphere Card od RB.

Každý rád dostává odměny a dárky, to má vždy úspěch. U kreditních karet je ale dobré si předem spočítat, nepřeplatíme-li bonusy na poplatcích za vedení karet. Platíme-li za vedení karty 50 Kč/měsíc a získáváme-li 1% z plateb zpět, pak musíme kartou měsíčně utratit více než 5 000 Kč, abychom na tom netratili.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Kompletní přehled všech bonusů a kreditních karet zde v našem srovnávači kreditek.

Dobrý sluha, zlý pán

Jak jsme psali v našem článku Kreditní karta – dobrý sluha, zlý pán, s útratami kreditkou na dluh je dobré si počínat velmi obezřetně. Určitě se nevyplatí přeceňovat své schopnosti splácet, jakkoliv lákavě se může bezúročné období jevit. „Až 55 dní“ může také znamenat „jen 25 dní“, platíme-li kartou před koncem měsíce. Ale i plné „skoro dva měsíce“ dokáží uplynout rychleji, než by se zdálo. Zatímco dobrou půjčku dnes seženeme pod 10%, úroky kreditních karet po uplynutí bezúročného období jsou průměrně více než dvojnásobné. Každý nesplacený dluh se tak velmi prodražuje.

Před prvním úvěrem (byť třeba jen z kreditní karty) doporučujeme prostudovat náš článek Půjčujeme si odpovědně.

ANKETA k článku Kreditní karty – velké porovnání květen 2017

Mám kreditní kartu?

Počet odpovědí: 257

KOMENTÁŘE k článku Kreditní karty – velké porovnání květen 2017

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podvodné půjčky: Jak rozpoznat nebezpečné nabídky

Podvodné půjčky: Jak rozpoznat nebezpečné nabídky

20.11.2024 Půjčka

Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.

Maximální úroky z prodlení v ČR: Kolik vás bude stát nesplácení?

Maximální úroky z prodlení v ČR: Kolik vás bude stát nesplácení?

19.11.2024 Půjčka

Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?

Vánoční půjčky: Výhody, rizika a alternativy

Vánoční půjčky: Výhody, rizika a alternativy

18.11.2024 Půjčka

Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.

Druhy zajištění úvěru: Jaké možnosti máte k dispozici

Druhy zajištění úvěru: Jaké možnosti máte k dispozici

16.11.2024 Půjčka

Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.

Půjčky od lichváře

Půjčky od lichváře

14.11.2024 Půjčka

Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena