Úrokové sazby na spořicích účtech se pohybují lehce na 1%. Kdo chce vyšší výnos, musí se poohlédnout po jiném produktu – terminovaném vkladu, kde lze dosáhnout na vyšší úrok. Které banky a družstevní záložny nabízejí nejlepší podmínky?
Jednoletým termínovaným vkladům směle konkurují spořicí účty bez výpovědní lhůty. V kategorii vkladu ve výši 100 000 Kč vítězí Sberbank (1,63%), Equa Bank (1,50% při splnění podmínky, jinak 1,00%), Trinity Bank (1,50%), Air Bank (1,10%), Expobank (1,10%) a ZUNO (1,10% při splnění podmínky, jinak 0,00%). Pokud bychom chtěli uložit více peněz (několik set tisíc korun), bude pořadí následující: Trinity Bank (1,30%), Expobank (1,10%) a Equa Bank (1,00%). Zajímavým počinem je i tříměsíční vklad od J&T Banky (1,65%).
Peníze v řádu desítek až nižších stovek tisíc korun se spíše mnohdy vyplatí uložit na lepší spořicí účet, který nabídne jen o málo nižší zhodnocení oproti termínovanému vkladu a peníze jsou kdykoliv k dispozici. Ukládat peníze na roční termínovaný vklad jinam než do ANO, Evropsko-ruské banky a J&T Bank se vůbec nevyplatí, neboť sazeb 1,1-1,2% lze bez limitu vkladu dosáhnout i na spořicích účtech bez výpovědní lhůty.
U terminovaných vkladů nad 2 roky je potřeba počítat s budoucími možnými změnami podmínek v ekonomice, na které bude navázán vývoj úrokových sazeb. V současné chvíli je inflace nulová, ekonomika má přebytek peněz a úrokové sazby jsou na minimech. Za tři roky ale může být vše jinak. Inflace se bude pravděpodobně blížit svému 2% cíli, ekonomika za sebou bude mít několikaletý růst, který zvýší poptávku po penězích a vše budou reflektovat rostoucí úrokové sazby u spořicích produktů (a stejně tak i u úvěrů). Co je tedy dnes vnímáno jako mimořádné (2,95%), bude za několik let průměrné až nedostatečné. Proto je třeba každý delší termín nad 2 roky pořádně promyslet.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Který termínovaný vklad nabízí nejvyšší úrok?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.