Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
"Rozdíly mezi nájmem a splátkou hypotéky se začínají smazávat. Vývoj úrokových sazeb hypoték naznačuje návrat k normálu," říká Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Čísla z regionů ukazují změnu trendu. Otáčí se ve prospěch hypoték
Nejzajímavější situaci s hypotékamisledujeme v Ústeckém kraji. Tady měsíční splátka hypotéky klesla o 1 494 Kč pod úroveň nájmu. Ve Středočeském a Moravskoslezském kraji vychází rozdíl už jen dva tisíce korun ve prospěch nájmu.
Ceny nájmů ČR 2024 a ceny hypoték ČR 2024 se tak dostávají do nové rovnováhy. Pro srovnání: v roce 2020 lidé průměrně spláceli hypotéku částkou 10 567 Kč měsíčně, zatímco za nájem tehdy platili 12 817 Kč. Brzy se vrátíme do podobného stavu. Trend už se otáčí.
Proč nastal zlom právě teď?
„Kde je levnější bydlení v ČR? Tuto otázku si klade stále více lidí. Odpověď přináší současný vývoj na trhu," vysvětluje Miroslav Majer a dodává: „Úrokové sazby za poslední dva roky klesly o 1,2 procentního bodu, na současných 4,78 %. Odborníci očekávají další pokles. Zároveň se čeká i zpomalení růstu cen nemovitostí a návrat trhu s vlastnickým bydlením blíž k rovnováze. Jenže nájemní bydlení v ČR mezitím zdražuje: meziročně o 6-7 % A tento trend má pokračovat i v roce 2025, v některých lokalitách ještě i zrychlit.“
V jiných regionech je hypotéka zatím nákladnější než nájem. Ale končí vlastnictvím bytu
Náklady na bydlení v nájmu vs. na hypotéku můžeme v regionech s vyšší poptávkou po vlastnickém bydlení ukázat na příkladu z Jihočeského kraje. Tady je hypotéka stále ještě dražší. Ale rozdíl mezi nájmem a splátkou už není tak propastný. Navíc je nájem jen čistým výdajem, kdežto hypotéka spořením do vlastního majetku.
Byt o velikosti 60 m² stojí v Jihočeském kraji zhruba 4,72 milionu korun. Při vlastních úsporách 944 484 Kč (20 %) a tedy hypotéce 3,78 milionu korun, vychází měsíční splátka na 21 603 Kč. Současný nájem podobného bytu tady stojí 15 300 Kč měsíčně.
Při rozhodování o vlastním bydlení vs. pronájmu musíte vzít v úvahu několik klíčových faktorů. Především jde o plánovanou dobu bydlení v dané nemovitosti, stabilitu vašich příjmů a rodinné plány do budoucna.
Důležitou roli hraje výše vašich úspor, měsíční rozpočet a rezervy na údržbu nemovitosti."Jaké jsou podmínky hypotéky 2024? Situace na trhu je příznivá, ale každý případ posuzujeme individuálně," dodává Miroslav Majer.
Výhody a nevýhody nájmu versus vlastní bydlení
Co je výhodnější: hypotéka nebo pronájem? K hlavním přednostem vlastního bydlení patří budování majetku, ochrana před růstem nájmů a zajištění na důchod. Takže: proč si vzít hypotéku místo nájmu? Získáte svobodu v úpravách bytu a jistotu dlouhodobého bydlení. Nemovitost navíc představuje dobrou ochranu před inflací s možností jejího pronájmu nebo odprodeje v budoucnu.
Nečekejte s rozhodnutím
Nájem vs. hypotéka. Toto rozhodnutí patří k největším finančním krokům v životě. Nabízíme vám proto pomocnou ruku.
Naši specialisté prověří nabídky všech bank, vyhodnotí férovou cenu nemovitosti a najdou nejlepší varianty financování. Také spočítáme spočítáme, zda se vám hypotéka nyní vyplatí.
Chcete zjistit, jaká varianta bydlení by pro vás byla nejvýhodnější? Jak získat výhodnou hypotéku? Kontaktujte naše specialisty ještě dnes. Nabízíme nezávaznou konzultaci zdarma, během které vám pomůžeme udělat to správné rozhodnutí pro vaši budoucnost.
Data vychází z průměrných cen realitního portálu Sreality.cz za období listopad 2024 - leden 2025
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Levnější nájem nebo hypotéka? V některých regionech vyhrává hypotéka
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.