Banky.cz Články Půjčka Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům
4.1.2021 Půjčka

Propad až o desítky procent. Takový byl podle některých poskytovatelů rozdíl v zájmu o předvánoční půjčky v porovnání s předchozím rokem. Lidé si méně půjčovali hlavně kvůli současné situaci a obavám z budoucnosti. Paradoxně se ale našli i tací, kteří po předvánoční půjčce sáhli právě kvůli aktuálnímu nedostatku peněz.

Předvánoční čas je pro řadu úvěrových poskytovatelů jedním z nejsilnějších období roku. Lidé často využívají půjčky k nákupu dárků i k zajištění vánočního pohoštění.

Roste tak zájem hlavně o malé několikatisícové úvěry a také o nákup zboží na splátky.

Propad téměř o třetinu

Kvůli koronavirové pandemii ale byly právě skončené Vánoce výjimečné. V porovnání s rokem 2019 zaznamenaly některé banky pokles krátkodobých úvěrů až o 30 %. Potvrdila to například:

A jak upozornil Home Credit, pokles pocítili také nebankovní poskytovatelé.

Vánoční půjčku plánovala jen 3 % lidí

Na propad zájmu o půjčky na Vánoce upozornil i předvánoční průzkum společnosti IPSOS, který si nechalo zpracovat Zonky. Podle něj koncem minulého roku uvažovaly o předvánoční půjčce jen zhruba 3 % lidí. V roce 2019 to přitom bylo 8 % dotázaných.

Přestože důvodů poklesu bylo několik, téměř všechny se daly shrnout pod jedno slovo – koronavirus.

Kvůli koronaviru a vládním opatřením totiž řada podniků omezila svůj provoz a lidé tak přišli o část příjmů. Další dokonce ztratili práci úplně.

A výraznou roli hrálo podle poskytovatelů také zavření některých obchodů. Lidé neměli tolik příležitostí kde utrácet a tím pádem neměli ani tolik důvodů (a příležitostí) k půjčce.

Na 40 % lidí plánovalo skromnější Vánoce

Zmíněný průzkum společnosti IPSOS také ukázal, jak Češi změnili své chování kvůli současné situaci. Projevilo se to například na důvodech lidí, kteří předvánoční půjčku plánovali.

Přibližně 7 % z nich totiž uvedlo, že je k úvěru vede dočasný výpadek příjmů způsobený koronavirem a vládními opatřeními.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Pro 52 % lidí je pak motivací dlouhodobý nedostatek peněz a zbylých 41 % uvedlo jako důvod k půjčce nedostatečnou finanční rezervu.

Velká část oslovených se ale kvůli koronavirové krizi raději uskromnila. Víc než 20 % dotázaných kvůli ní plánovalo koupit míň dárků než loni. A bez ohledu na pandemii si naplánovalo skromnější Vánoce dalších 17 % dotázaných.

I vánoční půjčky si musíte promyslet

Častý problém půjček na vánoční dárky je i v tom, že bývají impulzivní. Lidé najdou zboží, které je zaujme, a jeho nákup následně řeší rychlou on-line půjčkou nebo nákupem na splátky. Aniž by se výrazněji zajímali o poskytovatele úvěru nebo o jeho podmínky.

Právě takové podcenění může stát zájemce o půjčku spoustu peněz. Například kvůli vysokým:

  • úrokům,
  • RPSN
  • nebo poplatkům.

Zejména u různých on-line půjček či půjček na inzerát přitom hrozí, že narazíte na nepoctivého poskytovatele. Takového, který do smlouvy zakomponuje vysoké poplatky, nepřiměřené pokuty za prodlení se splácením či možnost předání vašeho dluhu vymahatelské společnosti.

Spolehlivé jsou hlavně banky

Jak tedy postupovat, abyste se při výběru půjčky nespálili? Ať už řešíte spotřebitelský úvěr na vánoční dárky nebo jakoukoliv jinou půjčku, jsou pro vás zásadní 2 věci:

  • poskytovatel úvěru
  • a smluvní podmínky.

Obecně platí, že je lepší sáhnout po bankovních poskytovatelích. Bývají serióznější a pokud se dostanete do problémů se splácením, snaží se s vámi situaci řešit.

Navíc často nabízejí nižší úrok i další poplatky. Můžete tedy získat výhodnější podmínky než u nebankovních poskytovatelů.

Přesto také u nebankovních společností můžete najít zajímavé nabídky. Vyplatí se přitom spoléhat na větší a ověřené poskytovatele. Podle Indexu odpovědného úvěrování se mezi nejlepšími poskytovateli kromě bank často objevují zejména:

Nejlevnější půjčka od Zonky

Na pokutách zaplatíte i trojnásobek půjčky

Následně se zaměřte i na podmínky úvěru. Nemyslete přitom jen na úrok, ale i na veškeré další poplatky, které jsou s půjčkou spojené. Abyste o nich získali co nejlepší přehled, sledujte zejména RPSN.

Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní započítané jak úroky, tak veškeré další náklady spojené s úvěrem. Díky tomu vám přesně řekne, o kolik půjčku přeplatíte.

Důležité jsou také pokuty za nesplácení. Někteří nebankovní poskytovatelé si na nich totiž účtují i trojnásobek původní nebankovní půjčky – jak ukázaly loňské výsledky Indexu odpovědného úvěrování.

Jak vybrat nejlepší půjčku

Aby byl výběr půjčky i vhodného poskytovatele co nejjednodušší, využijte naše porovnání půjček. Úvěry si srovnáte například podle RSPN nebo maximální doby splatnosti.

Snadno tak vyberete úvěr, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

Ze všeho nejdřív si ale promyslete, jestli půjčku opravdu potřebujete. Půjčovat byste si totiž měli jen na pokrytí nezbytných nákladů.

A například už několikrát zmíněný úvěr na nákup vánočních dárků mezi ně rozhodně nepatří.

ANKETA k článku Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Půjčili jste si letos peníze na vánoční dárky?

Počet odpovědí: 88

KOMENTÁŘE k článku Lidé si letos na Vánoce půjčovali méně. Z opatrnosti i kvůli zavřeným obchodům

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

19.12.2024 Půjčka

Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

18.12.2024 Půjčka

Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

13.12.2024 Půjčka

Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

9.12.2024 Půjčka

Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

4.12.2024 Půjčka

Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena