Následky koronavirové pandemie se projevují,
nesplácených úvěrů přibývá. Přesně to vyplývá z údajů České národní banky.
Podle jejích dat měli na konci prvního čtvrtletí lidé problémy se splácením u
5,5 % spotřebitelských úvěrů. O rok dřív to přitom bylo jen u zhruba 4 %
půjček.
Počet úvěrů, u kterých banky i nebankovní
poskytovatelé evidují problémy se splácením, roste od loňského podzimu. Tehdy
skončil odklad splátek nařízený kvůli dopadům nemoci Covid-19.
Většina lidí se pak sice vrátila k řádnému splácení, části klientů se to ale nepodařilo. A to zejména u spotřebitelských úvěrů.
Zatímco loni koncem prvního čtvrtletí u nich měli lidé problémy se splácením jen ve 4,1 % případů, letos už to bylo téměř u 5,6 % úvěrů.
Mírně vzrostl také poměr nesplácených hypoték – o 0,03 procentního bodu. Koncem března tak měli lidé potíže se splácením hypotečních úvěrů v 0,93 % případů.
Tento nárůst je výrazně menší než u klasických spotřebitelských úvěrů. Logicky – bydlení je pro lidi důležité, a proto dokáží splátky hypotéky upřednostnit před jinými výdaji.
Přibývá také nesplácených úvěrů u firem a podnikatelů. I v jejich případě se poměr problematických půjček meziročně zvýšil o víc než 1 procentní bod – z 3,1 % na 4,4 %.
Banky však upozorňují, že stávající čísla nejsou nijak vysoká. Začátkem minulého roku byl totiž počet půjček, u kterých měli lidé problémy se splácením, rekordně nízký. Proto se poskytovatelé současného růstu nebojí.
Banky i nebankovní poskytovatelé přesto počítají s tím, že v následujících měsících problémy se splácením porostou. Řada klientů totiž po skončení zákonného moratoria požádala poskytovatele o další odklad splátek. Právě kvůli dopadům koronavirové pandemie.
Banky přitom už na podzimních jednáních s ministryní financí Alenou Schillerovou avizovaly, že vyjdou klientům vstříc. A data České národní banky ukazují, že slovo dodrželi.
„Od ukončení zákonného moratoria do konce února 2021 bylo u bank podáno 32 000 individuálních žádostí o odklad splátek úvěru či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun. Z toho necelých 31 000 žádostí podaly domácnosti a zhruba v 1 200 případech žádali podnikatelé a firmy. Z celkového počtu obdržených žádostí banky kladně vyřídily 77 % z nich, podnikatelům a firmám dokonce 92 % žádostí,” uvedl před časem mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.
Mluvčí Ministerstva financí v tiskovém prohlášení také upozornil, že nebankovní poskytovatelé schválili dvě třetiny žádostí o odklad splátek.
Nejčastěji se týkaly spotřebitelských úvěrů. K nim mířily zhruba dvě třetiny ze všech žádostí o odklad splátek. Zbylá třetina se týkala hypoték.
Zhruba 32 000 žádostí o odklad splátek přitom není nijak vysoké číslo. Alespoň v porovnání s počtem úvěrů, u kterých loni lidé využili zákonné moratorium. Tehdy požádalo o doklad splátek víc než 400 000 klientů.
Tyto údaje potvrzují, že se většina klientů vrátila k řádnému splácení.
V posledních měsících se navíc zvyšuje zájem o nové úvěry. Podle České bankovní asociace narostl už v únoru počet nových půjček oproti předchozímu měsíci o 16 %. Trh se tak zvolna vrací k předkoronavirovému stavu.
Loni totiž objem nových úvěrů oproti předchozím letům výrazně klesl. Zatímco v roce 2019 se měsíční objem nových půjček pohyboval mezi 6 a 7 miliardami korun, loni v dubnu to byly jen 4 miliardy.
Důvodem byly nejen obavy z dalšího vývoje situace, ale také různá omezení, kvůli kterým měli lidé méně příležitostí utrácet.
Rostoucí zájem o půjčky posiluje optimismus bankovních a nebankovních poskytovatelů.
Nahrávají tomu i údaje Bankovního a Nebankovního registru klientských informací organizace CRIF. Zatímco data České národní banky hovoří o mírném zhoršování splátkové morálky, čísla, která má k dispozici CRIF, tvrdí opak.
Podle nich počet lidí, kteří mají problémy se splácením, v současnosti klesá. V prvním letošním čtvrtletí měl být dokonce nejnižší za posledních 6 let.
I když údaje organizace CRIF neodpovídají datům České národní banky, z obou statistik jasně vyplývá, že je situace lepší, než se na podzim čekalo. A to je dobré znamení pro poskytovatele i pro klienty.
Pro poskytovatele je taková situace bezpečnější. A díky tomu mohou být i shovívavější k některým klientům.
Neznamená to ale, že vám každá banka či úvěrová společnost nabídne opravdu výhodné podmínky. Abyste vybrali správnou půjčku, musíte vždy začít od srovnání úvěrů. A porovnat si například:
Jen tak najdete úvěr, který zbytečně nepřeplatíte.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.