Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?
Vývoj cen bytů za poslední dekádu je ohromující. Zatímco před deseti lety se průměrný byt nabízel za 1,93 milionu korun a před pěti lety za 3,35 milionu, dnes je na sedmdesátimetrový byt potřeba už celých 5 milionů korun. Největší skok v cenách nastal během pandemie: mezi listopadem 2020 a 2021 vzrostla průměrná cena o astronomických 830 tisíc korun.
„Mysleli jsme, že překonání pětimilionové hranice přijde až na jaře 2025, překvapilo nás to," řekl pro server SeznamZprávy.cz Michal Pich, jednatel realitního serveru RealityČechy.
Všimněte si: před zvýšenou dynamikou rostoucích cen nemovitostí jsme varovali již v dubnu tohoto roku.
„Ceny nemovitostí nemají důvod klesat, ani stagnovat. Prodávající si tak mohou dovolit cenu zvyšovat. Dostáváme se do situace, kdy kupující pomalu, ale jistě v podstatě začnou být víceméně v defenzivě," upozorňuje Libor Ostatek, hypoteční expert z Golem Finance.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Podle Michala Picha se očekává významná změna již počátkem roku. Banky totiž podle něj mají prostor hypotéky zlevnit, a klíčovou hranicí bude (opět psychologická) hranice pěti procent. „Jakmile některá banka z velké trojky, Česká spořitelna, Komerční banka, Hypoteční banka do toho hrábne a řekne: 'Jdeme komunikovat hypotéku pod pět procent i marketingově,' tak to bude velký impuls pro to, aby se lidé zase vrátili k nemovitostem," nastiňuje Pich.
Banky v současnosti mají podle Picha prostor zlevnit hypotéky. „Zlevnění ale nebude moc velké, ale každá desetina procenta je cítit a my se potřebujeme psychologicky dostat pod pět procent. Pak přijde největší boost. S hypotečními makléři se dá vyjednat sazba pod pět procent už teď, ale není to oficiálně na billboardech,“ komentuje Pich.
Současný stav trhu s byty a rodinnými domy je až kritický. Pavel Chmelík, datový analytik Sreality.cz, uvádí, že na jejich portálu je aktuálně 97,2 tisíce aktivních unikátních inzerátů na prodeje bytů. Když se současná nabídka porovná s rokem 2012, je pouze čtvrtinová, a už tehdy jsme realitní trh považovali za vyprodaný.
Situace s dostupností bydlení je se stále zhoršuje. Nejen že v současnosti (podle SeznamZprávy) padne na bydlení v nájmu v průměru 61 % čistých příjmů domácnosti . Ale zvyšuje se i násobek ročních příjmů, za něž si mohou české domácnosti pořídit nové bydlení.
Porovnejte si, kolik ročních příjmů padne na pořízení bydlení v kterém kraji. A která města jsou nejdražší a která naopak nejlevnější.
Jak poznamenává Libor Vojta Ostatek: „Rostou příjmy, to je pozitivní, ale tím, jak je dynamika nárůstu nabídkových cen relativně překvapivá, roste víc, než jsme očekávali, tak se nám dostupnost nemovitostí a jejich financování zhoršuje."
Podívejte se, kde dáte měsíčně nejméně za bydlení v nájmu.
Zvažujete nákup nového bydlení? Nečekejte, až se hypotéky ještě víc zlevní! Ceny nemovitostí rostou totiž tak rychle, že ušetříte dřívějším nákupem, nikoliv levnější hypotékou. Hypotéka 2025 se ponese především ve znamení rychlosti, cena hypotéky nebude vždy na prvním místě.
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
KOMENTÁŘE k článku Magickou hranici překračuje nejen Bitcoin, ale i průměrná cena bytů v ČR
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.