Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Podívejme se, která z událostí bude mít větší finanční dopad: ztráta majetku nebo ztráta zdraví a schopnosti pracovat? Majetková ztráta je konečná, vyčíslitelná, a postupně si na věc, o níž jste přišli, zase můžete vydělat.
Ale ztráta zdraví, a tím i ztížený nebo zcela znemožněný přístup k výdělku, mají nedozírné důsledky. A často bez možnosti jejich nápravy nebo alespoň zmírnění jejich dopadů v budoucnosti. I přes fakt, že je rozdíl v obou rizicích (a na ně zaměřených pojištěních tak zjevný, mnoho Čechů jej ještě nepostřehlo.
Pojištění majetku (například auta, nemovitosti nebo domácnosti) rozhodně dává smysl. Ale až po té, co si pojistíte sami sebe a svou rodinu.
Když život přináší nečekané zvraty
Jediná vteřina může změnit celý život naruby. V takových chvílích sice nikdo nechce řešit finance, právě tehdy ale peníze potřebujeme nejvíc. Dokazují to i čísla z roku 2023: pojišťovny vyplatily českým klientům téměř 4 miliardy korun jen za závažná onemocnění a hospitalizace.
Kdyby měli všichni sjednané životní pojištění, mohla být tato částka podle prohlášení NN pojišťovny pro SeznamZprávy.cz dokonce ještě o 2,5 miliardy vyšší. Čtyři z deseti hospitalizací totiž neměly pojistnou ochranu.
Proč myslet na životní pojištění včas
Životní pojištění se vyplatí nejen pro vlastní klid, ale především jako praktické řešení pro zajištění sebe i rodiny v časech, kdy nelze (z důvodu nemoci, úrazu, invalidity, péči o člena rodiny či úmrtí) vydělávat. A kdy naopak životní náklady často stoupnou, třeba v podobě zvýšených výdajů na léčbu, léky, rehabilitace, dojíždění na kontroly aj.
Životní pojištění chrání před finančními následky velkých životních rizik, jako jsou:
dlouhodobá invalidita
vážné nemoci
delší hospitalizace
ztráta soběstačnosti
úmrtí člena rodiny.
Finanční ochrana ve stáří s daňovou výhodou
Od letošního roku můžeme využít daňové úlevy až do výše 48 000 korun u tzv. pojištění dlouhodobé péče. Zaměstnavatelé sem mohou navíc přispívat částkou až 50 000 korun ročně, což se, jak říká NN pojišťovna, dnes už stává využívaným zaměstnaneckým benefitem.
Pojištění dlouhodobé péče ocení každý, kdo:
chce mít přístup k nejkvalitnější péči
nechce spoléhat pouze na státní podporu
preferuje možnost volby mezi domácí péčí a pečovatelským zařízením.
Jak u pojištění dlouhodobé péče funguje výplata pojistného?
Pojišťovna může vyplatit pojistné několika způsoby. Nejčastěji vyplatí celou sjednanou pojistnou částku nebo její předem určenou část. U některých případů přichází v úvahu denní odškodné. Při těžké či úplné závislosti na péči dostává klient doživotní měsíční rentu.
Kdy sjednat pojistnou smlouvu?
Výsledky analýzy České asociace pojišťoven ukazují zajímavý rozpor: Češi si v průměru sjednávají životní pojištění až ve věku 27,8 let. To je poměrně pozdě, když vezmeme v úvahu, že pojistné události často nastávají v mnohem mladším věku. Například u dětí a mladistvých mezi 12. a 14. rokem jsou úrazy a nemoci velmi časté. A často se kvůli nim lidé stanou nadále nepojistitelnými.
Cenu pojištění ovlivňuje několik faktorů. Patří k nim zejména zdravotní stav, rizikovost zaměstnání, vykonávané sportovní aktivity a také věk při sjednání pojištění. Detailně jsem se vlivu na cenu životního pojištění věnovali v tomto článku.
Průměrná měsíční platba se dle statistik pojišťoven pohybuje kolem 1 500 korun. Co se dá pojistit za 1 500 Kč měsíčně? Pro představu: 35letý člověk za tuto částku může získat:
pojistnou ochranu jeden milion korun pro případ úmrtí
stejnou částku pro případ invalidity 3. stupně
krytí závažných onemocnění
doživotní rentu 20 000 korun měsíčně z pojištění dlouhodobé péče.
Na co si dát pozor při sjednávání
Důležité je věnovat pozornost takzvané preexistenční výluce, která se týká událostí před uzavřením pojistné smlouvy. Například pokud měl klient v minulosti žlučníkový záchvat, nemusí mít nárok na denní dávky za hospitalizaci kvůli žlučníku. Proto se vyplatí vybrat pojišťovnu, která tento typ výluky nepoužívá, a důkladně prověří zdravotní stav zájemce o pojištění ještě před uzavřením smlouvy.
„V NN Životní pojišťovně proto preexistenční výluku nepoužíváme. Nepovažujeme za správné, aby na pochybení pojišťovny doplatil klient. U nás věříme, že se na vše potřebné dokážeme doptat, nic neopomeneme a smlouvu nastavíme tak, aby byla přínosná pro klienta i přijatelná pro nás,“ popsal pro SeznamZprávy.cz Michal Korejs, produktový ředitel NN Životní pojišťovny.
Bonusy se dají získat i tady
Životní pojištění nabízí i bonusy. Někteří poskytovatelé odměňují zdravý životní styl. Slevy mohou získat lidé, kteří chodí na preventivní prohlídky, sportují nebo darují krev, nemají příliš vysokou nadváhu či obezitu, nekouří atp. Pojištění tak motivuje k péči o vlastní zdraví, a současně funguje i jako finanční ochrana v případě negativních událostí. Ani sebezdravější životní styl totiž není zárukou toho, že se vám nic nestane.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
KOMENTÁŘE k článku Majetek vs. život: Co je důležitější pojistit?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.