Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Zatímco u půjček určují věřitelé v prvních 90 dnech sankce volně, poté je omezen strop zákonem. Naproti tomu u daní a pojištění jsou sankce pevně dané: u daní je to 8 % + repo sazba, u pojištění 0,05 % denně.
Zákon rozlišuje mezi smluvními úroky (dohodnutými ve smlouvě) a zákonnými úroky (8 % + repo sazba). Kde smlouva neurčí jinak, automaticky platí zákonné úroky.
Zákonný úrok z prodlení u půjček budete mít stejný po celou dobu trvání prodlení. U zpoždění s platbami daní se úrok z prodlení může měnit každé pololetí (když dojde ke změně repo sazby).
Když se dostanete do problémů, máte dvě hlavní možnosti: splátkový kalendář (ten lze domluvit i později) nebo refinancování (to je možné, než se dostanete do delšího prodlení).
Banky jsou obecně mírnější než nebankovní společnosti - mají nižší sankce a delší toleranci před konečným zesplatněním půjčky.
Co jsou úroky z prodlení
„Úroky z prodlení se počítají v různých situacích při opožděných platbách. Setkáme se s nimi v oblastech, jako jsou: opožděné splátky půjček, pozdní platby daní, zdravotního a sociálního pojištění. Dále jsou to opožděné platby za nájemné, za energie a služby, nezaplacené faktury mezi podnikateli, dlužné výživné, nezaplacené pokuty a správní poplatky a též opožděné platby za telekomunikační služby,“ vysvětluje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Maximální povolené úroky z prodlení: pevné hranice až po 90 dnech
Maximální úroky z prodlení se v České republice liší podle typu dluhu a délky zpoždění. U spotřebitelských půjček a úvěrů pro OSVČ platí omezení až po 90 dnech prodlení. Do té doby si věřitel může nastavit sankce z prodlení podle vlastního uvážení.
Po překročení 90denní hranice nesmí celkové sankce přesáhnout zákonem danou procentní sazbu (její celková výše se mění spolu s repo sazbou). Zajímavé je, že tato ochrana se vztahuje i na OSVČ, což je poměrně nový prvek v české legislativě. U firemních úvěrů však podobná ochrana neexistuje. Zde platí jen obecné ustanovení občanského zákoníku o dobrých mravech (lichva).
Rozdíl je i mezi zákonnými a smluvními úroky
Smluvní úroky z prodlení vycházejí z dohody mezi věřitelem a dlužníkem. Tyto úroky si strany stanovují ve smlouvě a jejich výše není v prvních 90 dnech nijak omezena. Typicky se s nimi setkáváme u půjček.
Naproti tomu zákonné úroky z prodlení určuje legislativa. Jejich základní sazba je 8 % plus aktuální repo sazba ČNB. Důležité je vědět, že zákonný úrok z prodlení se použije vždy, když si strany nesjednají vlastní sazbu (smluvní úrok z prodlení).
U zákonného úroku z prodlení se sazba mění dvakrát ročně podle vývoje 2T repo sazby - vždy k 1. lednu a 1. červenci.
Ale pozor: pro celou dobu prodlení u běžných plateb (ne u daní) platí ta sazba, která byla platná k prvnímu dni toho pololetí, kdy k prodlení došlo. To i v případě, že se během prodlení repo sazba bude měnit.
Jak spočítat úroky z pozdní splátky půjčky?
Výpočet úroků z prodlení u půjček závisí na délce zpoždění a na nastavených sankcích pro toto období. Jak se počítají úroky z prodlení?
Do 90 dnů platí sazba stanovená ve smlouvě. Většinou jsou sankce stanoveny procentuálně za den, plus náklady na vymáhání. Počítáte tedy úrok pro jednotlivé dny zpoždění, plus přidáte náklady na počet odeslaných upomínek (včetně e-mailových a formou SMS).
smluvního úroku po splatnosti (zde max. ve výši zákonného).
Pro praktický výpočet ještě musíte vědět, že úroky se počítají pouze z dlužné částky, nikoli z celého úvěru. Když tedy máte půjčku 50 000 Kč a opozdíte se se splátkou 3 000 Kč, úroky se počítají pouze z těchto tří tisíc. Výpočet je denní. Stanovenou roční sazbu proto musíte vydělit počtem dní v roce (nejčastěji se setkáte s modelem 365 dní, někde i jen 360 dní).
Bankovní sankce bývají mírnější
Sankce z prodlení u bank mohou zahrnovat několik složek:
zákonný úrok z prodlení
náklady na upomínky za pozdní platbu
smluvní pokuty.
Banky mají propracovaný systém upomínek. První upomínka přichází často už po několika dnech zpoždění a může stát kolem 100-300 Kč. Druhá a další upomínky bývají dražší, někdy až 500-1000 Kč. Vedle toho si banky účtují úroky z prodlení.
Ke smluvním pokutám se ale banky neuchylují příliš často, to je spíš doména nebankovních poskytovatelů, především z nižších příček Indexu odpovědného úvěrování. Výhodou u bank je, že nabízejí určitou toleranční dobu (3-5 dní), během které sankce ještě neuplatňují.
U nebankovek pozor na vysoké sankce v prvních třech měsících
Úroky z prodlení nebankovní společnosti často nastavují výrazně výše než banky. V prvních 90 dnech mohou být velmi vysoké. Teprve od čtvrtého měsíce prodlení musí nebankovky respektovat zákonný strop. Nebankovní společnosti často kombinují různé typy sankcí:
poplatky za upomínky (někdy i vyšší stovky korun za každou)
smluvní pokuty (často stanovené pevnou částkou za každý den prodlení)
úroky z prodlení
další případné náklady na vymáhání.
Některé společnosti navíc ve smlouvách uvádějí, že při delším prodlení (více než jeden měsíc) mohou celou půjčku zesplatnit a předat inkasní agentuře, případně rovnou k soudu (exekuce). To může dlužníka dostat do obtížné situace. I banky spolupracují s inkasními agenturami, ale půjčky zesplatňují až po mnohem delší době, často třeba až po šesti měsících nesplácení.
Úroky z prodlení daně z příjmů a dalších daní? Trochu jiná pravidla
Úroky z prodlení daní se mohou měnit až dvakrát ročně, spolu se změnou repo sazby. I zde se počítají jako 8 % plus repo sazba ČNB. Úrok platí jen šest měsíců. V následujícím pololetí se může změnit (na rozdíl od úroků z prodlení třeba u nájemného nebo u půjček).
U daní je drobná ochranná lhůta: úroky z prodlení u nedoplatků daní začínají nabíhat čtvrtým kalendářním dnem po původním termínu splatnosti (záznam o nezaplacení si o vás ale Finanční správa udělá hned prvním dnem prodlení – přestanete být subjektem, který řádně plní své daňové povinnosti).
Zdravotní pojištění si účtuje denní penále
Úroky z prodlení pojištění u zdravotního pojištění činí 0,05 % dlužné částky za každý den prodlení. Úroky z prodlení u zdravotního pojištění začínají nabíhat hned následující den po termínu splatnosti.
U zdravotního pojištění je specifické, že penále nelze promíjet. Zdravotní pojišťovny však mohou povolit splátkový kalendář. Pokud jde o OSVČ, penále se počítá nejen z dlužného pojistného, ale i z dlužných záloh, jestliže je má OSVČ nařízené (nebo je v režimu paušální daně).
Sociální pojištění má podobná pravidla jako to zdravotní
Úroky z prodlení u sociálního pojištění fungují obdobně jako u zdravotního – také 0,05 % denně. Rozdíl je v tom, že ČSSZ může za určitých podmínek část penále prominout. Prominutí penále je možné jedině na základě písemné žádosti a za splnění přísných podmínek:
„Při nezaplacení úroků z prodlení obvykle nejdříve obdržíte upomínku od věřitele. Následovat může předžalobní výzva k úhradě. Pokud stále nezaplatíte, věřitel může pohledávku předat inkasní agentuře (vymahačům), nebo rovnou k soudu. Po získání pravomocného rozsudku bývá zahájena exekuce: srážkami ze mzdy, zabavením majetku, obstavením účtu, ale i kombinací všech typů exekuce. Dluh se navíc postupně navyšuje o další úroky a náklady řízení. Pamatujme i na negativní zápisy do registrů dlužníků,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel úseku úvěrů společnosti Broker Trust.
Často se ptáte
Po jakou dobu se úroky počítají?
Úroky z prodlení se počítají za každý den prodlení, až do úplného vyřešení dluhu, včetně posledního dne, kdy k ukončení dluhu došlo. Platí to pro všechny typy dluhů, ať už jde o úroky z prodlení při opožděné splátce nebo úroky z prodlení u nedoplatků pojištění, daní.
Počítání úroků končí buď úplným zaplacením dluhu, nebo také:
rozhodnutím soudu o osobním bankrotu
dohodou s věřitelem o prominutí úroků
teoreticky i promlčením, ale na ně si všichni poskytovatelé dávají velký pozor. A ve smlouvě často prodlužují zákonnou promlčení lhůtu, e zákonem daných 3 let až na 15 let.
Jak snížit nebo se vyhnout úrokům z prodlení?
Nejlepší prevencí proti úrokům z prodlení je pečlivé hlídání termínů splatnosti a včasná komunikace s věřitelem, když přijdete na to, že s další splátkou bude potíž. Jakmile už sankce z prodlení naběhnou, situaci aktivně řešte a nedovolte, aby se dluh kvůli sankcím nekontrolovaně navyšoval. Jestliže se dostanete do problémů, ale zatím ještě nejste v prodlení, zkuste některý z těchto kroků:
požádat věřitele o splátkový kalendář (lze například i u dodavatele energií)
Pozor, u refinancování nebo konsolidace máte čas jednat jen do doby, než se dostanete do prvního delšího prodlení se splátkou. Později už s výhodným refinancováním (nebo konsolidací) nepočítejte.
A když už vám úroky z prodlení nabíhají? Zkuste se dohodnout s věřitelem na snížení úroků z prodlení (některé instituce ocení proaktivitu dlužníka právě zmírněním sankce), na novém splátkovém kalendáři, v krajním případě využijte osobní bankrot.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Maximální úroky z prodlení v ČR: Kolik vás bude stát nesplácení?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.