Nebojte se, nenecháme vás v problémech. Něco
podobného slibují v posledních týdnech banky i nebankovní poskytovatelé půjček
svým klientům. Koncem října totiž skončil odklad splátek spotřebitelských i
hypotečních úvěrů, který vláda na jaře nařídila kvůli pandemii koronaviru
COVID–19.
Lidé si díky moratoriu mohli od splácení
odpočinout až na půl roku. Tuto možnost využilo téměř 360 000 klientů, kteří si
odložili splátky u půjček v objemu 445 miliard korun.
Zhruba třetin z nich se přitom ke standardnímu hrazení svých úvěrů vrátila ještě před začátkem října. Zbylé dvě třetiny, tedy necelých 240 000 lidí, k tomu měly přistoupit tento měsíc.
Dá se ovšem předpokládat, že ve skutečnosti bude toto číslo menší.
Situaci komplikuje nástup druhé vlny koronavirové pandemie. Už před ní přitom experti předpokládali, že se ke splácení nevrátí všichni lidé. A současná situace tyto vyhlídky ještě podporuje.
Vláda totiž znovu omezila fungování řady podniků a institucí. Chce tak zamezit prudkému šíření epidemie a přetížení nemocnic.
Pro řadu firem to ale může znamenat jejich konec. Přestože vláda slíbila další podpůrné programy.
Současná situace s největší pravděpodobností povede k růstu nezaměstnanosti. A k větším problémům se splácením úvěrů.
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v říjnu prohlásil, že problémy se splácením čeká u čtvrtiny až u třetiny odložených úvěrů. Tedy zhruba u 100 000 spotřebitelských a hypotečních úvěrů.
Podle jeho odhadů se tak počet problematických úvěrů může zdvojnásobit. Ze současných 2–3 % na zhruba 5–6 %. Stabilitu bankovních a nebankovních poskytovatelů to ale podle něj neohrozí.
Jiná situace může být u klientů bank a nebankovních společností. Odborníci přitom čekají problémy zejména u spotřebitelských úvěrů. Hypotéky jsou totiž pro většinu lidí zásadní, a proto je upřednostní před dalšími výdaji.
U spotřebitelských úvěrů je ale situace jiná. A současná druhá vlna pandemie a vládní opatření vše ještě komplikují.
O práci tak mohou přijít lidé, kteří si s první vlnou ještě poradili. A výpadek příjmů dopadne na víc domácností než dosud.
Na rozdíl od jara už přitom nemůžou počítat s plošným odkladem splátek. Jsou tak závislí na vstřícnosti poskytovatele.
Banky i nebankovní společnosti slibují, že budou ke svým klientům shovívavé. A s řešením současné situace jim pomůžou.
Tento slib byl podle ministryně financí Aleny Schillerové jedním z hlavních důvodů, proč vláda nenavrhla prodloužení moratoria.
„Zástupci bank a nebankovních poskytovatelů mě ujistili, že budou klientům vycházet vstříc a zvolí pro ně řešení na míru, které bude v jejich situaci nejvhodnější. Na základě jejich příslibu sice v tuto chvíli nebudeme přistupovat k dalšímu plošnému moratoriu, situaci ale budeme bedlivě sledovat. Budeme dál pravidelně komunikovat s poskytovateli úvěrů i neziskovým sektorem, a pokud by se situace na trhu změnila, budeme připraveni podniknout takové kroky, abychom ochránili občany před dluhovou pastí,“ uvedla v tiskovém prohlášení na webu Ministerstva financí Alena Schillerová.
Pokud tedy vláda dojde k názoru, že poskytovatelé sliby nedodržují, je připravená zasáhnout. A plošný odklad splátek se může vrátit.
Zatím se zdá, že podobný zásah potřeba nebude. A poskytovatelé klientům opravdu vyjdou vstříc.
Například Moneta Money Bank už začátkem měsíce připravila na svém webu formulář pro žádost o odklad splátek.
O podobné možnosti na svých webových stránkách navíc informují i další banky. A všechny slibují, že žádosti klientů individuálně posoudí.
Dokonce ještě dál šla Air Bank. Zájemcům nabízí zcela novou půjčku, která jim umožní každoročně odložit splátky až na dva měsíce. Nabídka přitom platí jak pro žadatele o novou půjčku, tak pro ty, kteří chtějí v Air Bank refinancovat úvěr od jiného poskytovatele.
„Naším cílem je pomoci lidem, kteří nyní uvažují o nové půjčce anebo chtějí snížit své měsíční splátky právě díky převodu půjček do Air Bank, tak aby měli v období obecné nejistoty okolo epidemie koronaviru jistotu, že půjčku budou v případě zdravotních či finančních problémů schopni řádně splácet a vyjdou s penězi,“ prohlásila vedoucí oddělení Doplňkové finanční služby Air Bank Veronika Benešová.
Jestli o odkladu splátek nebo o nové půjčce se splátkovými prázdninami uvažujete, pamatujte, že podmínky budou podobné jako u nedávno skončeného moratoria. I při pozastavení splátek vám tedy banka dál počítá úroky. Jakmile odklad skončí, přičte je ke zbývající výši úvěru.
V praxi se tedy splácení protáhne a prodraží.
Myslete na to už při výběru půjčky. Hledejte proto takovou, která má nízký úrok a zejména RPSN. Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a přesně říká, o kolik úvěr každoročně přeplatíte.
Abyste vybrali co nejvýhodnější nabídku, vyzkoušejte naše srovnání půjček. Veškeré úvěry v něm snadno porovnáte podle zadaných parametrů. A vyberete ten, který je opravdu nejvýhodnější.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.