Banky.cz Články Komerční sdělení Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Možností spoření a příležitostí zhodnocení peněz je nespočet. Mezi základní možnosti spoření patří spořicí účet, stavební spoření, termínované vklady a spoření na penzi. U spoření jakékoliv formy je nabízena řada úrokových sazeb, s nízkým, ale i vysokým rizikem. Takže kam vložit své finance, aby to stálo opravdu za to? Každý vyžaduje něco jiného, proto níže uvádíme přehled základních možností spoření. 

REKLAMA

Stavební spoření

Stavební spoření je historicky nejoblíbenějším spořicím produktem na českém trhu. Toto spoření většinou zařizují rodiče nebo prarodiče pro děti a vnoučata. Stavební spoření nabízí však mnohem více možností, než by se mohlo na první pohled zdát.

Pro mnohé děti a dospívající je stavební spoření první finanční produkt, který pro ně jejich rodiče vytvořili. Požadovanou finální částku spoření můžete použít pro budoucí stavební úpravy, nákup či rekonstrukci nemovitosti. Stavební spoření je populární díky státní podpoře. Dnes je stavební spoření fixováno na dobu minimálně šesti let, mnohým se však vyplatí si počkat.

Při porovnávání spořicího účtu a termínovaných vkladů získává stavební spoření navrch díky výnosu, který může činit až 4,5 %, a také díky státní podpoře. V tomto ohledu je jediným konkurentem stavebního spoření penzijní spoření, o kterém se můžete dočíst dále. Penzijní spoření je finanční služba s průměrným výnosem 3 %, avšak s průměrnou dobou trvání 30 let.

Při splnění určitých podmínek, například úspory již 40 %, můžete získat jako bonus zvýhodněnou sazbu na úvěr ze stavebního spoření ve výši pouhých 1,99 %. Předpokladem je české občanství nebo trvalý pobyt v České republice a založit jej mohou všechny fyzické, ale i právnické osoby. Právnické osoby však nemají nárok na státní podporu.

Penzijní spoření

Dnešní třicetiletí lidé by se neměli již spoléhat na stát, šance na slušný důchod je však možná například díky penzijnímu spoření.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pokud chcete být ve stáří co nejvíce nezávislí, pak spoření na odchod do důchodu není jen volbou, nýbrž nutností. Systém penzijního připojištění v České republice je dobrovolný a je určen všem osobám bez ohledu na věk, státní příslušnost nebo dokonce národnost.

Do konce roku 2012 mohla být uzavřena smlouva o tzv. důchodovém pojištění, což zaručuje, že vaše úspory nemohou být záporné. Uzavřené smlouvy jsou stále platné a mohou být zvýšeny nebo převedeny na další penzijní plány. To lze dohodnout od roku 2013. Nezaručuje již ne-záporné zhodnocení, ale máte na výběr mezi několika investičními fondy, a to mezi dynamickými, středními a konzervativními. Výběr záleží na finančních zkušenostech, ale v zásadě je dynamický fond pro mladé lidi, a pro starší generace pak konzervativní. Střední fond je vhodný v podstatě pro jakoukoliv věkovou skupinu.

Dobrovolné doplňkové penzijní připojištění může získat státní dotaci do výše 2 760 Kč ročně a ušetřit na daních až do výše 24 000 Kč ročně.

Při využívání penzijního spoření získáváte státní příspěvek. Minimální částka pro získání státního příspěvku je 300 Kč. Maximální příspěvek, který obdržíte od státu je 1 000 Kč.

Termínované vklady

Vzhledem k tomu, že termínované vklady jsou stoprocentně pojištěny ze zákona, jsou vhodné pro každého, kdo chce své peníze udržet na bezpečném místě, kde neztrácejí svou hodnotu prostřednictvím inflace. Vytvoření termínovaného vkladu je zdarma a následná správa je velmi jednoduchá.

Termínované vklady slouží všem skupinám zákazníků (fyzickým osobám, podnikatelům a právnickým osobám). Každá skupina má mírně odlišnou úrokovou sazbu. Jejich výše závisí na měně, délce vkladu a její výši. Většinou se úroková sazba pohybuje od zanedbatelných 0,01 % až po zajímavých 3,1 % ročně.

Běžný účet od mBank zdarma

Termínovaný vklad nabízí mnohem vyšší peněžní zhodnocení než jakýkoliv spořicí účet. Nicméně nejsou nabízeny žádné operace s penězi na denní bázi a peníze mohou být vybírány pouze v předem stanoveném čase, a to například v určitý den v roce nebo po určité výpovědní lhůtě.

Spořicí účty

Existuje tedy mnoho způsobů, jak zhodnotit své peníze. Výběr závisí na více faktorech, ať je to částka, kterou jste ochotni na spořicí účet vložit, či výše rizika, kterou chcete přijmout. Spořicí účet je jednou z nejjednodušších a nejbezpečnějších forem úspor. Zajímavé úrokové sazby jsou poměrně vysoké, peníze jsou okamžitě k dispozici a máte velmi nízké riziko.

Chcete-li najít nejvýhodnější spořicí účet, věnujte zvláštní pozornost výši úroků. Říká vám, kolik peněz získáte. Výše poplatků je však také důležitá, a to nejen pro správu účtu, ale i pro další služby spojené s účtem. Navíc mají některé spořicí účty povinný minimální vklad nebo minimální zůstatek, což vám nemusí zrovna vyhovovat.

Při výběru vhodného účtu sledujte tedy všechny parametry zvoleného typu spořicího účtu. A to především poplatky za založení a vedení spořicího účtu nebo jiné platby kromě standardních příchozích nebo odchozích plateb. Je také dobré znát tzv. pásma úročení, která stanovují, jaký bude úrok při vložené částce. Jiný úrok totiž můžete získat při vložení 10 000 Kč a jiný při vložení 200 000 Kč a více.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Možnosti a srovnání spoření na českém trhu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena