Banky.cz Články Aktuálně Na co nezapomenout před koncem roku?

Na co nezapomenout před koncem roku?

Na co nezapomenout před koncem roku?
15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

REKLAMA

Penzijní spoření

Pro získání maximální daňové úlevy (3 600 Kč) je třeba vložit během roku 2017 na účet penzijního spoření 36 000 Kč. Za prvních 12 000 Kč dostáváme od státu příspěvek 230 Kč měsíčně, který je připisován kvartálně přímo na účet penzijního spoření. Za dalších 24 000 Kč získáváme slevu na dani z příjmu ve výši 15%, tedy max. 3 600 Kč. Tuto slevu uplatníme v Přiznání k dani z příjmu za rok 2017, které podáváme místně příslušnému FÚ do 31/3/2018.

Zatímco pro nárok na měsíční příspěvek 230 Kč je třeba spořit pravidelně (každý měsíc 1 000 Kč), daňovou slevu získáme i jednorázovým vložením celých 24 000 Kč třeba poslední den v roce. Jedinou podmínkou je, aby platba na účet penzijního fondu dorazila v roce 2017. Penzijní fond nám následně během ledna zašle potvrzení o zaplacené částce, které bude tvořit přílohu našeho daňového přiznání.

Více o penzijním spoření v našem článku Penzijní fondy – výnosy 2016.

Stavební spoření

Pro získání plné státní podpory (2 000 Kč) je třeba vložit během roku 2017 na účet stavebního spoření 20 000 Kč. Některé stavební spořitelny trvají na pravidelném spoření (stejná částka zasílaná na účet stavebka každý měsíc) a za nepravidelné spoření penalizují klienty nižším úrokem. Nicméně pro nárok na státní podporu stačí celých 20 000 Kč vložit na účet třeba i poslední den v roce.

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Pokud ještě nemáme stavební spoření založené, pak je prosinec tím nejlepším možným měsícem v roce pro jeho sjednání. Vložíme-li ihned na účet celých 20 000 Kč, získáme celou státní podporu 2 000 Kč, přestože jsme nespořili po celý rok.

Kompletní přehled všech stavebních spoření.

Platební styk před koncem roku

Nejen v souvislosti s posledními platbami v roce pro penzijní a stavební spoření je vhodné si připomenout lhůty pro mezibankovní platební styk. Standardní tuzemská platba z banky do banky trvá 2 pracovní dny. Do této lhůty se nepočítají víkendy a státní svátky, takže platba odeslaná v pátek 22/12/2017 dorazí do cíle až ve středu 27/12/2017.

Další čas může zabrat přiřazení platby na náš virtuální účet u stavební spořitelny, penzijního fondu či pojišťovny. Tyto instituce mívají fyzicky pouze jeden sběrný účet pro všechny klienty. Rozpočítání peněz na virtuální účty klientů se děje nejčastěji přes variabilní symboly a může zabrat další čas. Proto mají některé fondy a spořitelny před koncem roku stanoveny dřívější deadline pro připsání peněz na účet než poslední pracovní den v roce.

V novém roce

Zatímco předvánoční období je hlavně o získávání státních podpor a daňových úlev, v novém roce nás čekají daňové a jiné poplatkové povinnosti.

Daň z nemovitosti

Běžný účet bez poplatků

Za rok 2018 platí daň z nemovitosti ten, kdo je zapsaným majitelem nemovitosti na katastru 1/1/2018. Pokud jsme nemovitost nabyli nově v roce 2017 (či došlo ke změně užívání – např. z pole se stala stavební parcela), pak je třeba do 31/1/2018 podat daňové přiznání FÚ dle lokality nemovitosti (ne dle našeho bydliště). V ostatních případech se daňové přiznání nepodává a FÚ nám sám zašle složenku s vyměřenou daní v květnu. Samotnou daň je pak třeba zaplatit do 31/5 (nebo u vyšších částek ve dvou splátkách).

Daň z příjmu

Za rok 2017 je třeba daňové přiznání podat a daň zaplatit do 31/3/2018 a to místně příslušnému FÚ (dle našeho bydliště).

Dálniční známka

Dálniční známka (1 500 Kč) platí vždy od prosince roku předchozího do ledna roku následujícího. Novou dálniční známku tak musíme zakoupit nejpozději 31/1/2018 (jsme-li pravidelnými uživateli dálnic). Každým rokem přibývá dálničních úseků osvobozených od poplatku, zejména v okolí velkých měst (a samostatné nenavazující úseky). Dálnice tak můžeme (byť ve velmi omezeném rozsahu) používat i tehdy, pokud dálniční známku nevlastníme. Ministerstvo dopravy slibuje od roku 2019 přechod na elektronické známky. Místo policie s dalekohledy by tak poplatkovou kázeň kontrolovaly kamery snímající registrační značky vozidel. Poplatek by se platil online a nehrozily by krádeže známek ze zaparkovaných aut. 

REKLAMA

ANKETA k článku Na co nezapomenout před koncem roku?

Využívám daňové slevy na penzijním spoření?

Počet odpovědí: 192

KOMENTÁŘE k článku Na co nezapomenout před koncem roku?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

26.11.2024 Aktuálně

Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

25.11.2024 Aktuálně

Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena