Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?
Pro získání maximální daňové úlevy (3 600 Kč) je třeba vložit během roku 2017 na účet penzijního spoření 36 000 Kč. Za prvních 12 000 Kč dostáváme od státu příspěvek 230 Kč měsíčně, který je připisován kvartálně přímo na účet penzijního spoření. Za dalších 24 000 Kč získáváme slevu na dani z příjmu ve výši 15%, tedy max. 3 600 Kč. Tuto slevu uplatníme v Přiznání k dani z příjmu za rok 2017, které podáváme místně příslušnému FÚ do 31/3/2018.
Zatímco pro nárok na měsíční příspěvek 230 Kč je třeba spořit pravidelně (každý měsíc 1 000 Kč), daňovou slevu získáme i jednorázovým vložením celých 24 000 Kč třeba poslední den v roce. Jedinou podmínkou je, aby platba na účet penzijního fondu dorazila v roce 2017. Penzijní fond nám následně během ledna zašle potvrzení o zaplacené částce, které bude tvořit přílohu našeho daňového přiznání.
Více o penzijním spoření v našem článku Penzijní fondy – výnosy 2016.
Pro získání plné státní podpory (2 000 Kč) je třeba vložit během roku 2017 na účet stavebního spoření 20 000 Kč. Některé
stavební spořitelny trvají na pravidelném spoření (stejná částka zasílaná na
účet stavebka každý měsíc) a za nepravidelné spoření penalizují klienty nižším
úrokem. Nicméně pro nárok na státní podporu stačí celých 20 000 Kč vložit na
účet třeba i poslední den v roce.
Pokud ještě nemáme stavební spoření založené, pak je prosinec tím nejlepším možným měsícem v roce pro jeho sjednání. Vložíme-li ihned na účet celých 20 000 Kč, získáme celou státní podporu 2 000 Kč, přestože jsme nespořili po celý rok.
Kompletní přehled všech stavebních spoření.
Nejen v souvislosti s posledními platbami v roce pro penzijní a stavební spoření je vhodné si připomenout lhůty pro mezibankovní platební styk. Standardní tuzemská platba z banky do banky trvá 2 pracovní dny. Do této lhůty se nepočítají víkendy a státní svátky, takže platba odeslaná v pátek 22/12/2017 dorazí do cíle až ve středu 27/12/2017.
Další čas může zabrat přiřazení platby na náš virtuální účet u stavební spořitelny, penzijního fondu či pojišťovny. Tyto instituce mívají fyzicky pouze jeden sběrný účet pro všechny klienty. Rozpočítání peněz na virtuální účty klientů se děje nejčastěji přes variabilní symboly a může zabrat další čas. Proto mají některé fondy a spořitelny před koncem roku stanoveny dřívější deadline pro připsání peněz na účet než poslední pracovní den v roce.
Zatímco předvánoční období je hlavně o získávání státních podpor a daňových úlev, v novém roce nás čekají daňové a jiné poplatkové povinnosti.
Za rok 2018 platí daň z nemovitosti ten,
kdo je zapsaným majitelem nemovitosti na katastru 1/1/2018. Pokud jsme
nemovitost nabyli nově v roce 2017 (či došlo ke změně užívání – např.
z pole se stala stavební parcela), pak je třeba do 31/1/2018 podat daňové
přiznání FÚ dle lokality nemovitosti (ne dle našeho bydliště). V ostatních
případech se daňové přiznání nepodává a FÚ nám sám zašle složenku
s vyměřenou daní v květnu. Samotnou daň je pak třeba zaplatit do 31/5
(nebo u vyšších částek ve dvou splátkách).
Za rok 2017 je třeba daňové přiznání podat a daň zaplatit do 31/3/2018 a to místně příslušnému FÚ (dle našeho bydliště).
Dálniční známka (1 500 Kč) platí vždy od prosince roku předchozího do ledna roku následujícího. Novou dálniční známku tak musíme zakoupit nejpozději 31/1/2018 (jsme-li pravidelnými uživateli dálnic). Každým rokem přibývá dálničních úseků osvobozených od poplatku, zejména v okolí velkých měst (a samostatné nenavazující úseky). Dálnice tak můžeme (byť ve velmi omezeném rozsahu) používat i tehdy, pokud dálniční známku nevlastníme. Ministerstvo dopravy slibuje od roku 2019 přechod na elektronické známky. Místo policie s dalekohledy by tak poplatkovou kázeň kontrolovaly kamery snímající registrační značky vozidel. Poplatek by se platil online a nehrozily by krádeže známek ze zaparkovaných aut.
Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.
Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.
Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.
Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.
Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.
KOMENTÁŘE k článku Na co nezapomenout před koncem roku?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.