Nákup domu je pro většinu lidí zásadní
investice, ke které se odhodlají jednou za život. Přesto při ní často dělají
zbytečné chyby, které je pak mohou stát statisíce korun navíc. Podívejte se
proto, na co si dát při koupi domu pozor.
Jakmile lidé najdou dům, který jim padne do oka, jsou k chybám náchylnější. Často se už vidí, jak se stěhují, a nechtějí čekání protahovat. Navíc se bojí, že se objeví rychlejší kupec.
Někteří majitelé a realitní kanceláře toho mohou využít a zatlačit na vás, abyste své rozhodování uspíšili. Snadno pak přehlédnete vady, které vám mohou klidné bydlení výrazně znepříjemnit.
Ať už je to věcné břemeno, které na domě vázne, netěsnící okna nebo třeba fakt, že nemovitost stojí v povodňové oblasti.
Pro zjednodušení můžeme tyto vady rozdělit do 3 oblastí:
Na všechny skupiny se nyní podíváme podrobněji. A začneme územními vadami.
Na co si tedy dát pozor při koupi domu z hlediska území?
Prakticky na vše, co souvisí s danou lokalitou.
Pokud hledáte dům, ve kterém plánujete žít do konce života, musí být v jeho okolí všechno, co potřebujete. A naopak v něm nesmí být věci, které vám bydlení zkomplikují.
Ideální tedy je, když nedaleko od nového bydliště najdete například:
Naopak asi nechcete bydlet v blízkosti:
V podobných místech totiž musíte počítat nejen se zápachem a hlukem, ale také s velkým provozem. A neustálé přejíždění těžkých strojů se může časem projevit i na statice domu.
Ujistěte se, že poblíž domu není například kravín. Jinak musíte počítat s všudypřítomným zápachem.
A jak se podobným komplikacím vyhnout? Většinou stačí důkladná příprava. Zvládnete ji ve 2 krocích:
Zároveň se poptejte sousedů, co jim v okolí vadí či chybí. Můžete tak zjistit, jestli není v zimě problém například s prohrnováním některých cest nebo jestli nebývá lokalita příliš obklopená uhelným dýmem.
Na první pohled neviditelné problémy můžou být spojené i s vybraným domem. Zpravidla jsou to překážky právního charakteru a dokáží výrazně zkomplikovat (nebo zcela překazit) získání nemovitosti i následné bydlení.
Na co přesně si musíte dát při koupi domu pozor? Zejména:
A jak takové informace zjistit? V první řadě vám pomůže list vlastnictví.
Výpis z něj získáte na katastrálním úřadě nebo na pobočkách CzechPointu. Většinu informací najdete i pomocí on–line náhledu do katastru nemovitostí.
V listu vlastnictví se dočtete například:
Máte tak jistotu, že jednáte opravdu s majitelem nemovitosti. Nebo že je stavba skutečně vedená jako trvale obyvatelný dům.
Pomocí on-line náhledu do katastru nemovitostí rychle získáte základní informace o nemovitosti.
Součástí listu vlastnictví je také nabývací titul, kolaudační rozhodnutí a související dokumentace. Nezapomeňte je také zkontrolovat a kolaudační rozhodnutí porovnejte se zápisem v katastru nemovitostí. Pokud narazíte na nesrovnalosti, je potřeba změny na katastru zapsat.
Kromě toho pamatujte ještě na jednu věc – nikdy se nenechte do ničeho tlačit. Když na vás majitel domu nebo realitní makléř naléhají, abyste co nejdřív podepsali rezervační smlouvu, zpozorněte. Může to znamenat, že je s nemovitostí něco v nepořádku.
Rezervační smlouvy navíc můžou obsahovat pokutu za odstoupení od koupě. A to i v hodnotě několika desítek tisíc korun. Pokud pak například nedostanete dostatečný hypoteční úvěr, může vás to vyjít velice draho. Proto si smlouvu nejdřív důkladně přečtěte a zkonzultujte ji s právním zástupcem.
A jestli chcete mít jistotu, že na hypotéku dosáhnete, vyzkoušejte předem naši hypoteční kalkulačku.
Pomocí hypoteční kalkulačky si předem ověříte, zda na potřebnou hypotéku dosáhnete a jaké získáte podmínky.
Posledním typem překážek, se kterými se můžete při nákupu domu setkat, jsou stavebně technické vady. Patří mezi ně případy, kdy například:
Ne všechny vady ale dokážete sami odhalit nebo odhadnout jejich závažnost. Proto s sebou na prohlídku domu vezměte odborníka. Například stavaře, statika nebo stavebního inspektora.
Snadno zjistí, jestli nebude při silnějších deštích voda prosakovat pod podlahy a do stěn nebo zda není například vadná vodoinstalace.
Vyhnete se tak nákladům na opravy. Anebo získáte argumenty pro vyjednávání o slevě.
Stejně tak se vyplatí předem zjistit, jaká je energetická náročnost domu nebo jestli má platné revize komínů, hromosvodů a elektroinstalace. Neváhejte přitom majitele požádat například o faktury za teplo nebo o zařízení chybějících kontrol.
Nyní už víte, na co všechno si dát pozor při koupi domu. A možná vás napadá, že vás podobné kroky budou stát spoustu času i peníze navíc.
Máte pravdu.
Nezapomínejte ale, že ve vybraném domě chcete žít do konce života. A pokud v něm máte být spokojení, nesmíte výběr podcenit.
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.