Jednoduchý způsob, jak získat dost peněz na
vlastní bydlení. Tak vnímá většina lidí hypoteční úvěry. Jenže ve skutečnosti
jsou s nimi spojená i rizika a jejich podcenění vás může stát poměrně dost
peněz. Podívejte se proto, na co si dát u hypotéky pozor.
Hlavní rizika hypotečního úvěru na vás čekají
ještě před podpisem smlouvy. Pokud už tedy půjčku máte a splácíte, myslete na
ně alespoň při refinancování hypotéky.
A abyste věděli, na co přesně si dát u hypotéky pozor, připravili jsme několik tipů.
První chybu dělá většina lidí už při výběru poskytovatele. Zpravidla totiž sáhnou po hypotéce u banky, u které mají běžný účet. Případně se nechají zlákat některou z reklam.
Jenže to je špatně.
Hrozí totiž, že zvolíte banku, u které dostanete nevýhodný úrok nebo vás zahrne poplatky, kterým byste se jinde vyhnuli. Případně kývnete na jiné nevýhodné podmínky.
Právě proto patří nesprávný výběr poskytovatele mezi hlavní rizika hypotečního úvěru. Abyste se mu vyhnuli, porovnejte nabídky od různých bank.
Čím více jich bude, tím lépe pro vás. Klesá totiž šance, že sáhnete vedle. A naopak snadněji najdete opravdu výhodnou hypotéku.
Jenže porovnat všechny nabídky není zrovna jednoduché. Když budete sami obcházet či obepisovat banky, zabere vám to spoustu času. Stejně jako zhodnocení jejich nabídek.
Pokud navíc sami požádáte o nabídku hypotéky, banka velmi pravděpodobně nechá vaši žádost zapsat do registrů dlužníků. A když se takový záznam objeví ještě u dalších 3 poskytovatelů, bude si další z nich hodně rozmýšlet, jestli vám půjčí.
Naštěstí existuje několik řešení:
Podmínky v jednotlivých bankách se výrazně
liší. Abyste vybrali tu nejlepší hypotéku, požádejte o pomoc hypotečního
poradce.
A na co si dát u hypotéky pozor kromě samotného výběru banky? V první řadě na parametry, které sledujete. Řada lidí se totiž soustředí hlavně na úroky. Logicky. Nejvíc se o nich mluví a banky se jimi často chlubí.
Jenže úroky o ceně hypotéky neříkají zdaleka tolik, jak se na první pohled zdá. I za nízkými úroky se mohou skrývat vysoké poplatky či povinnosti, které hypoteční úvěr výrazně prodraží. Nehledě na to, že na inzerované sazby nedosáhne zdaleka každý.
I v dobré víře, že se snažíte vybrat co nejlépe, tak můžete podlehnout jednomu z hlavních rizik hypotéky.
Jak z toho ven?
Nesledujte pouze úrok, ale zajímejte se hlavně o RPSN. Tato zkratka znamená roční procentuální sazba nákladů a vyjadřuje, o kolik úvěr každý rok skutečně přeplatíte. Zahrnuje například:
Problém je, že ne všechny banky mají RPSN uvedené tak, abyste ho našli bez procházení úrokových lístků, podmínek hypotéky a dalších dokumentů. Opět se proto vyplatí požádat o pomoc hypotečního poradce, který podmínky u jednotlivých poskytovatelů zná.
Mezi hlavní rizika hypotečního úvěru patří i zdánlivě drobné povinnosti, které musíte pro schválení požadované půjčky splnit. Pokud je podceníte, můžou úvěr znatelně prodražit.
A na co přesně si tedy musíte dát u hypotéky pozor?
Je to hlavně pojištění schopnosti splácet.
Na první pohled vypadá výhodně – pokud onemocníte nebo přijdete o práci, pomůže vám se splácením. A navíc vám jeho sjednání přinese nižší úrok.
Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není. Pojištění je totiž poměrně drahé. I když tedy dostanete nižší úrok, ve výsledku za půjčku na bydlení zaplatíte víc.
Problém je i v tom, že:
I když bez pojištění schopnosti splácet úroková sazba většinou roste, je lepší ho oželet.
Výhodnější je proto sáhnout po životním pojištění. Ochrání vás před více hrozbami než pojištění schopnosti splácet a sami si určíte výši pojistného plnění. I v nejhorších situacích si tak s hypotékou poradíte.
Další typickou povinností je zřízení běžného účtu spolu s hypotékou. V takovém případě si důkladně prostudujte podmínky tohoto účtu. Jinak hrozí, že se ke splátce hypotéky každý měsíc přidají i poplatky za vedení účtu. A ty vás můžou stát i několik set korun.
Některé banky sice nabízí bezplatné vedení účtu, dejte ale pozor, jestli není něčím podmíněné. Například minimálním měsíčním obratem nebo platbami kartou. V takovém případě musíte každý měsíc myslet na to, abyste podmínky splnili.
Snad každý ví, že si musí smlouvu přečíst dřív, než ji podepíše. Přesto to řada lidí nedělá.
Ve smlouvě se přitom může skrývat řada drobných zádrhelů. Na co si tedy dát u hypotéky pozor, když dostanete smlouvu na stůl?
Na co si dát pozor u hypotéky už tedy víte. Vyhnout se všem hlavním rizikům hypotečního úvěru přesto není snadné. Pokud si nejste jistí, že si s tím sami poradíte, obraťte se na hypotečního poradce.
Je nezávislý a za jeho služby nic neplatíte. Navíc vám pomůže i s administrativou a pohlídá všechno, na co si musíte dát u hypotéky pozor. Ať už jsou to velké věci nebo maličkosti.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Na co si dát pozor u hypotéky: 4 hlavní rizika a jak se jim vyhnout
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.