Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Nakupujeme vánoční dárky

Nakupujeme vánoční dárky

Nakupujeme vánoční dárky

Vánoce se v dnešní době přesouvají ze spirituální roviny čím dál více do úrovně čistě materiální. Obchodníci dosahují o zlaté neděli nejvyšších tržeb v roce. Jak se vyvarovat základních chyb při nákupu dárků?

REKLAMA

Dárky nekupujeme na dluh

Pokud někomu nedarujeme např. akcie, pozemek či investiční svitek zlata, dárky nemají investiční charakter. Dárky mají téměř vždy charakter spotřební. První pravidlo spotřeby zní: na spotřebu si nikdy nepůjčuji. Pokud peníze nemám, spotřebu omezím. Poradny pro dlužníky, exekuce a osobní bankroty jsou plné smutných příběhů, kde rodiče koupili synáčkovi tablet za desetitisíce, aby se necítil v kolektivu spolužáků méněcenný. A protože na to neměli, vzali si půjčku, kterou později nebyli schopno splatit. A teď budou rodiče ještě rádi za osobní bankrot, kdy budou dřít bídu s nouzí nevýslovných rozměrů pouze 5 následujících let po dobu osobního bankrotu a ne až do konce života. To vše kvůli kusu elektroniky, falešnému pocitu méněcennosti a materiální úrovni Vánoc. Jakákoliv půjčka = riziko. Pro bydlení, které nám bude sloužit nadosmrti a ještě poslouží i další generaci, to stojí zato risknout a hypoteční úvěr si vzít. Ale ruku na srdce, vyplatí se podobné riziko podstupovat i kvůli vánočnímu dárku?

Dárek, který druhému udělá radost

Dobrý dárek = dárek, který udělá druhému skutečnou radost. Tedy ještě jednou - není to dárek, který by udělal radost nám, ale obdarovanému. Netřeba připomínat Obecnou školu a stojan na noty místo vzduchovky. Chceme-li druhému udělat radost, koupíme mu přesně to, co by si přál, jakkoliv by se nám to třeba zdálo bizarní. Příklad: vnouček si vysnil Lego a babička mu koupí Chevu, protože se jí zdá, že za stejné peníze dostane vnouček více kostiček, tedy že to pro něj bude lepší. Takhle to nefunguje (pokud tedy babička nechce u stromečku smutnému vnoučkovi vysvětlovat lepší poměr ceny za jednu kostičku u Chevy oproti Legu).

Nekupujeme zbytečnosti

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pokud nevím, čím druhému udělat radost, je vůbec nejhorší se snažit nápad dohnat penězi ve stylu: „zajdu do předraženého obchodního centra se zbytečnostmi, kde už něco vyberu“. Následně kupuji čajové konvice nepraktických tvarů a objemů a voňavky světoznámých značek, které obdarovanému nevoní. Mám pocit, že jsem za dárky utratil dost a povinnost je splněna. Obdarovaný se na rodinné oslavě usmívá a po Vánocích dárky putují do popelnice. Není to škoda?

Podmínky vracení zboží v eshopech

Při nákupech v eshopech je možné zboží vrátit do 14 dnů bez udání důvodu, neboť k uzavření kupní smlouvy dochází na dálku. Toto je praktické zejména při koupi nové televize, monitoru či notebooku, neboť díky lobby výrobců LCD panelů nepovažuje česká legislativa za vadu vadné pixely. V případě vadných pixelů je kupující poškozen, neboť si kupoval bezvadnou věc, která by navíc měla vydržet ještě dva roky záruky, ale stát se usmívá a kupujícímu tvrdí, že to přece není tak zlé a s jistým omezením kvality obrazu se na to přece „dá koukat“. Toto řeší nákup přes eshop. Najdu-li vadný pixel, zboží vracím obratem bez udání důvodu.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Problém může nastat při volbě stále oblíbenějšího způsobu dopravy – osobního převzetí. Je jasné, že k uzavření kupní smlouvy došlo na dálku (v momentě, kdy jsem v eshopu kliknul na tlačítko objednat) a při osobním odběru si zboží pouze přebírám a platím. Nicméně stále více eshopů trpí nešvarem v obchodních podmínkách, kde tvrdí, že osobní odběr nepovažuje za uzavření kupní smlouvy na dálku, a tudíž zákazník přichází o možnost vrácení zboží.  Toto je na hranici zákona, neboť i při osobním odběru musím zboží napřed zaplatit a až potom si ho můžu rozbalit a zkontrolovat. Volíte-li při nákupu v eshopu osobní odběr, přečtěte si pozorně obchodní podmínky. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení po koupi. Bezstarostné Vánoce přeje tým redakce Banky.cz.

REKLAMA

ANKETA k článku Nakupujeme vánoční dárky

Berete si na vánoční dárky půjčku?

Počet odpovědí: 313

KOMENTÁŘE k článku Nakupujeme vánoční dárky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnout trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?

Z naší bankovní poradny

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Dluhy

Pokračování dotazu č. 10837: Je to dokument ověřeny na poště podpisem ze strany dlužníka “dlužný úpis”, ve kterém je uznán dluh. Měl mi splácet 4 000 Kč týdne a zaplatit to měl nejpozději do cca 15.1. 2020. Já tenhle dluh nechci zatím vyplatit, mám tam zákonem dané úroky z prodlení, ale chci tenhle dluh darovat moji ženě a chci ho přepsat na její jméno. Zatím tam figuruji jen já. Tak kdo mi tohle udělá? Díky Dobrý den, a jak dluh vznikl? Pokud jste např. dlužníkovi půjčil peníze, měl jste dle zákona o spotřebitelském úvěru nejprve prověřit dlužníkovu bonitu a ujistit se, že Vám bude peníze schopen splácet (zkontrolovat, že má dostatečný příjem, nemá negativní záznamy v registrech dlužníků atd.). Na splácení všech úvěrů mohlo jít max. 45% příjmů dlužníka, tedy pokud jste požadoval splátku 4 000 Kč týdně (16 000 Kč měsíčně), musel dlužník mít čistý příjem min. 35 500 Kč. Když dlužník nesplácí, je lepší na nic nečekat a zahájit vymáhání. Spekulování na kumulaci úroků a pokut se nevyplácí, protože dlužník může požádat o osobní bankrot, kde se příslušenství ve výši nad 100% jistiny považuje za podřízenou pohledávku (s téměř nulovou výtěžností). Dluh může být navíc časem promlčen (přestože podepsáním uznání dluhu se lhůta promlčení výrazně prodloužila).  Toto vše je třeba důkladně prověřit a pro převod pohledávky na jinou osobu (darování manželce) doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. V manželství navíc máte vše společné, tedy pokud jste peníze půjčil za dobu trvání manželství, je tato pohledávka součástí SJM. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena