Český hypoteční trh zažívá v posledních
měsících nečekaný růst. Po květnovém propadu začala v létě poptávka výrazně
růst, a pokud toto tempo vydrží, bude letošek z hlediska objemu nových
hypotečních úvěrů nejúspěšnější v historii. Jenže to může přinést také problémy
se splácením a dražší bydlení.
Zatím nejvíc peněz na bydlení si lidé půjčili
v roce 2016 – bezmála 226 miliard korun. Aktuální vývoj ale ukazuje, že letošek
může tuto částku překonat. Jen za prvních sedm měsíců totiž překročil celkový
objem nových hypoték 131 miliard. A v červnu i červenci rozdaly banky hypoteční
úvěry za zhruba 21 miliard korun.
Pokud si hypoteční trh udrží toto tempo i nadále, přesáhne na konci roku celkový objem nových půjček na bydlení 230 miliard korun.
Útoku na zmíněný rekord nahrává i fakt, že letní měsíce bývají na hypotečním trhu zpravidla slabší. A na podzim poptávka roste.
Letošek je však v tomto směru specifický. Řada lidí totiž kvůli koronavirové pandemii své dovolené zrušila nebo zvolila skromnější variantu. A zbylo jim víc času i peněz na řešení hypotéky.
Je tedy pravděpodobné, že letošní podzim nezažije takový skok jako v minulých letech. Přesto se nedá počítat ani s žádným významným propadem. Už proto, že úrokové sazby hypoték jsou stále velmi nízké.
Právě velké zlevnění hypoték je jedním z hlavních důvodů, proč zájem o půjčky na bydlení tolik roste. Zatímco ještě v březnu se úroková sazba blížila ke 2,5 %, v červenci už byla přesně o 0,3 procentního bodu nižší – 2,15 %.
Tomuto propadu výrazně pomohla zejména koronavirová pandemie. Kvůli ní:
Banky tak měly dost prostoru na snižování úroků u spotřebitelských půjček i hypoték.
Růstu poptávky navíc pomohlo zrušení limitů DTI a DSTI, se kterým na jaře přišla Česká národní banka. Oba určovaly, kolik si lidé můžou maximálně půjčit v poměru ke své mzdě i k výši dalších úvěrů.
Jenže zatímco hypotéky zlevňovaly, o nemovitostech to neplatí. Jejich cena se stále drží na podobné úrovni jako před koronavirovou krizí.
A nedá se čekat, že by se v nejbližší době situace změnila a začalo zlevňování. Právě naopak – vyšší poptávka hnaná dostupnějšími hypotékami může přinést další zdražení.
Česká republika přitom už několik let patří mezi státy, kde cena domů a bytů roste nejrychleji v Evropě. Z dat evropského statistického úřadu Eurostat dokonce vyplývá, že jen loni bylo v Česku zdražování nemovitostí 6. nejrychlejší v Evropské unii.
A podle České národní banky byly loni nemovitosti na českém trhu nadhodnocené až o 25 %.
Další problémy hrozí kvůli situaci na trhu práce. Koronavirová pandemie a vládní opatření, která ji měla zpomalit, vedly k omezení provozu i k zavření řady podniků. A přestože nezaměstnanost zatím roste jen zvolna, analytici očekávají, že největší skok ještě přijde.
Pokud se to potvrdí, porostou také problémy se splácením hypoték.
V současnosti je přitom poměr nesplácených hypoték nejnižší v historii – pouze 0,85 %. I díky bezplatnému odkladu splátek, který mohli lidé od jara využít.
Jenže toto moratorium brzy skončí. A je otázkou, jak vysoko pak poměr problematických hypoték vyskočí.
Situaci na hypotečním trhu může výrazně zkomplikovat také příchod další vlny koronavirové epidemie. A případná státní opatření.
Pokud vláda sáhne k podobně drastickým omezením jako v první polovině roku, bude to znamenat konec řady podniků. A tím pádem další zvýšení nezaměstnanosti a rostoucí problémy se splácením hypoték.
Banky pak samozřejmě tato rizika zohlední v ceně úvěrů. Pokud se tedy zmíněné prognózy potvrdí, úroky u hypoték opět porostou.
Pro zájemce o hypotéku to znamená jediné – raději neváhat a využít nízké sazby hypotečních úvěrů, dokud to jde. Tím spíš, že v nejbližší době se žádný razantní pokles čekat nedá.
Nasvědčuje tomu i chování bank z minulých měsíců. V červenci totiž zlevnila pouze Banka Creditas a Fio banka a v srpnu snížila sazby jen Sberbank.
Proto je lepší sáhnout po nové hypotéce co nejdřív. Nezapomeňte si ale ověřit podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Pomůže vám s tím hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik dostanete seznam těch nejvýhodnějších nabídek.
Jednoduše tak porovnáte nejen úrok, ale zejména RPSN – tedy roční procentuální sazbu nákladů. V této hodnotě je započítaná jak úroková sazba, tak veškeré další poplatky spojené s hypotékou. Díky tomu přesně víte, na kolik vás úvěr vyjde.
Stejným způsobem postupujte také při refinancování hypotéky. Právě na něj je teď ideální doba. Díky nízkým sazbám se dostanete na podobné ceny jako v roce 2016, kdy byly úroky na historickém minimu. A můžete ušetřit tisíce korun ročně.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.