Povinné ručení, pojištění domácnosti a úrazové pojištění. To jsou tři nejčastější pojistky, které mají lidé v Česku sjednané. Naopak je téměř nezajímá pojištění právní ochrany nebo schopnosti splácet. Ukázal to nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.
Prvenství povinného ručení asi nikoho nepřekvapí. Jeho sjednání totiž majitelům i provozovatelům motorových vozidel nakazuje zákon. A vzhledem k tomu, že automobilů v České republice v posledních desetiletích výrazně přibylo, roste i počet uzavřených pojistek.
Aktuálně tak má povinné ručení 62% oslovených lidí.
Logická je také velká obliba pojištění domácnosti, které podle průzkumu využívá 52% lidí. Dokáže pokrýt škody způsobené zloději i přírodními živly a ochrání tak prakticky veškerý movitý majetek, který doma máte. Od nábytku přes elektroniku až po sbírku známek.
Trochu překvapivé je až čtvrté místo životního pojištění. Je dokonce méně oblíbené než úrazové pojištění. Zatímco pojistku proti úrazu má doma 49% lidí, na „životko” spoléhá jen 46% oslovených.
Životní pojištění přitom dokáže pokrýt stejná rizika jako úrazové pojištění a navíc myslí i na případy, kdy onemocníte. A právě onemocnění je zdaleka nejčastější příčinou invalidity, trvalých následků nebo dokonce smrti.
Životní pojištění vás tak ochrání i v případech, na které úrazové pojištění nestačí.
Kromě toho často nabízí také možnost pojistit se pro případ ztráty zaměstnání. Pomůže vám tedy ve stejných situacích jako pojištění schopnosti splácet, které často nabízejí banky ke svým hypotékám. A které bývá zbytečně drahé.
Dalším překvapením je poměrně malý zájem o pojištění odpovědnosti. V současnosti ho má sjednané jen 39% lidí. I když jde v podstatě jen o jinou variantu povinného ručení – obě pojistky chrání před škodami, které způsobíte někomu jinému.
Zatímco povinné ručení se týká pouze škod způsobených za volantem auta či za motocyklovými řídítky, pojištění odpovědnosti vás ochrání před riziky, která hrozí v běžném životě. Kromě toho se vztahuje i na členy rodiny a domácí zvířata.
Zaplatíte z něj tedy škody, které způsobí například:
A ochrání vás i před škodami způsobenými třeba v práci nebo při podnikání. Stačí jen vybrat pojištění odpovědnosti, které nejlépe odpovídá vaší situaci.
Zajímavá je také malá obliba havarijního pojištění. Zatímco povinné ručení má 62 % lidí, u havarijního pojištění je to zhruba dvakrát méně – pouze 28%. Skoro třetina lidí přitom o této pojistce ani neuvažuje a každý desátý ji dokonce zásadně odmítá.
Nejmenší zájem pak mají lidé o pojištění schopnosti splácet a o pojištění právní ochrany. Zatímco první pojistku využívá pouze každý osmý, u pojištění právní ochrany je to dokonce jen každý dvacátý. Mimo jiné i proto, že tyto produkty poměrně často neznají nebo nevědí, jak přesně jim pomůžou.
Z průzkumu také vyplynulo, že lidé v České republice pojišťovnám důvěřují. Tvrdí to dvě třetiny oslovených. Zpravidla je to dané dobrými zkušenostmi s řešením pojistných událostí. Naopak nedůvěra vychází ze špatných zkušeností nebo z obav, že v případě potřeby pojišťovna klientovi nepomůže.
Někteří lidé také upozornili na příliš složité podmínky. A většina jich dokonce přiznala, že se v nabídkách příliš neorientuje.
Řešením je využít služby nezávislých odborníků. Nepracují pro jednu konkrétní pojišťovnu, ale spolupracují se všemi poskytovateli na trhu. Dobře tak znají jejich výhody a nevýhody a vědí, kdy se která pojistka hodí nejlépe.
Jednoduše jim vysvětlíte svou situaci i požadavky a společně vyberete pojištění, které odpovídá vašim představám. Navíc vás dokáží upozornit i na nástrahy, jako jsou:
Snadno vás totiž dokáží připravit o výplatu pojistného plnění. Anebo ho výrazně zkrátit.
Správné nastavení pojistky je pro její správné fungování zásadní. Podle průzkumu je přitom právě tento faktor kamenem úrazu. Se špatným nastavením pojištění v současnosti bojují přes dvě třetiny pojištěnců.
Problémem je zejména podcenění rizik a zastaralá pojistka.
Aby vám pojištění dokázalo opravdu pomoci, musíte ho pravidelně aktualizovat. Postupně se totiž mění vaše životní situace i hodnota majetku. A pokud nechcete pojistku zbytečně přeplácet nebo riskovat, že vám pojišťovna některé škody nezaplatí, musíte smlouvu jednou za čas upravit.
Jak často k tomu přistoupit?
A nezapomínejte na to, že cena vašeho majetek může růst, aniž byste ho jakkoliv rozšiřovali. Stačí se jen podívat na zdražování nemovitostí z posledních let.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Povinné ručení je základní pojištění, které musí mít každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích. Ať už vlastníte auto, motorku, přívěs nebo jiný typ vozidla, je důležité vědět, jaké povinnosti se na vás vztahují, jaké máte možnosti a na co si dát pozor. V našem průvodci se podrobně zaměříme na různé druhy povinného ručení a pomůžeme vám vybrat to nejvýhodnější pro vaše potřeby.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
KOMENTÁŘE k článku Nejčastější pojistka? Pojištění odpovědnosti prohrává s pojištěním domácnosti i s „životkem”
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.