Banky.cz Magazín Banky.cz Akcie a investice Nejlepší investice v roce 2025: Jaké to jsou a jak se k nim dostat?

Nejlepší investice v roce 2025: Jaké to jsou a jak se k nim dostat?

Redakce Banky.cz
Redakce Banky.cz
poslední aktualizace: 24.4.2025
7 min. čtení
Akcie a investice
Nejlepší investice

Odborníci se shodují na tom, že je investování cestou, jak zhodnocovat finanční prostředky i nad úroveň inflace. I díky tomu, že je dnes investování dostupnější než kdykoliv v minulosti, investuje čím dál tím více Čechů. Jak s investováním začít? Do čeho investovat v roce 2025 a jaké jsou osvědčené investiční strategie?

Jaké jsou nejlepší investiční příležitosti v roce 2025?

Chcete začít s investováním a uvažujete nad tím, do čeho vložit své volné finanční prostředky? „Bohužel není možné jednoznačně říci, jaká investice pro vás bude tou nejlepší. Vhodný investiční nástroj by se totiž měl odvíjet nejen od zhodnocení investice, ale také rizika, které jste ochotni podstoupit, vašich investičních cílů a také od toho, jak dlouho chcete investici držet. Existují však určité oblasti, ve kterých odborníci očekávají v letošním roce nárůst, jedná se například o akcie a dluhopisy technologických společností a společností na poli obnovitelných zdrojů energie a o udržitelné investice,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Jaké existují typy investic a který pro vás bude nejvhodnější?

Finanční trh v současné době nabízí bohatou škálu investičních nástrojů. Pojďme si nejběžnější typy investic představit blíže a shrnout jejich hlavní výhody a nevýhody.

Popis investičního nástrojeVýhodyNevýhody
Akcieakcie je cenným papírem,
který představuje vlastnický
podíl v určité společnosti
+ výnosový potenciál
+ široký výběr
+ snadný nákup a prodej
+ dividendy
 - vysoké riziko
 - pravděpodobnost kolísání
v krátkodobém horizontu
Podílové fondyjedná se o druh kolektivního
investování, kdy podílový fond
vybírá peníze od investorů a
kupuje za ně různá aktiva
+ jednoduché investování
bez starostí
+ diverzifikace portfolia
+ vhodné i pro začínající
investory
 - poplatky, které mohou
ukrojit značnou část výnosů
 - menší flexibilita
ETFdruh investičního fondu obchodovaný
na burze
+ diverzifikace portfolia
+ transparentnost
+ široká nabídka
+ nižší poplatky v porovnání
s podílovými fondy
 - měnové riziko
 - transakční poplatky
Dluhopisydluhopisy jsou cenné papíry, které
zajišťují předem stanovený
finanční výnos
+ stálý výnos
+ zajímavé zhodnocení
+ široký výběr
+ žádné poplatky
 - kreditní riziko
 - nižší likvidita
 - delší investiční horizont
Kryptoměnykryptoměny jsou elektronické
platební systémy
+ potenciál vysokého výnosu
+ jednoduché investování
 - vysoká míra rizika
 - potenciální podvody
 - volitalita trhu
 - nejistota v oblasti regulace
Investiční
nemovitost
nemovitost zakoupená s cílem
pravidelného výnosu
+ pravidelný příjem z nájmu
+ zhodnocení nemovitosti
+ nízké riziko ztráty investice
 - vysoké vstupní náklady
 - tržní riziko
 - nutná správa a údržba
nemovitosti

Jaká je historická výnosnost různých investic?

Historická výnosnost jednotlivých investičních nástrojů je pro investory důležitá z důvodu, aby porozuměli tržním trendům a mohli tak činit strategická rozhodnutí.

  • Akcie: Od roku 2013 do roku 2023 činil roční průměrný výnos akciového trhu indexu NIFTY 12 %. Návratnost akcií ovlivňují vnější i vnitřní faktory, řadí se k nim například výkonnost společnosti, výkonnost odvětví, vládní politika, geopolitické události, technologický pokrok, kolísání měn apod.
  • Dluhopisy: Za posledních 10 let dosáhly dluhopisy nejvyššího průměrného výnosu v roce 2013, kdy výnos činil 8,82 %, nejnižší výnos naopak dluhopisy zaznamenaly v roce 2020, kdy byl 5,89 %. V roce 2024 se výnosy z dluhopisů pohybovaly v rozmezí od 3,76 % do 8,01 %, podle toho, zda šlo o dluhopisy státní nebo korporátní. Výnosnost dluhopisů ovlivňují zejména úrokové sazby, ekonomické podmínky, výkonnost společnosti, tržní odvětví, podmínky na trhu a likvidita. Uvažujete nad investováním do dluhopisů? Přečtěte si článek Investice do dluhopisů v roce 2025: Podívejte se, jak vybírat.
  • Investiční nemovitosti: Mezi lety 1870 a 2015 vydělaly nemovitosti v průměru ročně 6,1 %. Na výnosnost investičních nemovitostí má vliv zejména kupní cena nemovitosti, lokalita, ve které se nemovitost nachází, průměrné ceny nájmů i čas, který investor věnuje pronájmu a údržbě nemovitosti. Více o investování do nemovitostí v roce 2025 se dozvíte zde.
Jaká je historická výnosnost různých investic?

Jak začít s investováním?

Samotné investici by vždy mělo předcházet vytvoření investičního plánu a volba investiční strategie, která by se měla odvíjet od toho, jakým typem investora jste. Cílem konzervativních investorů je zejména ochrana finančních prostředků, vyvážení investoři usilují o vyšší výnos a jsou ochotni vložit své peníze i do rizikovějších investic. Dynamičtí investoři akceptují riziko ztráty a volí investice s největším potenciálem vysokého výnosu. Jakmile budete mít jasno v tom, ke kterému z těchto typů investorů se přikláníte vy, přichází na řadu výběr investičního nástroje odpovídajícího vašim investičním cílům. V případě, že se ve světě investic ještě příliš neorientujete, rozhodně není na škodu svěřit své finance do rukou zkušeného investičního partnera,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Více o tom, jak začít s investováním, se dozvíte v tomto článku.

Online srovnání všech podílových listů

Jaký je proces vytvoření investičního plánu?

Výše už jsme nastínili, že by měl být začátek investování spojený s vytvořením investičního plánu. Jak na něj?

  • V první řadě si ujasněte, proč vlastně chcete investovat a čeho chtít investováním dosáhnout.
  • Zamyslete se nad tím, jakou míru rizika jste ochotni při investování podstoupit a v jak dlouhém časovém horizontu chcete investovat. Obecně platí, že jsou dlouhodobé investice odolnější proti krátkodobým výkyvům finančního trhu. Některým investorům však mohou více vyhovovat krátkodobé investice.
  • Samotné investici by mělo předcházet i vyhodnocení vašeho finančního postavení. Je třeba dobře promyslet, kolik peněz můžete ze své výplaty investovat. V dnešní době je možné investovat už od několika set korun měsíčně.

Stavební spoření od Buřinky s bonusem 8 500 Kč

Jak minimalizovat rizika při investování?

V první řadě je třeba si uvědomit, že každá investice je spojená s určitou mírou rizika. Při volbě investičního nástroje je proto dobré se zamyslet nad tím, co vše by mohlo investici ohrozit a promyslet její vlastnosti, ke kterým patří například likvidita či splatnost. Základní investiční strategií, jak minimalizovat investiční riziko, je diverzifikace investičního portfolia. Dobře diverzifikované portfolio by mělo být složené z různých aktiv (kombinace dluhopisů, akcií, nemovitostních investic apod.) v různých podnikatelských odvětvích. K minimalizaci rizika přispívá také výše zmíněná dlouhodobá investiční strategie.

Jak vybrat nejlepší investici v roce 2025

Jak se k těmto investicím dostat? Nejlepší investice vybírejte jedině na ověřených portálech a platformách, nebo přímo u svého finančního poradce. Další možnou cestou jsou banky, u nichž máte běžný účet. Ten se dá účelově zřídit třeba jen proto, abyste se stali klientem banky, a mohli tu investovat. 

Jaké jsou nejlepší investiční platformy pro rok 2025?

Podobně jako při výběru nejlepšího investičního nástroje i v případě výběru investiční platformy platí, že není možné jednoznačně říci, která je nejlepší. Opět by se měl výběr odvíjet od toho, co od investiční platformy očekáváte. K oblíbeným investičním platformám v současné době patří XTB, Lynx, Etoro, Interactive Brokers, Fondee, Degiro, Finax a Portu. Recenzi investiční platformy Portu si můžete přečíst tady. O platformě eToro se víc dozvíte zde.

Které banky nabízejí investiční program pro své klienty?

Investovat dnes už můžete u většiny bank. Ať už je to Raiffeisenbank, Česká spořitelna, Fio banka, UniCredit Bank, Banka Creditas, ČSOB, Komerční banka, či (zatím) nejmladší Partners Banka

Air Bank nabízí investování přes platformu Portu. Investice pro své klienty připravuje i Moneta Money Bank. Investičními příležitostmi je proslulý například i Revolut.

Nemovitostní fondy

Základní principy rozdělení portfolia

Jak rozdělit své portfolio? Kolik procent věnovat akciím, kolik dluhopisům, kolik hotovosti? Neexistuje jen jedna odpověď. Přizpůsobit byste se měli vlastní situaci, možnostem a cílům. Ale ukažme si nastavení, s nímž se dá setkat nejčastěji:

20 % na finanční rezervu

Zhruba 20 % vašich prostředků by mělo být uloženo v likvidních aktivech jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady. Tato rezerva slouží pro neočekávané výdaje a krátkodobé potřeby.

15 % na krátkodobé cíle

15% z celkového portfolia investujte do konzervativnějších aktiv, jako jsou krátkodobé dluhopisy nebo peněžní fondy. Tyto investice by měly být dostatečně likvidní a stabilní, aby pokryly výdaje plánované za 3 - 5 let (například nákup auta)

20 % na střednědobé cíle

20% z celkového portfolia by mohlo být investováno do střednědobých dluhopisů nebo smíšených fondů, ale i fondů nemovitostních. Tyto investice by měly poskytnout mírně vyšší výnos než krátkodobé dluhopisy, ale stále zachovat relativní stabilitu. Na cíle v horizontu 5 - 7 let.

45 % na dlouhodobé cíle

Zbytek portfolia rozhodně patří do akcií nebo akciových fondů. Tyto investice jsou vhodné pro dlouhodobý horizont, protože akcie mohou být volatilní. Historicky však nabízejí vyšší výnosy než ostatní druhy investic.

A co alternativní investice? Do portfolia je zahrňte jen okrajově

Alternativní investice jsou zajímavá možnost, jak diverzifikovat portfolio mimo tradiční finanční nástroje. Patří mezi ně komodity, včetně drahých kovů (zlata a stříbra, které často slouží jako ochrana proti inflaci a geopolitické nejistotě.) V posledních letech roste také zájem o private equity (soukromý kapitál), venture capital (rizikový kapitál) a investice do startupů, které sice přinášejí vyšší riziko, ale i potenciálně vyšší výnos.

Najdete tu i sběratelské předměty jako umění, vzácná vína, hodinky, klasické automobily nebo dokonce limitované edice tenisek. Ale pozor, tyto investice jsou podmíněny osobním zájmem a expertízou v dané oblasti. 

V posledních letech se objevily také digitální alternativy jako kryptoměnyNFT či tokenizovaná  aktiva. Zajímavou možností jsou investice do zemědělské půdy nebo lesů, které poskytují stabilní výnosy a zároveň fungují jako přirozená ochrana proti inflaci

Alternativní investice obvykle vyžadují delší investiční horizont a vyšší vstupní kapitál, ale mohou významně přispět k rozložení rizika v investičním portfoliu. Na druhou stranu: tvořit by měly jen malý podíl na celkovém objemu investic. Detailní článek o alternativním investování jsme pro vás připravili tady. .