Zajištění finanční budoucnosti vašich dětí nebylo nikdy snazší. Investování pro děti nabízí skvělou příležitost, jak jim zajistit finanční nezávislost a bezpečí. Nejen díky samotné investici a i tím, že je do procesu také zapojíte a naučíte je základní pravidla investic. V tomto článku se dozvíte, jak investovat pro děti: jak začít, jaké investice vybrat a jak do toho všeho zasvětit i své děti.
Investování pro děti je efektivní způsob, jak zajistit jejich finanční budoucnost.
Před začátkem investování je třeba určit finanční cíle a časový horizont, zjistit své finanční/investiční možnosti a určit vztah k riziku.
Dětské investiční účty mají výhody i nevýhody, jako jsou nižší poplatky, ale také nižší flexibilita.
Výběr investičních možností závisí na délce investice a finančních cílech. Vhodné jsou především dynamické strategie, na kratší investování volte vyvážené investiční portfolio. Vždycky diverzifikujte.
Investování přispívá k finanční gramotnosti dětí, a je důležité je do procesu zapojit.
Proč vůbec zvažovat investice pro děti?
„Založit investice pro děti může být skvělým způsobem, jak zajistit jejich finanční budoucnost. Čím dříve začnou děti investovat, tím více času mají jejich investice na růst. Růst se zrychluje s prodlužující se délkou trvání investice, a to díky fenoménu nazývanému složené úročení. Pravidelné investování pomáhá dětem vytvořit dostatečný finanční základ, finanční nezávislost a bezpečí v budoucnosti,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Pamatujte, že spoření nikdy dlouhodobě neporáží inflaci. Správně nastavené investice to ovšem mohou dokázat! Proto: pokud jen spoříte, například na termínovaném vkladu nebo na spořicím účtu, částka na spoření sice trvale roste, ale o méně, než vám úspory znehodnocuje inflace. A nezachrání to ani státní příspěvek, inkasovaný ve stavebním spoření.
Jak začít investovat pro své děti?
Začátek investování musíte vždycky propojit s finančním cílem, se zjištěním vašich finančních možností (pro investování) a s určením svého vztahu k riziku. Na zjištěných výsledcích pak postavit dobrou investiční strategii, podložit ji efektivně nastaveným investičním plánem. A pak teprve vybrat samotné investice.
Že vám žádný z těchto pojmů nic neříká? Nevadí. Ke všem pojmům už jsme pro vás připravili podrobné informační články, kde se dozvíte vše, co začínající investor potřebuje znát:
Než se ponoříme do investování pro děti hlouběji, zastavme se ještě u výhod a nevýhod dětských investičních účtů (investovat pro své děti totiž můžete i na „dospěláckých“ účtech, pokud je uznáte za vhodnější).
Výhody dětských investičních účtů
většinou nízký poplatek
možnost rodičovské kontroly
blokace účtu do 18 let (formou sankce za výběr) vás ochrání před impulzivním výběrem nebo zrušením investice
Nevýhody dětských investičních účtů
nižší flexibilita: dětské investiční účty jsou většinou termínované do 18 let
automaticky převod vlastnictví investice v 18 letech - některé investiční účty automaticky převádějí plnou kontrolu nad účtem na čerstvě dospělé děti
může být vyžadován souhlas opatrovnického soudu, kdybyste chtěli dětskou investici vybrat dříve
i na dětských účtech mají investice své riziko volatility v čase
omezená nabídka
Délka trvání dětské investice? Závisí na cílech a možnostech
Jak dlouho bych měl investovat pro své dítě. Na to se jistě ptá každý z rodičů. Faktem je, že jednoznačná odpověď tu k mání nebude. Délka trvání dětských finančních produktů v podobě investic je individuální.
Závisí na finančních cílech: střádáte finance na školu? Na první bydlení? Nebo na neurčito s tím, že až si dítě bude vydělávat, vytvořené investiční portfolio mu předáte?
Od cílů se pak odvíjí i délka trvání. Například: 10 let k naspoření na školu, 15 let na první bydlení a 20 let, než si dítě bude vydělávat dost na to, aby „utáhlo“ své investice samo. Od délky trvání pak odvodíte i investiční strategii: konzervativní, smíšenou nebo dynamickou. Všude, kde máte k dispozici alespoň 15 let, nechejte převážit dynamické investiční nástroje.
Nejlepší investiční možnosti pro děti
Všechny investiční možnosti pro děti mohou být výhodné a všechny mohou být i nevýhodné. Vždy záleží na finančních cílech a časovém horizontu. Často i na vašich finančních možnostech: kolik můžete dítěti měsíčně do investic odkládat.
Pojďme se teď zaměřit na výhodnost jednotlivých investičních nástrojů podle doby, jakou pro dětskou investici máte k dispozici:
Časový horizont investice od 5 do 10 let
V tomto časovém intervalu půjde o krátkodobé až střednědobé investování. Nejlépe bude sáhnout po následujících investičních nástrojích (resp. po některém z nich):
Investování bývá většinou zpoplatněné. Někde vstupním poplatkem, jinde průběžným poplatkem za správu investice, setkáte se i s poplatkem za realizované zhodnocení. Výjimkou není ani kombinace uvedených poplatků. Nákladnější investice však zdaleka nemusí být tou méně výhodnou. Při rozhodování si vždycky poměřujte náklady k průměrnému (historickému) výkonu investice.
Co se zdanění týká, mohou nastat různé situace:
jakmile s investicí splníte časový test, je osvobozena od daně z příjmu
zlato se nedaní nikdy
investice s pravidelným výnosem se naopak daní vždycky – i při splnění časového testu
daňová povinnost může být smíšená. Typické je to u dividendových akcií: výnos ze zhodnocení akcií se dá od daně osvobodit po splnění časového testu. Ale výnos v podobě dividendy zdaňujete vždycky.
Investování přispívá k finanční gramotnosti dětí!
Finanční vzdělání a investice jdou ruku v ruce, to platí i pro děti. Ale za jedné podmínky: že je do investování také přiberete. Jak zapojit děti do investičního procesu?
„Postupně děti s investováním seznamujte. Ukazujte jim, kolik do investic vkládáte, jak se peníze zhodnocují a co jim předáte do jejich vlastní správy, až budou dospělé, případně dostudované. Učte děti odkládat si do investic část peněz, které dostanou. A pravidelné příjmy z brigád, až budou děti větší, je také učte směřovat v drobném podílu právě do investic,“ radí Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Vedle samotné investice pak dětem vybudujete i základní finanční gramotnost. A to může být do života ta nejlepší možná kombinace, s jakou svým dětem zajistíte dobrou finanční budoucnost.
Často se ptáte
Jak mohu snížit riziko spojené s investicemi pro děti?
Klíčem je diversifikace portfolia a pravidelné investování menších částek, což pomáhá zmírnit vliv tržních výkyvů. S přibližujícím cílem (například na studia, pokud budete muset z investic „vytáhnout“ najednou vyšší částku), preferujte spíš konzervativní strategii.
Vyhýbejte se příliš rizikovým aktivům, jako jsou jednotlivé akcie nebo spekulativní investice. Dlouhodobý investiční horizont, pokud dítěti investujete obecně „do života“, umožňuje překonat krátkodobé výkyvy trhu. A tím snižuje riziko i akciových investic ve fondech nebo v ETF, včetně investování do akciových indexů.
Jak sledovat a spravovat investice pro děti?
Investice pro děti můžete sledovat a spravovat prostřednictvím online platforem nebo aplikací, které nabízejí přehled o výkonnosti portfolia, ale též umožňují provádět změny. Jednou za rok až dva roky se doporučuje rebalancovat portfolio, aby odpovídalo vašemu investičnímu plánu a rizikovému profilu. Můžete se také obrátit na finanční poradenství, kde vám (za poplatek navíc) pomohou s monitorováním a správou investic.
Nebude bezpečnější využít dětské spořicí produkty?
Pro krátkodobé uložení peněz (do 3 let) jsou dětské spořicí produkty vždycky bezpečnější než investice na kapitálovém trhu. Poskytnou garantovaný výnos a jsou pojištěny (do 100 tisíc eur). Nicméně, jejich výnosy jsou obvykle nižší než u dlouhodobých investic.
S časem se snižuje průměrná volatilita investice, a tím i její rizikovost. Proto zvažte kombinaci obou přístupů – část prostředků uložit na dětské spořicí produkty, kde budou peníze dostupné kdykoliv, a část investovat s cílem dosáhnout vyšších výnosů v dlouhodobém horizontu.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Nejlepší investice pro děti: Jak začít a co zvolit
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.