První pololetí roku 2024 přineslo investorům v podílových fondech zajímavé výsledky. Průměrné zhodnocení vkladu v podílovém fondu se dostalo na 5,67 %. Údaj vyplývá z Indexu českého investora CII750, který sestavují analytici společnosti Swiss Life Select. Nejvýkonnějším je za toto období fond Schroder ISF Indian Equity A Acc (+26,1 %), nejhůře je na tom se zhodnocením Templeton Asian Bond A Acc (-2,65 %).
Mezi pět nejvýkonnějších podílových fondů za první pololetí 2024 se zařadily především akciové fondy – konkrétně ty, co jsou zaměřené na americké akcie, na technologie a na akcie indického trhu. Nejlepší podílové fondy 2024 dosáhly rozhodně velmi zajímavých výsledků:
Fondy s nejvyšším výnosem v prvním pololetí roku 2024 se vyznačují koncentrací investic do velkých akciových titulů, jako je například Nvidia. Ta tvoří významnou část portfolia některých z těchto fondů, a do značné míry přispěla k dosaženým výsledkům.
„Dařilo se například také akciím z Tchaj-wanu, Turecka nebo Maďarska, i když jejich výkonnost snižovalo oslabování lokálních měn. Z posledních dvou zmíněných regionů dokázal těžit i fond Schroder ISF Emerging Europe. Ten si sice vybral těžké časy v roce 2022 při odepisování velké části ruských akcií, letos se ale díky portfoliu orientovanému na východní regiony, pochopitelně mimo Rusko, těší ze čtvrté nejlepší výkonnosti,“ dodává k žebříčku Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.
Na opačném konci spektra Indexu českého investora najdeme fondy, které za první polovinu roku 2024 zaznamenaly nejhorší výkonnost, dokonce se dostaly do záporného zhodnocení. Zde je nejnižší výkonnost podílových fondů za leden až červen 2024:
Fondy s nejnižším výnosem se zaměřují na Latinskou Ameriku. V prvním pololetí roku 2024 nedokázaly navázat na nadstandardní výkonnost z předchozích dvou let. Letos proto (zatím) výrazně ztrácejí.
„Dluhopisy byly vystaveny tlaku především kvůli lavírování americké centrální banky Fed, u které predikce analytiků stále oddalují zahájení snižování úrokových sazeb. To dokresluje i předposlední umístění fondu Templeton Global Bond,“ vysvětluje Bechník
Jak jsme zmínili, tento žebříček byl sestaven na základě Indexu českého investora. O co jde? Index je založen na datech ze 750 fondů kolektivního investování dostupných na českém trhu. Reflektuje i váhy jednotlivých fondů v celkovém investičním portfoliu v Česku. Analytici vycházejí z dat získaných prostřednictvím systémů LSEG Workspace a Lipper.
Za posledních dvanáct měsíců zaznamenaly investice do akciových podílových fondů u průměrného českého investora zhodnocení okolo 12,2 %. Ty stejné fondy dosahují za letošní první pololetí výkonnosti 8,7 %.
V horizontu posledních pěti let (tedy střednědobé investice) si připsal průměrný český investor v akciových fondech roční zhodnocení o 7,44 %. Defenzivnější fondy, kam patří smíšené a dluhopisové fondy, přinášejí průměrnou roční výkonnost 4,4 %.
I prognózy investic 2024 se přiklánějí spíše k dynamickým investicím. Především, když plánujete investovat alespoň 15 let (a déle).
Podívejme se i do jiného žebříčku: Index podílových fondů od Partners, který analyzuje průměrnou výkonnost zhruba 140 fondů nabízených v Česku a denominovaných v korunách, také teď ukazuje zajímavá čísla.
Například fondy zaměřené na dynamické investice dosáhly za první pololetí letošního roku na zhodnocení 11 %. Za posledních 12 měsíců pak jejich zhodnocení činí 18,9 % a za uplynulých deset let dokonce 95,9 %.
Zhodnocení dluhopisových fondů, ale ani zhodnocení ve smíšených fondech není zdaleka tak vysoké. Dokonce ani zhodnocení speciálně vytipovaných akcií nedosahuje tak stabilního a vysokého výnosu, jako je tomu u akcií hlavních trhů.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
Cílem naprosté většiny investorů je dosáhnout prostřednictvím investice co možná nejvyššího zhodnocení. Investovat můžete už od velmi nízkých částek. Obecně však samozřejmě platí, že čím vyšší částku investujete, tím vyšší může výnos být. Pokud jste například vyhráli vysokou částku nebo získali peníze z prodeje nemovitosti, případně dědictví, rozhodně se vyplatí dobře promyslet, kam peníze vložíte.
KOMENTÁŘE k článku Nejlepší podílové fondy za 1. pololetí 2024: Kompletní přehled
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.