Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Hloupá otázka, říkáte si? Že je tu jen jedna správná odpověď: nejlevnější nájem je ten, který je nejnižší, zkrátka to nejmenší číslo? No, situace tak jednoduchá není.
Všechno je jen tak drahé, jak moc si to můžeme/nemůžeme dovolit. Proto i výši nájmů vztahujeme k příjmům. Budeme jej tedy uvádět jako procento čistého příjmu domácnosti v dané lokalitě.
Data jsme nezkoumali sami, vše čerpáme ze stránek Českého statistického úřadu a Ministerstva pro místí rozvoj. Zde data pocházejí z toku 2023. A na obou serverech se výše nájmů také vztahuje k příjmům, protože i relativně nízké nájemné může být v lokalitě s nízkým příjmem vlastně vysoké, a naopak.
Kde v ČR jsou nejlevnější nájmy? V které ORP?
Co je ORP? Je to obec s rozšířenou působností. V ČR jich máme celkem 202, v každém okrese 2 – 3. Jsou to tedy všechna okresní města, plus další města, v nichž si na městském úřadě můžete vyřídit občanku, pas, řidičák, či nechat zapsat auto do registru.
15 nejlevnější ORP, z pohledu podílu nájemného na příjmech
Podívejme se na 15 nejlevnějších měst k bydlení: kde se dá najít nejlevnější pronájem bytu? V žebříčku najdete vždy obec s rozšířenu působností a procento, které tu lidé ze svého příjmu vydávají na nájemní bydlení. Levné bydlení lze sehnat v těchto lokalitách:
Pacov: 14,7 %
Bystřice nad Pernštejnem: 17,2 %
Varnsdorf: 17,7 %
Kraslice 18,0 %
Krnov: 18,4 %
Horšovský Týn: 18,6 %
Chotěboř: 18,7 %
Vítkov: 19,1 %
Rýmařov: 19,4 %
Nepomuk: 19,5 %
Králíky: 19,6 %
Rychnov nad Kněžnou: 19,8 %
Semily: 19,9 %
Blovice: 19,9 %
Votice: 20,1 %.
15 nejdražších ORP, z pohledu podílu nájemného na příjmech
A nahlédněme i na opačnou stranu žebříčku, na města s nejvyššími náklady na bydlení v nájmu. Brát to budeme od nejdražšího nájemního bydlení, takže na prvním místě bude Praha. Nájem bytu Praha je už dlouhodobě nejdražší, i ve vztahu k celkovému příjmu.
(Praha má ale jinou výhodu: díky velké konkurenci dalších produktů a služeb jsou ostatní položky běžných výdajů těmi nejlevějšími téměř v celé republice.) Pojďme ale už k pořadí:
Praha: 33,9 %
Brno: 30,5 %
Frýdlant: 30,1 % (český Frýdlant, nikoliv „Frýdlant nad Ostravicí“)
Český Brod: 29,8 %
Hustopeče: 29,3 %
Olomouc: 29,0 %
Židlochovice: 28,9 %
Neratovice: 28,6 %
Otrokovice: 28,5 %
Beroun: 28,0 %
Liberec: 27,9 %
Vsetín: 27,8 %
Kolín: 27,7 %
Brandýs nad Labem – Stará Boleslav: 27,7 %
Kladno: 27,6 %.
Vidíme, že mezi nejlevnějším a nejdražším nájemním bydlením je rozdíl více než dvojnásobný. A že na tu největší část obcí s rozšířenou působností (182) zbývá rozmezí mezi 20,1 % a 27,6 %. Na většině území ČR tedy lidé platí nájemné ve výši 22 – 26 % ze svých příjmů.
Kolik lidí platí ty nejvyšší nájmy? A kolik ty nejnižší?
Trochu jiné výsledky ale zaznamenáme, když nájemné vztáhneme nikoliv na území, ale na počet obyvatel. Praha a Brno, k tomu Olomouc a Český brod, to už je „pěkná masa lidí“. A ti všichni platí ty nejvyšší nájmy. Jak to vypadá s rozložením výdajů na nájmy podle obyvatel?
cca 250 000 lidí žije v lokalitě, kde nájem vyžaduje do 20 % z příjmu
cca 4 680 000 lidí žije v lokalitě, kde nájem vyžaduje 20 – 25 % z příjmu
cca 4 130 000 lidí žije v lokalitě, kde nájem vyžaduje 25 – 30 % z příjmu
cca 1 780 000 lidí žije v lokalitě, kde nájem vyžaduje nad 30 % z příjmu.
Jak se liší nájmy v různých krajích?
Podívejme se na rozdíly nákladů na nájemní bydlení v krajích. Jistě vás nepřekvapí, že nejdražší je Praha. Ale co další kraje, kde jsou výdaje na nájem vysoké, a kde naopak nižší? A kolik procent z příjmu si nájemné v kterém z krajů vezme?
Praha: 33,9 %
Jihomoravský kraj: 27,5 %
Středočeský kraj: 26,4 %
Zlínský kraj: 25,8 %
Liberecký kraj: 25,4 %
Plzeňský kraj: 24,5 %
Olomoucký kraj: 24,4 %
Pardubický kraj: 24,2 %
Královéhradecký kraj: 23,4 %
Karlovarský kraj: 23,4 %
Moravskoslezský kraj: 23,8 %
Jihočeský kraj: 23,5 %
Ústecký kraj: 23,1 %
Kraj Vysočina: 22,4 %.
Kolik zaplatíte za nájem v menším městě?
Tady vždy záleží na poloze města a na jeho celkové vybavenosti službami. Ne vždy je velké město nablízku. Ne vždy se nová sídla staví s ohledem na potřeby budoucích obyvatel, především v satelitech okolo měst, ale i v nových čtvrtích ve velkých městech.
Vybavení staršího a menšího města může být mnohem lepší (a také nemusí). Jednoznačná odpověď tu proto není možná, byť většinou se v menších městech počítá s nájmem o něco nižším. Že to ale není neprůstřelné pravidlo, ukazuje následující porovnání:
nájem v Českém Brodě, s cirka 7,5 tisíci obyvateli: 29,8 % z příjmu
nájem v Olomouci s cirka 103 tisíci obyvateli: 29 % z příjmu
nájem v Bystřici nad Pernštejnem s cirka 7,9 tisíci obyvateli: 17,2 % z příjmu.
Michal Grossman, Develompent & RE Expert a spolupracovník hyponamíru.cz k tomu dodává: „Vždy mě zarážel obrovský cenový nepoměr bydlení ve velkém městě a jeho adekvátní obdoby v půlhodinovém dopravním dosahu. Speciálně, pokud vezmu obec s minimální občanskou vybaveností, tak cena bydlení v obdobném bytě nebo domě může být i poloviční, což podle mého názoru nevyrovná kvalitu městského života a rychlou dostupnost k občanské vybavenosti.“
Nájemné v posledních letech zaznamenalo tři protichůdná období. Podívejme se na vývoj ceny za posledních 5 let, tedy od roku 2019. Podle Deloitte Rent Indexu nájemné nejprve mírně rostlo, a to až do konce roku 2019. V roce 2020 a až do prvního čtvrtletí roku 2021 se nájemné napříč republikou snižovalo.
Následně se situace otočila a nájemné setrvale roste až do dnešních dní, střídají se jen tempa růstu: pomalejší růst s prudšími skoky (rychleji nájmy rostly v obdobích: 2Q 2021, 4Q 2021 – 3Q 2022 a 2Q 2023). I rok 2024 zaznamenává zrychlené tempo růstu nájemného. Průměr nájemného za celou ČR se ve 2Q 2024 dostal na 305 Kč za čtvereční metr.
Když přijmeme rok 2014 jako srovnávací základnu (100 %), pak koncem roku 2019 se nájemné dostalo na zhruba 162 %. Klesalo na cca 147 %, a od té doby roste. Ve 2Q 2024 se dostalo na 201 % srovnávací úrovně roku 2014. Tedy za posledních 10 let už je na více než dvojnásobku. To je v průměru desetiprocentní inflace nájemného za každý rok!
Výdaje na bydlení ale nejsou jen nájem. Platíme mnohem víc
Celkové výdaje na bydlení v nájmu, tak jak se s nimi pak pracuje ve statistikách, se obecně sestavují z těchto položek:
nájemné
elektřina
plyn
topení
vodné a stočné
paliva
služby související s bydlením
běžná údržba.
Co se týká vašich konkrétních výdajů, vyberte si položky, které se vás týkají. Dosaďte si za ně konkrétní čísla, a je to. Máte výdaje na bydlené své domácnosti. Jestli vás zajímají výdaje na bydlení napříč republikou, zahrnuli jsme je do tohoto článku.
Které lokality nabízí nejlepší poměr ceny a kvality bydlení?
Českou republiku nelze jednoznačně rozdělit do lokalit podle ceny a kvality bydlení. Proč? Každý totiž u bydlení vyhledáváme něco jiného. Někdo preferuje velkoměsto s bohatou občanskou vybaveností, jiný si cení klidné lokality, klidně i dál od města a všech jeho konzumních lákadel. Výš jste také viděli, že dvě stejně velká města mají naprosto odlišnou výši nájmů.
Obrovský rozdíl v ceně i kvalitě bydlení může navíc být i jen na několikakilometrové ploše, ba dokonce v jednom jediném výškovém domě. Rozdíly se mohou „přihodit“ i v čase: stačí, aby se o lokalitu začala zajímat vysokopříjmová skupina lidí, jako to v posledních letech sledujeme například v Olomouci, nebo v turisticky stále oblíbenějších lokalitách.
Michal Pich z realitního serveru REALITYČECHY.cz upřesňuje: „Rostoucí ceny nových nájmů nebo nových bytů se odráží také v cenách bytů starších. Cenu totiž určují kupující a jejich ochota akceptovat nabídkové ceny. Roste-li poptávka po bydlení (nájmy i vlastnictví), je to většinou vidět u nemovitostí jak nových, tak i těch starších. Kupující nebo nájemníci s vyššími příjmy jsou ochotni akceptovat vyšší ceny, ale s ohledem na hodnotu, kterou jim daná nemovitost (či bydlení v ní) přináší. Např. bydlení u stanice metra vs. bydlení na periferii s horší dopravní dostupností. Popřípadě bydlení v nejvyšším patře s krásným výhledem vs. bydlení v přízemí. Největší kupní síla je v Praze, Brně, popřípadě dalších krajských městech. Proto tu nájmy patří k nevyšším. Výjimkou je sever Moravy a sever a severozápad Čech.“
Nájmy v krajských městech a ve Středočeském kraji v 2Q 2024
Podívejme se, jak vysoké v průměru bylo nájemné v jednotlivých krajských městech a ve Středočeském kraji ve druhém čtvrtletí roku 2024. Všimněte si, že situace mezi krajskými městy dost mění, takže statistiky příštího roku mohou ukázat jiné výsledky, než které se na ČSÚ a MMR.cz prezentují dnes.
Poznámka: pozor, jde o výši nájemného v korunách, nikoliv o procentuální podíl na příjmech.
Praha: 408 Kč za čtvereční metr
Brno: 345 Kč za čtvereční metr
Zlín: 277 Kč za čtvereční metr
Středočeský kraj: 276 Kč za čtvereční metr
Hradec Králové: 276 Kč za čtvereční metr
Pardubice: 271 Kč za čtvereční metr
Olomouc: 263 Kč za čtvereční metr
Plzeň: 258 Kč za čtvereční metr
Liber: 253 Kč za čtvereční metr
České Budějovice: 253 Kč za čtvereční metr
Kraj Vysočina: 246 Kč za čtvereční metr.
Karlovy Vary: 218 Kč za čtvereční metr
Ostrava: 215 Kč za čtvereční metr
Ústecký kraj: 198 Kč za čtvereční metr.
Zatížení nájmem si ale snadno dopočítáte, stačí vztáhnout k průměrným příjmům v dané lokalitě, pro jednoduché porovnání bude stačit v kraji, viz tabulka níže.
Tabulka: Průměrná mzda v Praze a v regionech, ve 2. čtvrtletí 2024
Kraje ČR
Průměrná hrubá měsíční mzda (Kč)
Praha
56 144
Středočeský kraj
48 945
Jihočeský kraj
41 647
Plzeňský kraj
43 014
Karlovarský kraj
39 031
Ústecký kraj
42 801
Liberecký kraj
41 375
Královéhradecký kraj
43 709
Pardubický kraj
40 538
Kraj Vysočina
41 242
Jihomoravský kraj
44 534
Olomoucký kraj
40 729
Zlínský kraj
40 898
Moravskoslezský kraj
41 102
Zdroj: ČSÚ: Srovnání hrubé měsíční mzdy v 2. čtvrtletí 2024 na přepočtené počty zaměstnanců v jednotlivých krajích
Jistě dají. Jen je potřeba počítat se sníženým komfortem nebo standardem bydlení. Nižší nájemné většinou vyžadují majitelé bytů/domů, kde chybí vybavení nebo kde stav nemovitosti nepatří k nejlepším. Dost se do ceny nájemného promítne i energetická náročnost bydlení.
Někteří pronajímatelé sníží celkovou výši nájmu, pokud předem zaplatíte kauci za více měsíců, když můžete prokázat velmi dobrou platební historii (nechte si vyjet výpis z registrů na kolikmam.cz), nebo když uzavřete dlouhodobou smlouvu o nájmu.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
Hledáte informace o tom, kde se v České republice nejvíce staví a jaké typy staveb dominují současnému trhu? Stavební boom posledních let se soustředí hlavně do Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje, přičemž se stále více staví rodinné domy i bytové projekty mimo velká města. Náš přehled vám pomůže zorientovat se, kde je výstavba nejintenzivnější a jaké možnosti bydlení můžete v těchto oblastech najít.
KOMENTÁŘE k článku Nejlevnější nájmy v ČR: Kde najdete nejdostupnější bydlení?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.