Stejný úrok, podobné poplatky za vedení a
povinnost vydržet u spořitelny alespoň 6 let. Takové jsou současné podmínky u
všech stavebních spořitelen na českém trhu. Přesto i mezi nimi najdete
poskytovatele, kteří jsou o chlup lepší než ostatní. Aktuálně jsou to Moneta
stavební spořitelna a Modrá pyramida stavební spořitelna.
Co drží právě tyto spořitelny na špici pomyslné hitparády stavebního spoření? Nulové poplatky za založení „stavebka”.
Díky tomu u nich můžete dosáhnout na zhodnocení přes 3,5 %.
I když obě zmíněné spořitelny patří ke špičce, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl. A ten dělá z Moneta stavební spořitelny aktuální českou jedničku.
Tím rozdílem jsou podmínky, jaké vám zmínění poskytovatelé nabízí.
Abyste v daném roce získali k základní sazbě i bonusovou část, musíte za každý ukončený měsíc naspořit alespoň 0,5 % z cílové částky. Pokud tedy spoříte celý rok, musíte naspořit alespoň 6 % z cílové částky.
Je pravda, že podmínky Modrá pyramidy stavební spořitelny nejsou nijak neřešitelné. Při cílové částce 200 000 korun potřebujete pro získání maximálního úroku každý rok naspořit alespoň 12 000 korun.
Přesto se může stát, že v některém roce nezvládnete z jakéhokoliv důvodu předepsaný limit splnit. A v tu chvíli se slíbený úrok o polovinu propadne.
Hrozí to zejména v případě, že si sjednáte vyšší cílovou částku – například 500 000 korun. Při ní už potřebujete za rok naspořit alespoň 30 000 korun, abyste na bonusový úrok dosáhli.
Až 2 500 korun vám u poplatku za zřízení stavebního spoření v současnosti odpustí také ČSOB stavební spořitelna (dřívější ČMSS) – tedy Liška. Zadarmo tak můžete mít spoření s cílovou částkou až 250 000 korun.
Na slevu ale dosáhnou pouze současní a noví klienti ČSOB. Pokud tedy chcete nabídku využít, musíte mít také běžný účet u ČSOB. Nebo si ho sjednat do 30 dnů od zřízení stavebního spoření.
Ani ČSOB stavební spořitelna vám navíc nenabídne automaticky celý 1% úrok. Podobně jako Modrá pyramida ho dělí na 2 části:
Ostatní stavební spořitelny, tedy Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) a Raiffeisen stavební spořitelna v současnosti žádné podobné akce nenabízejí. Obě přitom mají úrokovou sazbu 1 % a liší se pouze ve výši poplatku za vedení spoření.
Neznamená to však, že v budoucnu některý z těchto poskytovatelů nepřijde s výhodnější nabídkou. Stavební spořitelny představují různé akční nabídky i několikrát za rok. Jen loni jste měli 45% šanci, že se do podobné akce trefíte.
Abyste podobné nabídky nepropásli, sledujte naše porovnání stavebního spoření. Ve sloupci Ostatní uvidíte aktuální akce, které jednotliví poskytovatelé nabízejí.
Snadno si tak spočítáte, co je pro vás nejvýhodnější.
Je přitom potřeba říct, že také u Buřinky a Raiffeisen stavební spořitelny překonává zhodnocení vkladů 3% hranici. A to i bez akčních nabídek.
Znamená to, že také jejich stavební spoření si dokáže poradit s inflací. Na konci minulého roku byla totiž meziroční inflace 2,3 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Právě stavební spoření je aktuálně jediný spořicí produkt, který na inflaci opravdu stačí. Spořicí účty i termínované vklady totiž v současnosti nabízí několikanásobně menší zhodnocení.
„Stavebko” těží ze státního příspěvku, který je 10 % z naspořené částky za daný rok. Příspěvek je sice zároveň zastropovaný částkou 2 000 korun ročně, přesto dokáže výrazně zvýšit zhodnocení vašich úspor.
Abyste ale státní podporu získali, musíte spořit alespoň 6 let v řadě. Pokud stavební spoření ukončíte před koncem šestileté lhůty, o státní podporu přijdete. A zůstane vám jen základní úrok od spořitelny.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Nejvýhodnější stavebko? Najdete ho u Monety a v Modré pyramidě
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.