Banky.cz Články Komerční sdělení Nejvyspělejší technologie u pneumatik

Nejvyspělejší technologie u pneumatik

Nejvyspělejší technologie u pneumatik

Pilot Alpin 5: jedna z technologicky nejvyspělejších zimních pneumatik značky Michelin

REKLAMA

Pro většinu z nás jsou pneumatiky jen spotřebním zbožím. Myslíme na ně jen tehdy, když je třeba je vyměnit před začátkem léta nebo zimy. Málokdo si uvědomuje, že pneumatiky představují jediné spojení mezi naším vozidlem a vozovkou, takže mají zásadní vliv na naši bezpečnost. Nemyslíme na to, že právě na nich do značné míry závisí, na jakou vzdálenost zastavíme při prudkém brzdění. Tyto na první pohled obyčejné kusy gumy v sobě skrývají nejnovější technologie vycházející z motoristického sportu.

Dokonalým příkladem je jeden z nejdražších a nejvýkonnějších sériových automobilů na světě – Bugatti Chiron. Vybavený speciálními pneumatikami firmy Michelin, které zaručují jedinečnou přilnavost a odolnost i při dosažení rychlosti 490,484 km/h, vytvořil tento automobil nový rekord mezi sériově vyráběnými vozy.

Jak se vyrábí pneumatika?

Pneumatika je technologicky velice vyspělý produkt, který se skládá z více než 200 částí sestavených tak, aby společně zajišťovaly maximální výkon a bezpečnost. Pod běhounem vyrobeným ze speciální směsi pryže se nachází mnoho vrstev, které plní klíčové funkce. Jedná se například o ocelové a polyamidové pásy, které pneumatiku vyztužují a zabraňují deformacím během dynamické jízdy. Každá vrstva hraje důležitou roli, ať už mluvíme o pneumatikách určených do běžného provozu, nebo pro motoristický sport.

Jaké výhody čerpají běžné pneumatiky z motoristických sportů?

Motorsport představuje jedno z nejlepších testovacích prostředí. V něm ve velice různorodých podmínkách, za každého počasí a na každém typu povrchu soutěží nejlepší řidiči na světě o každý zlomek vteřiny. V takových situacích mohou pneumatiky rozhodnout o výhře či porážce. Informace shromážděné od těchto řidičů jsou pro inženýry klíčové při dalším zdokonalování technologií pneumatik. Není náhodou, že největší výrobci pneumatik investují již mnoho let do motoristického sportu. Ukázkovým příkladem je francouzský výrobce Michelin, který se pyšní mnoha vítězstvími. Ve své historii jich zaznamenal již více než 2 000 a prokázal tak svoji technologickou převahu nad ostatními výrobci pneumatik. Zkušenosti byly sbírány po dobu mnoha let jak v letních, tak zimních podmínkách.

Jedinečná zimní pneumatika

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Dobrým příkladem využití zkušeností z motorsportu je nejnovější zimní pneumatika Michelin Pilot Alpin 5 pro prémiová vozidla. Využívá jedinečnou směs pryže, která zaručuje přesné jízdní reakce a vysokou přilnavost v různorodých zimních podmínkách. Protože poslední zimy ukázaly, že je pro ně typický jak suchý, tak mokrý asfalt a asfalt pokrytý sněhovou břečkou, má tato pneumatika dezén ve tvaru písmene V, který zajišťuje rychlý odvod vody a rozbředlého sněhu. Přebytečnou vodu odstraňuje také středová drážka, která tak snižuje riziko aquaplaningu. U pneumatiky se rovněž použila speciální vrstva pryže, která rozptyluje energii a snižuje valivý odpor a tím i spotřebu paliva.

Dalším praktickým prvkem, který stojí za pozornost, je ochrana ráfku. Milovníci stylu zase ocení elegantní design bočnice se sametovým efektem, který je pro značku typický.

Michelin Pilot Alpin 5. Pro jaká vozidla je pneumatika určena?

Běžný účet od mBank zdarma

Zimní pneumatika Pilot Alpin 5 s jejími technologiemi byla oceněna výrobci prémiových vozidel a získala homologace od předních výrobců, jako je Porsche, Audi, BMW, Mercedes nebo Mercedes-AMG. Na žádost Porsche byla také vyrobena speciální verze pro SUV. Pneumatika Pilot Alpin 5 se vyrábí v široké škále rozměrů od 16 do 21 palců, takže si každý najde tu správnou pneumatiku bez ohledu na to, jestli jezdí osobním vozidlem nebo vozem SUV.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Nejvyspělejší technologie u pneumatik

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vánoce: Doba, kdy se kyberspecialisté nezastaví. Mnozí útočníky na své bankovní účty takřka zvou, varují

Vánoce: Doba, kdy se kyberspecialisté nezastaví. Mnozí útočníky na své bankovní účty takřka zvou, varují

Pro jedny jsou Vánoce svátky klidu a míru, pro druhé jsou časem, kdy se nezastaví. Těmi druhými máme na mysli bankovní kyberexperty, kteří dělají, co mohou, aby ochránili peníze uložené na účtech. Jejich práce není snadná. Včasné odhalování zlodějských praktik kyberútočníků, kteří se ze všech sil snaží získat naše peníze, připomíná hru kočky s myší. Podvodníci jsou mimořádně schopní a vymýšlejí stále nové a nové finty, jak klienty oklamat. A daří se jim to natolik, že mnozí z nich pokusy o ochranu aktivně odmítají. Jak se ubránit radí specialista Komerční banky Marek Macháček.

Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu

Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu

Správa financí nikdy nebyla snazší. Stačí pár ťuknutí na displej chytrého telefonu nebo na počítači a je hotovo. V řádu vteřin můžeme nakupovat, zhodnocovat své úspory, ovšem bohužel — stejně tak snadno a rychle se lze také stát chudákem. Moderní technologie a výhody s nimi spojené totiž nevyužíváme jen my, běžní občané, ale i podvodníci, kteří čím dál rafinovanějšími způsoby dokážou dostat peníze z lidí, s nimiž se nikdy nesetkali. Jejich obětí se hravě může stát kdokoli z nás, překvapivě jsou mezi nimi i ti s nejvyšším vzděláním.

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Sjednání operativního leasingu je závazek. Než se proto definitivně rozhodnete pro auto na operák, měli byste znát odpovědi na všechny své palčivé otázky. A férová leasingová společnost by vám je měla poskytnout. My vám odpovíme na ty nejdůležitější.

Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Operativní leasing pro OSVČ - ano nebo ne?

Říká se, že operativní leasing se vyplatí zejména firmám. A je to pravda, protože se s ním pojí řada daňových výhod a v mnoha ohledech je pro firmu lepší než běžný leasing. Ale totéž platí i o podnikatelích, tedy OSVČ. Podívejme se na to, proč je auto na operák výhodnější a jak na něm můžete vydělat.

Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Koupě auta je v dnešní době hodně finančně náročná a můžete se kvůli ní zadlužit na celé roky dopředu. Málokdo dokáže našetřit na nové auto, a tak vyvstává otázka - je výhodnější půjčit si v bance, vzít si leasing nebo si pronajmout auto na operativní leasing?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena