Banky.cz Magazín Banky.cz Spoření Nemovitosti, pozemky nebo spořicí účet? Češi mají jasno

Nemovitosti, pozemky nebo spořicí účet? Češi mají jasno

Lenka Rutteová, Redaktorka Banky.cz
26.3.2025
2 min. čtení
Spoření
Nemovitosti, pozemky nebo spořicí účet? Češi mají jasno

Kam nejraději ukládají Češi své peníze? Podle Golden Gate odhalil Barometr spoření, že v čele preferencí stojí nemovitosti a pozemky, ale výrazně roste zájem třeba o spořicí účty. Naopak kryptoměny a stavební spoření zaznamenaly značný pokles obliby. Jak se mění investiční strategie Čechů a proč stále více lidí hledá spíše fyzická aktiva a pojištěné spoření?

Tradiční hodnoty vítězí v oblasti investic

Když se Češi rozhodují, kam investovat své úspory, jasně preferují hmotné statky. Investice do nemovitostí v Česku zůstává nejatraktivnější volbou pro 76 % dotázaných, i když toto číslo v Barometru spoření meziročně kleslo o čtyři procentní body. Výzkum ovšem nerozlišoval investici pro bydlení a investici pro pasivní příjem z nemovitosti.

Podobný trend zaznamenaly i pozemky, které si jako ideální formu uložení finančních prostředků vybralo 70 % respondentů, což je také o čtyři procentní body méně než v loňském roce.

"Vidíme jasný trend v tom, že lidé více vyhledávají stabilní a bezpečné formy zhodnocení úspor. Spoření a investování do nemovitostí, drahých kovů či tradičních bankovních produktů dominuje nad rizikovějšími alternativami jako jsou třeba kryptoměny," komentuje výsledky manažer Golden Gate Pavel Řihák.

Výzkum nerozlišoval spoření vs. investování, proto jsou výsledy zahnuty v jednom žebříčku a také grafu (pozn. red.).

Výrazný nárůst popularity spořicích účtů

Zajímavou změnou ve finančním chování Čechů je výrazný růst obliby spořicích účtů. S 54 % popularitya meziročním nárůstem o 12 procentních bodů se spořicí účty dostaly na třetí příčku nejzajímavějších forem spoření.

Tento trend jasně ukazuje, že při hledání nejlepšího spoření se Češi v současné ekonomické situaci přiklánějí k bezpečným řešením, která nabízejí finanční jistotu a pojištěný výsledek. Úroky na spořicích účtech ovšem klesají, a tak se u Barometru spoření pro rok 2026 dá čekat obrat.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Drahé kovy a konzervativní přístup k výnosným investicím

Drahé kovy jako zlato či stříbro považuje za zajímavou investiční příležitost přesně polovina dotázaných. Zájem o ně meziročně poklesl o pět procentních bodů. Mírný nárůst obliby zaznamenaly akciedluhopisy (na výsledných 37 %) a podílové fondy (na výsledných 36 %).

Díky ETF podobě se z i z akcií a podílových fondů stávají bezpečné investice pro začátečníky. Ale za podmínky, že plánují investovat dlouhodobě.

Pokles zájmu o rizikovější investice

Průzkum Barometr spoření od společnosti IBRS pro Golden Gate, který proběhl v únoru na vzorku 1000 respondentů starších 16 let, odhalil také významný pokles zájmu o některé investiční nástroje. Největší propad zaznamenaly kryptoměny, jejichž popularita klesla o sedm procentních bodů, až na současných 18 %.

Ještě dramatičtější pokles postihl stavební spoření, které ztratilo 20 procentních bodů, a nyní jej za zajímavé považuje jen 28 % dotázaných.

Online srovnání podílových fondů

Jak Češi přistupují k finančnímu zajištění

V otázce spoření na budoucnost se Češi stále spoléhají na tradiční produktyTermínovaný vklad uvedlo 31 % lidí, doplňkové penzijní spoření 32 % a podílové fondy 36 % respondentů.

Tento konzervativní přístup potvrzuje, že při rozhodování o investicích hraje pro většinu české populace klíčovou roli stabilita a bezpečnost vložených prostředků. A to i za cenu, že zhodnocení nedosáhne ani úrovně inflace, natož aby ji překonalo.

Penzijní spoření od České spořitelny

Ukažme si vše ještě v grafu

Graf Barometru spoření 2025 zobrazuje oblíbenost různých forem investic a spoření mezi českou populací tak, jak jsme ho již popsali. Na prvním místě se umístilo vlastnictví domu/bytu se 76 %, následované vlastnictvím pozemku (70 %). Na třetí pozici jsou spořicí účty s 54 %, poté drahé kovy s 50 %.

Obrázek: Barometr spoření, aneb Češi a jejich preference v oblasti investic a spoření

Barometr spoření, aneb Češi a jejich preference v oblasti investic a spoření

Zdroj: Kurzy.cz

Další možnosti zahrnují akcie a dluhopisy (37 %), podílové fondy (36 %), doplňkové penzijní spoření (32 %), termínované vklady (31 %), alternativní investice (29 %), stavební spoření (28 %), ETF fondy (24 %), spoření doma (21 %), kryptoměny (18 %) a na posledním místě investice do půjček a zajištěných úvěrů (13 %).