Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Hlavní výhodou investic do nemovitostí je poměrně vysoké zhodnocení a nízké riziko. Každá investice však má své plusy a minusy a záleží na tom, co od ní očekáváte.
Obecně je důležité prostředky rozložit mezi několik různých aktiv a část peněz vložit například do nemovitostí, část do akcií, část do dluhopisů a tak dál. Díky této diverzifikaci snížíte riziko a využijete výhody všech vybraných aktiv.
Než si popíšeme jednotlivé možnosti, do čeho investovat, musíme si ujasnit, co přesně si pod investicemi představit. Řada lidí si je totiž plete se spekulacemi.
„Spekulace jsou krátkodobé ‚sázky‘ na to, jestli dané aktivum poroste, nebo klesne. Často se s tím setkáte u kryptoměn nebo u forexu. Někteří lidé ale podobným způsobem kupují i akcie. Počítají s tím, že jejich cena rychle poroste a oni je po pár týdnech prodají se ziskem. Takový přístup je ale velmi riskantní,“ upozorňuje Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Opravdové investice jsou dlouhodobé. Někdy trvají i desítky let.
Za tu dobu přicházejí různé výkyvy – jak nahoru, tak dolů. Právě dlouhodobost investic ale pomáhá tomu, že krátkodobé propady překonáte a peníze zhodnotíte.
Jednou z oblíbených investičních příležitostí jsou investice do nemovitostí. Jejich podstata je jednoduchá: koupíte nemovitost a vyděláváte na jejím dalším zhodnocení.
K tomu se navíc přidávají zisky z pronájmu.
Díky tomu se průměrná výnosnost investic do nemovitostí historicky pohybuje okolo 8 % ročně. „Nemovitosti mohou nabízet velmi zajímavé zhodnocení. Musíte ale počítat s náklady na údržbu nebo s tím, že potřebujete sehnat spolehlivého nájemníka. A to může trvat i několik měsíců,“ říká Martin Pleštil, ředitel segmentu investic ze společnosti Broker Trust.
Příjmy z pronájmu přitom hrají v celkovém zhodnocení investice výraznou roli. A pokud jste si na pořízení bytu, garáže nebo komerční nemovitosti vzali hypotéku, může pro vás být výpadek nájmu obzvlášť bolestivý. Právě příjmy z něj totiž často pokrývají hypoteční splátky.
Hypotéka není jedinou možností, jak investovat do nemovitostí. Existují i další způsoby, jak na to.
V první řadě můžete využít svoje úspory. Budete ale potřebovat několik milionů korun a ne každý je má.
Proto existují například nemovitostní fondy. Jsou to podílové fondy zaměřené na nákup a pronájem komerčních nemovitostí. Svou investicí získáte podíl ve fondu, tím pádem i na jeho výnosech.
Další možností je vložit peníze do půjček zajištěných nemovitostí. Půjčíte tedy peníze developerské společnosti, která s jejich pomocí postaví bytový dům nebo kancelářskou budovu. Developer vám pak vrátí nejen půjčené peníze, ale i smluvený úrok.
„Výhodou podobných investic je fakt, že vám k nim stačí i několik set korun. Může je tak využít prakticky každý,“ podotýká Petr Jermář z portálu Banky.cz.
Online srovnání nemovitostních fondů
Investice do akcií historicky nabízejí nejvyšší roční zhodnocení. V průměru se pohybuje okolo 10 %. A to i díky výplatě dividend, které u některých akcií získáte.
Abyste ale s pomocí akcií vydělali, potřebujete se na trhu dobře orientovat a ovládat různé analýzy. Proto jsou určené hlavně pro zkušenější investory.
Sami si navíc akcie nekoupíte – potřebujete brokera. Případně můžete využít online investiční platformy, nemáte u nich ale podporu experta, který se v trhu vyzná.
Investovat můžete také do dluhopisů. Ty jsou obvykle buď státní, nebo firemní.
Pomocí dluhopisů půjčujete peníze vydavateli těchto cenných papírů. Ten prostředky obvykle využije na další rozvoj svých služeb. Zároveň se zaváže, že po uplynutí stanovené doby od vás dluhopisy odkoupí zpět. Do té doby vám posílá úroky.
Zhodnocení dluhopisů obvykle nebývá příliš vysoké (hlavně u těch bezpečných). Záleží ale i na celkovém ekonomickém vývoji – pokud klesá inflace, reálný výnos dluhopisů roste.
Velkým trendem posledních let jsou investice do kryptoměn. Pomohl tomu zejména výrazný růst bitcoinu.
Problém je, že kryptoměny jsou extrémně volatilní. Znamená to, že u nich musíte počítat s velkými výkyvy hodnoty.
Na trhu jsou navíc relativně krátce. Proto je složité předvídat jejich další vývoj.
Plusem je jejich dostupnost. Pomocí různých platforem do nich může investovat každý.
Z publikace The Rate of Return on Everything, 1870–2015 vyplývá, že nejvyšší výnos dlouhodobě přinášejí akcie. A na druhém místě jsou nemovitosti.
Je ale jasné, že tato studie nemůže obsáhnout kryptoměny. Podle údajů serveru TradingView přitom cena bitcoinu za posledních 10 let vzrostla o víc než 20 000 %! Z 338 dolarů na víc než 68 000 dolarů.
A ještě před pěti lety jste jeden bitcoin koupili „jen“ za 9 000 dolarů.
Právě kryptoměny tak v tomto století zaznamenaly největší zhodnocení.
Naopak jen pár procent navíc vám přinesou dluhopisy. Zato ale mají jiné výhody.
Velký výnos kryptoměn je vykoupený velkým rizikem. Za dobu své existence tato aktiva prošla několika výraznými propady. Dobrou zprávou ale je, že ty největší měny se z nich vždy dokázaly vzpamatovat.
Větším problémem je fakt, že kryptoměny na sebe nabalují různé podvodné projekty, které vás mohou připravit o peníze. A to i v případě, že jde o velké burzy. Příkladem je americká kryptoburza FTX.
Bezpečnější jsou akcie. Můžete totiž využít řadu ověřených brokerů, kteří obchodují na známých světových burzách. Stále ale existuje riziko, že si vyberete špatné akcie a o prostředky přijdete.
Nejbezpečnější jsou proto státní dluhopisy a nemovitosti. Jsou totiž kryté ekonomikou daného státu nebo fyzickou stavbou.
A jaké je tedy srovnání investic do nemovitostí, akcií, dluhopisů a kryptoměn? Ve zkratce se dá říct, že každá z těchto variant má své výhody a nevýhody. Záleží proto vždy na tom, co je pro vás důležité.
Tedy jestli:
Obecně ale platí, že pro bezpečné investování je klíčová diverzifikace portfolia. Pokud některá z vašich investic zaznamená pokles, další vám pomůže ztrátu dorovnat.
Výhody a nevýhody investic do nemovitostí, akcií, dluhopisů a kryptoměn
nemovitosti | akcie | dluhopisy | kryptoměny | |
výnos | průměrně cca 8 % ročně | průměrně cca 10 % ročně | průměrně cca 5 % ročně | desítky až stovky procent ročně |
riziko | nízké | střední | nízké | vysoké |
volatilita (výkyvy hodnoty) | nízká | vysoká | nízká | vysoká |
likvidita (snadnost prodeje) | nízká – v řádech týdnů i měsíců | vysoká | vysoká | vysoká |
doporučený investiční horizont | 10 let a víc | 5 let a víc | podle splatnosti dluhopisu, běžně 3–5 let | vzhledem ke krátké historii a vysoké volatilitě je těžké ho určit, obvykle se doporučuje 5 a víc let |
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Nemovitosti vs. akcie, dluhopisy a kryptoměny: Víte, která investice je lepší?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.