Po dvou letech útlumu se realitní trh chystá na oživení. S klesajícími úrokovými sazbami hypoték se zvyšuje poptávka po bydlení. A ceny nemovitostí pravděpodobně prudce vzrostou. Češi mají hlad po vlastním bydlení, a klesající sazby podněcují poptávku po realitách. To se zákonitě neobejde bez vlivu na nabídkové ceny bytů a domů, až na jedinou výjimku.
Možná i o milion víc
Realitní makléř František Kroupa z Archer Reality předpovídá, že ceny nemovitostí v letošním roce porostou o 12 až 15 %. To by v praxi znamenalo, že průměrný byt o 50 metrech čtverečních v Praze by zdražil o téměř milion korun (ze současných 6 mil Kč na téměř 7 mil. Kč). Svůj odhad a další informace o nadcházejícím hypotečním i realitním boomu poskytl v rámci rozhovoru pro Agendu SZ Byznys realitní makléř František Kroupa z Archer Reality. Pokud vás zajímá jaké faktory mají vliv na odhad ceny nemovitosti a další podrobnosti, čtěte náš článek.
Podle slov Františka Kroupy máme za sebou významný pokles trhu. Ve srovnání s rokem 2021 klesal realitní trh o desítky procent. Situace se ale začíná vracet k trendu před nárůstem repo sazeb (resp. před zrychlením inflace).
„Významný nárůst čeká realitní trh z pohledu poptávky, ale také z pohledu prodávajících. V posledních dvou letech bylo realizováno obecně méně zakázek. Bylo vidět, že také prodávající vyčkávali na příznivější období,“ řekl František Kroupa. Právě jejich vyčkávání vedlo k razantnějšímu zmenšení trhu, než by odpovídalo ekonomické situaci. A proto cena bydlení za toto období klesla v průměru jen velmi málo.
Stále se ještě vyčkává, ale některé nemovitosti už teď „mizí pod rukama“
Trh se postupně oživuje, ale ještě nikoliv úměrně poklesu úrokových sazeb. Podle Kroupy je znát, že většinoví investoři (kupující) ještě vyčkávají, ale nespěchají ani prodávající nemovitostí. Přitom se již nejednomu zájemci o dům nebo byt nepodařilo realizovat nákup. Ne proto, že by nedosáhl na hypotéku, ale jen proto, že si ji nevyřídil dostatečně rychle.
„V momentě, kdy klesnou úrokové sazby hypoték pod čtyři procenta, jsem přesvědčen, že teprve začne ten správný kolotoč a trh se znovu naplno rozběhne. Když máte hlad, jednou se najíst musíte. A nyní trh hladoví. Vidíme, že lidé chtějí nakupovat a hledají nové bydlení. Je jasné, že bydlení začne opět zdražovat,“ uvedl Kroupa.
Shrňme hlavní důvody současného růstu
Podle Kroupy patří k největším důvodům současného i budoucího růstu cen nemovitostí především:
Kroupa v rozhovoru dodal, že: „Rozhodující bude, jak na sebe budou banky reagovat a jak rychle se klient dostane k výhodné hypotéce“.
Co nyní dělat, když dlouhodobě uvažujete o nákupu nemovitosti k bydlení?
Koupit nemovitost? Raději dříve než později, říká makléř. Proč raději teď vyřídit o něco dražší hypotéku, než počkat na pokles sazeb pod 4 %? Důvodem je právě očekávané významné zdražení nemovitostí.
„Pokud si za současných podmínek kupující vezme hypoteční úvěr s fixací na tři roky, zaplatí sice více na úrocích, může ale v tuto chvíli zároveň ušetřit na výhodném nákupu, a to výrazně více, než by ušetřil na levnější hypotéce. Rozdíl může tvořit i desítky procent. Příkladem může být Humpolec, kde vznikají nové podniky a ceny tam začaly rychle stoupat. Myslím si, že také sever Česka začíná být investičně velmi zajímavý. Také ve městech, jako jsou Ústí nad Labem nebo Chomutov, postupně začnou růst ceny bydlení,“ uvedl Kroupa.
Podle něj se zdražení nevyhne žádnému regionu. Jedinou výjimkou, kde se nárůstu cen netřeba obávat, jsou nemovitosti problematické: s vysokou energetickou náročností nebo v extrémně špatné lokalitě.
„Mnoho klientů v dnešní době sleduje, zda nemovitosti mají vyhovující energetickou náročnost. Vysoká spotřeba může být příkladem problému, který sníží atraktivitu nemovitosti,“ dodal v rozhovoru pro SZ Byznys František Kroupa.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku [AKTUÁLNĚ] Nemovitosti výrazně podraží. Očekává se růst cen o 12-15 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.