Najít si nové bydlení za rozumnou cenu je stále složitější.
Potvrzují to nejen zkušenosti zájemců o bydlení, ale také aktuální čísla HB
Indexu, který zveřejňuje Hypoteční banka. Podle něj nyní nemovitosti zdražují
rekordním tempem. V prvním letošním čtvrtletí se jejich cena meziročně zvedla o
víc než 10 %.
Zveřejněné údaje ukazují, že ceny nemovitostí rostou
nejrychleji za 10 let. Na nákup tak potřebujete o statisíce korun víc než loni.
Bez ohledu na to, jestli sháníte byt, dům nebo stavební pozemek.
Na největší meziroční zdražení se musíte připravit, pokud hledáte stavební pozemek. V prvním letošním čtvrtletí totiž lidé za parcelu zaplatili v průměru o 16 % víc než o rok dřív.
Tempo přitom zrychluje. V porovnání posledních dvou kvartálů je růst víc než 5 %, zatímco v předchozím období to bylo „jen” 3,2 %.
Ještě výrazněji je zdražení vidět z pohledu posledních 10 let. Za tu dobu stouply ceny stavebních pozemků o víc než 90 % – za stejný pozemek tak nyní zaplatíte téměř dvojnásobek.
Hlavním důvodem je poptávka, která výrazně převyšuje nabídku. Zájem navíc zvýšila koronavirová pandemie. Řada lidí kvůli ní začala víc času trávit ve svých bytech, a proto nyní hledá možnost bydlení nebo alespoň odpočinku mimo město.
Výrazně stoupla také tržní cena bytů. Data ukazují, že se meziročně zvýšila o víc než 13 %. A v porovnání posledních dvou čtvrtletí byty zdražily o téměř 4 %.
V obou případech je to nejrychlejší růst za posledních 10 let.
Od roku 2011 se přitom ceny bytů na českém trhu zvedly skoro o 77 %.
Nejpomaleji zdražovaly rodinné domy. I v jejich případě je ale skok dost výrazný.
Za rok jejich cena poskočila o víc než 10 % a v porovnání posledních dvou čtvrtletí je růst přes 3 %. Za posledních 10 let pak cena domů stoupla o téměř 60 %.
Prudký růst cen nemovitostí navíc podle všeho nekončí. Nahrává mu vysoká poptávka, malá nabídka a pomalá výstavba, kterou v poslední době komplikuje také zdražování stavebních materiálů.
Někteří analytici proto čekají, že i v následujících měsících se bude meziroční zdražování pohybovat nad 10% hranicí.
Podle tempa zdražování přitom Česká republika patří mezi evropské premianty. Ze států Evropské unie loni zdražovaly byty a domy rychleji jen v:
Česká republika pak drží čtvrté místo společně s Polskem. V obou zemích byly koncem minulého roku ceny domů a bytů vyšší o 8,9 % v porovnání s koncem roku 2019.
Vyplývá to z posledních dat, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
Česká republika patří mezi státy, kde je zdražování nemovitostí nejrychlejší, už několik let. Vede k tomu už zmíněná slabá nabídka a naopak vysoká poptávka.
K těmto vlivům se navíc v posledním roce přidala koronavirová pandemie, která vyšroubovala zájem také o rekreační nemovitosti. Navíc přispěla k výraznému propadu úroků u hypotečních úvěrů.
Začátkem minulého roku, tedy předtím, než v České republice plnou silou udeřila koronavirová pandemie, úrokové sazby u půjček na bydlení zvolna stoupaly. V březnu byla jejich průměrná hodnota dokonce 2,44 %.
Pak ale začal prudký propad a začátkem tohoto roku už byl průměrný úrok o 0,5 procentního bodu nižší – tedy 1,94 %.
Po víc než 3 letech se tak hypotéky opět dostaly pod 2% hranici.
Právě zlevnění hypoték se výrazně projevilo na obrovském zájmu o půjčky na bydlení. A tedy i na růstu cen nemovitostí.
Jen v dubnu si lidé půjčili na bydlení přes 39 miliard korun. A v předchozím měsíci to bylo ještě o 5,5 miliardy korun víc.
Za tyto dva měsíce si tedy lidé dohromady vzali hypotéky za téměř 84 miliard korun. Pro srovnání, o rok dříve to ve stejném období bylo jen necelých 37 miliard. Tedy necelá polovina.
Hypoteční trh tak má za sebou suverénně nejsilnější začátek roku v historii. A výsledkem je, že hypotéky začínají zdražovat.
Zatímco letos v únoru byl průměrný úrok 1,93 %, na konci dubna už vyskočil na 1,98 %. Dá se tedy čekat, že se co nevidět vrátí opět nad 2 % hranici. A poroste ještě výš.
Zvyšování hypotečních sazeb pravděpodobně povede i k poklesu zájmu o nemovitosti. Což může ovlivnit i jejich ceny. Přesto se nedá čekat, že by byl propad tak dramatický, aby se zdražování nemovitostí zastavilo. Může však alespoň zpomalit.
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
KOMENTÁŘE k článku Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.