Máte dostatečné úspory i dost velký příjem, a tak požádáte o hypotéku. Jenže banka vaši žádost zamítne. Objeví totiž u vašeho jména negativní záznamy v registrech dlužníků. A neřeší, že jsou třeba 3 roky staré. Do podobné situace se může dostat každý. Proto vám řekneme, jak získat výpis z registrů dlužníků i jak požádat o výmaz z registru SOLUS.
Do registru dlužníků spadnete snadno. Například u rejstříku SOLUS získáte negativní záznam, když dlužíte alespoň 500 korun a jste 30 dní po splatnosti.
Neznamená to ale, že vám tyto registry automaticky zkomplikují život. Shromažďují se v nich totiž také pozitivní informace, které vám mohou při žádosti o hypotéku pomoci.
Při posuzování žádosti o hypotéku banky vycházejí z různých rejstříků. Nejobvyklejší a nejdůležitější jsou ale tyto 3:
Registry BRKI a NRKI vede společnost CRIF – Czech Credit Bureau a záznamy do nich přidávají banky a nebankovní úvěrové společnosti. Dostanete se do nich automaticky, jakmile u některého z těchto poskytovatelů požádáte o půjčku.
Když ji nezískáte, zápis zůstane v rejstříku jen půl roku v případě NRKI nebo rok u BRKI. A pokud úvěr dostanete, objeví se v registrech nejen informace o jeho získaní, ale také o tom, jak poctivě splácíte. Zápisy pak v rejstřících zůstanou ještě 4 roky po doplacení půjčky.
Záznamy v registrech BRKI a NRKI pro vás můžou být i výhodné. Banky a nebankovní poskytovatelé z nich vyčtou vaši platební morálku. A pokud vidí, že jste půjčky vždy včas a poctivě spláceli, budou se na vás dívat jako na spolehlivého plátce.
Navíc takto dokáží rozlišit drobnější a větší prohřešky. Pokud jste tedy jednou nebo dvakrát zapomněli včas zaplatit splátku a rychle jste to napravili, nemusí to vaši žádost o hypotéku výrazněji ovlivnit.
Něco jiného je, když se dostanete do vážnějších problémů se splácením. K tomu stačí například to, že nezaplatíte alespoň tři po sobě jdoucí splátky. Vaše šance na získání hypotéky pak rapidně klesnou a vyplatí se počkat, dokud záznam z rejstříku nezmizí.
Kromě BRKI a NRKI se setkáte také s registrem SOLUS. Informace do něj zadávají nejen banky a poskytovatelé úvěrů, ale také například telefonní operátoři nebo poskytovatelé energií.
Pokud tedy zapomenete zaplatit za telefon nebo elektřinu, objeví se vaše jméno právě v tomto registru.
Také záznamy v SOLUSu vám ale mohou pomoci. I tento registr má totiž negativní a pozitivní část.
Protože se informace v registrech dlužníků uchovávají několik let, může vás při žádosti o hypotéku zaskočit i dávno zapomenutý dluh. Proto si raději předem ověřte, jaké záznamy v registrech máte. Ať do nich nepřibude další za neschválenou žádost o hypoteční úvěr.
U registru dlužníků SOLUS můžete také požádat o vymazání záznamu. Abyste toho dosáhli, postupujte takto:
Následně by měl váš záznam z registru zmizet. Pokud se tak nestane, požádejte o pomoc Úřad pro ochranu osobních údajů.
Teprve když víte, že nemáte v registrech dlužníků žádné negativní záznamy, které mohou vaši žádost ohrozit, pusťte se do výběru hypotéky. A nezapomeňte se podívat na naši hypoteční kalkulačku.
Díky ní vždy najdete nejvýhodnější nabídky, které jsou aktuálně na trhu. A nebudete hypotéku zbytečně přeplácet.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Nenechte staré dluhy, aby vám zkazily šance na hypotéku. Víme, jak získat výpis z registru dlužníků
Negativní záznam v Solusu, Komentoval(a): Michal
Dobrý den, v článku píšete postup na vymazání údajů z registru dlužníků, rozumím tomu správně, že tento postup lze uplatnit až po třech letech a ne dříve? Měl jsem dluh u essoxu, který spadl do exekuce a letos v březnu jsem celou záležitost jednorázově uhradil. V registrech ale dále visím a to mi komplikuje plánovanou žádost o hypotéku. Je možné se zápisu zbavit dříve, než za 3 roky? Předem děkuji za odpověď.